Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Įgimtos formavimosi ydos, deformacijos ir chromosomų anomalijos -

  Stemplės atrezija

  Apie ligą
  Stemplė – tai raumeninis vamzdelis, kuriuo nurytas maistas keliauja iki skrandžio. Stemplės atrezija – tai įgimtas stemplės vystymosi defektas (užakimas), dėl kurio atsiranda stemplės nepreinamumas. Stemplės atrezija nustatoma maždaug 1 iš 4000 naujagimių.   Ligos priežastis Stemplės atrezija yra įgimta patologija, dėl neaiškių priežasčių susiformuojanti nėštumo laikotarpiu. Kartais pasitaiko ne tik stemplės užakimas bet ir sutrikęs stemplės ir trachėjos atsidalijimas, dėl kurio atsiranda stemplės ir trachėjos (kvėpavimo sistemos dalis, jungianti gerklas su bronchais) jungtis. Įvairūs stemplės atrezijos anatominiai variantai yra suklasifikuoti: A – stemplės galo užakimas, stemplė nesusiekia su apatiniu galu (maistas negali patekti į skrandį).B – stemplės galas užakęs, tačiau turi jungtį su trachėja (maistas jį nurijus iš stemplės patenka į kvėpavimo takus).C – viršutinė stemplės dalis nesusisiekia su apatine, o apatinė dalis turi jungtį su trachėja.D – tiek viršutinė tiek apatinė stemplės dalys turi ryšį su trachėja.  
  Trumpai apie simptomus
  Stemplės atreziją tik gimus vaikui parodo gausios putotos išskyros iš burnos (seilės susimaišiusios su oru).  
  Diagnostika
  Ligą būtina nustatyti iškart po gimimo, kadangi vaikas per kelias dienas gali mirti iš bado ar aspiracinės pneumonijos (kvėpavimo takų uždegimo dėl pieno patekimo į plaučius). Šiuo metu Lietuvoje visi naujagimiai yra tiriami dėl galimos stemplės atrezijos įkišus zondą į stemplę (nustatoma ar nėra kliūties vamzdeliui praeiti). Jei kyla atrezijos įtarimas, atliekamas rentgeninis tyrimas įkišus rentgenokontrastinį zondą. Stemplės atreziją galima įtarti ir nėštumo metu atlikus ultragarsinį tyrimą (nustatomi tam tikri pakitimai).  
  Gydymas
  Naujagimis su stemplės atrezija yra operuojamas. Iki chirurginio gydymo ir stemplės vientisumo atkūrimo naujagimius jokiu būdu negali būti maitinamas per burną (dėl galimo pieno patekimo į kvėpavimo takus). Ankščiau dauguma vaikų su šia patologija žūdavo, šiuo metu didžiajai daliai sėkmingai atliekama operacija ir vaikai pasveiksta. Prognostiniu atžvilgiu labai svarbi ankstyva ligos nustatymo diagnozė.

  Ligų paieškos žymos:

  stemplės

  atrezija