Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Antsvoris ir nutukimas bei sveikas gyvenimo būdas. Ar tai suderinami dalykai?

  Žmonių nutukimas yra viena iš sparčiausiai plintančių sveikatos problemų pasaulyje. Tai sudėtinga būklė, kurią lemia daugybė veiksnių, įskaitant genetiką, mitybą, fizinį aktyvumą, aplinką ir net psichologinius aspektus. Tačiau klausimas, ar žmonių antsvoris, nutukimas ir sveikas gyvenimo būdas yra suderinami, yra labai aktualus ir svarbus.

   

  Kas yra antsvoris, o kas nutukimas?

  Antsvoris ir nutukimas apibrėžiami kaip nenormalus ar per didelis riebalų kaupimasis, kuris gali pakenkti sveikatai. Kūno masės indeksas (KMI) yra paprastas svorio ir ūgio indeksas, kuris paprastai naudojamas antsvoriui ir nutukimui klasifikuoti.

  Suaugusiems PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) antsvorį apibrėžia taip:

  • Antsvoris yra, kai KMI yra didesnis arba lygus 25
  • Nutukimas yra, kai KMI yra didesnis arba lygus 30

  KMI yra naudingas populiacijos antsvorio ir nutukimo matavimo būdas, nes jis yra vienodas abiejų lyčių ir visų amžiaus grupių suaugusiems. Tačiau KMI turėtų būti laikoma kaip apytikslė priemonė, nes KMI neatsižvelgiama į juosmens ar klubų išmatavimus, riebalų proporciją ar jų pasiskirstymą, raumenų masės dalį.

   

  Kas sukelia antsvorį ir nutukimą?

  Pagrindinė antsvorio ir nutukimo priežastis yra energijos disbalansas tarp suvartotų ir išeikvotų kalorijų. Visame pasaulyje buvo:

  • Padidėjęs daug energijos turinčių maisto produktų, kuriuose yra daug riebalų ir cukraus, suvartojimas
  • Fizinio neveiklumo padidėjimas dėl sėslesnio gyvenimo būdo – daugiau sėdimų darbo vietų, besikeičiančios transporto rūšys, didėjanti urbanizacija.
  • Mitybos ir fizinio aktyvumo pokyčius dažnai lemia aplinkos ir visuomenės pokyčiai, susiję su vystymusi ir palaikančios politikos trūkumu tokiuose sektoriuose kaip sveikata, žemės ūkis, transportas, miestų planavimas, aplinka, maisto perdirbimas, platinimas, rinkodara ir švietimas.

   

  Kokios yra labiausiai paplitusios antsvorio ir nutukimo pasekmės sveikatai?

  Padidėjęs KMI yra pagrindinis neužkrečiamųjų ligų rizikos veiksnys, pavyzdžiui:

  • Širdies ir kraujagyslių ligos (daugiausia širdies ligos ir insultas), kurios yra pagrindinė mirties priežastis
  • Diabetas
  • Raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai (ypač osteoartritas)
  • Kai kurie vėžiniai susirgimai (įskaitant krūties, kiaušidžių, prostatos, kepenų, tulžies pūslės, inkstų ir storosios žarnos).

  Šių neužkrečiamųjų ligų rizika didėja, didėjant KMI.

   

  Antsvoris ir nutukimas bei sveikas gyvenimo būdas. Ar tai suderinami dalykai?

   

  Sveikas gyvenimo būdas apima subalansuotą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą, pakankamai miego, streso valdymą ir kitus veiksnius, kurie padeda išlaikyti organizmo sveikatą. Priešingai, nutukimas dažnai yra susijęs su pertekliniu kalorijų suvartojimu ir nepakankamu fizinio aktyvumo. Tai gali lemti ne tik fizinės sveikatos problemas, bet ir padidinti širdies ligų, diabeto, sąnarių problemų ir kitų ligų riziką.

  Taigi, ar šie dalykai gali būti suderinami? Atsakymas yra taip, kad tai yra suderinami, tačiau tai reikalauja nuoseklaus ir informuoto požiūrio.

  Mityba yra svarbiausias veiksnys kovojant su nutukimu. Žmonėms, sergantiems nutukimu, svarbu subalansuoti kalorijų suvartojimą ir išlaidas, pasirinkti maistingus produktus, turinčius daug maistinių medžiagų, ir sumažinti perdirbtų maisto produktų vartojimą. Tai nereiškia, kad reikia visiškai atsisakyti malonumų – leistinas yra saikingas šokolado gabalėlis ar saldainių porcija.

  Fizinis aktyvumas taip pat yra nepakeičiamas sveikos gyvensenos komponentas. Nors nutukimas gali sukelti judėjimo apribojimus, yra daugybė pratimų, kurie gali būti atliekami net ir esant svorio pertekliui. Svarbiausia pradėti nuo mažų žingsnelių – pasivaikščiojimų, lengvų pratimų ir palaipsniui didinti aktyvumo intensyvumą.

  Svarbu suprasti, kad kova su antsvoriu ir nutukimu gali būti iššūkis ir kartais reikalauja profesionalios paramos. Specialistai, tokie kaip dietologai, fizinio aktyvumo treneriai ir net psichologai, gali padėti sukurti individualizuotą sveiko gyvenimo būdo planą.

  Pasaulyje gyvena maždaug 6,79 milijardai žmonių. Net 1,5 milijardo žmonių turi anstvorio, o 500 milijonų yra smarkiai nutukę, tai reiškia, kad jų kūno masės indeksas viršija 30.

  Beje, nutukimas – ne tik pirmaujančių valstybių problema. Dėl nekokybiško, tačiau nebrangaus maisto svorio priauga net ir neturtingieji, kurie, kaip mums įprasta, dažniausiai dideliu svoriu pasigirti negali. Išvengti tokių ne itin malonių tendencijų sugebėjo tik tos valstybės, kuriose paplitusi transporto priemonė – dviračiai. Tarp tokių valstybių išskirti galima tik Kiniją ir Olandiją. Olandijoje tik 1 iš 10 moterų skundžiasi antsvorio problemomis, tuo tarpu Amerikoje skaičiai gerokai skaudesni: antsvorio turi 1 iš 3 moterų.

  Be to, svarbu ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai gerai jaustis. Kartais nutukimas yra susijęs su emociniu valgymu arba maisto priklausomybe. Šiuo atveju psichologinė parama ir emocinio valgymo valdymo įgūdžių kūrimas yra esminiai žingsniai link sveiko gyvenimo būdo.

  Apibendrinant, žmonių nutukimas ir sveikas gyvenimo būdas yra suderinami, tačiau tai reikalauja pastangų, kantrybės ir nuoseklumo. Svarbu suprasti, kad viena iškilusi problema nėra nei neišspręstina, nei neatidėliotina. Pradėję nuo mažų pokyčių ir gavę profesionalią pagalbą, galima pasiekti teigiamų rezultatų ir pagerinti tiek fizinę, tiek psichologinę sveikatą.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  antsvoris

  nutukimas

  sveikas

  gyvenimo

  būdas

  suderinami

  dalykai