Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Navikai -

  Storosios žarnos (gaubtinės žarnos) piktybiniai navikai

  Apie ligą
  Storosios žarnos vėžys – tai storosios žarnos piktybinis susirgimas, atsiradęs bet kurioje žarnyno dalyje (aklojoje, gaubtinėje ar tiesiojoje žarnoje). Storosios žarnos vėžys yra labiausiai paplitęs iš visų virškinamojo trakto navikų. Juo per metus suserga maždaug 20 iš 100 000 gyventojų. Moterų ir vyrų sergamumo dažnis panašus. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės.   Ligos priežastis Vėžio atsiradimą ir vystymąsi lemia genetinės žarnyno ląstelių mutacijos. Nustatyta, jog storosios žarnos piktybinis navikas vystosi dėl ląstelių genomo ir aplinkos sąveikos. Didžiąją dalį taip vadinamų aplinkos veiksnių, skatinančių vėžio atsiradimą, sudaro įvarūs maisto produktai. Įrodyta, jog vėžio vystymąsi skatina per didelis gyvulinių riebalų vartojimas su maistu bei per mažas skaidulinių maisto produktų vartojimas.  
  Trumpai apie simptomus
  Pagrindiniai storosios žarnos vėžiui būdingi simptomai yra šie: Pakitęs tuštinimasis (viduriavimas ar vidurių užkietėjimas);Kraujavimas iš storojo žarnyno ar matomas šviežias kraujas išmatose;Nuolatinis diskomfortas pilve, pilvo pūtimas;Silpnumas, nuovargis;Nepaaiškinamas svorio kritimas (nesilaikant dietų per trumpą laiką numetama nemažai svorio).  
  Diagnostika
  Dėl esamų simptomų įtarus storosios žarnos vėžį atliekamas kraujo tyrimas, kuriame gali būti mažakraujystės (anemijos) požymiai. Pagrindinis storosios žarnos vėžio nustatymo metodas – fibrokolonoskopija, kurios metu tam tikras vamzdelis per išangę įvedamas į tiesiąją ir storąją žarnas. Apžiūrima žarnyno gleivinė, įvertinami pakitimai. Iš įtartinų vietų paimama medžiagos histologiniam ištyrimui (biopsija). Nustačius storosios žarnos vėžį atliekami įvairūs tyrimai jo išplitimui nustatyti.  
  Gydymas
  Vėžinių susirgimų gydymas labai priklauso nuo jų išplitimo. Pirmose stadijose galimas radikalus gydymas. Operacijos metu gali būti šalinamas tik pats navikas ar dalis storosios žarnos. Taip pat skiriamas chemoterapinis gydymas (medikamentai) ar švitinimas. Esant išplitusiam navikui skiriami chemoterapiniai preaparatai, gali būti atliekamos paliatyvios operacijos simptomams mažinti (žarnyno praeinamumui palengvinti).   Lietuvoje vykdoma storosios žarnos vėžio prevencijos programa. Ji skirta 50-75 metų amžiaus vyrams ir moterims. Kartą per dvejus metus pas šeimos gydytoją atliekamas slapto kraujo testas. Gavus teigiamą atsakymą, paskiriamas vizitas pas specialistą detalesniam ištyrimui.

  Ligų paieškos žymos:

  storosios

  žarnos

  (gaubtinės

  žarnos)

  piktybiniai

  navikai