Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Kaip dronai naudojami sveikatos priežiūros srityje?

  Dronai sveikatos priežiūros srityje tampa vis populiaresni, nes jais galima pristatyti vaistus ir kitas medicinos priemones į atokius ir nepakankamai aptarnaujamus regionus. Neseniai "Zipline", pirmaujanti JAV įsikūrusi bepiločių orlaivių gamintoja ir operatorė, užmezgė kelias partnerystes visoje Afrikoje, kad galėtų pristatyti vakcinas, kraujo produktus ir kitas medicinos prekes į kaimus ir atokias vietoves.

  Kaip bepiločiai orlaiviai galėtų iš esmės pakeisti sveikatos priežiūrą?

  Dronai, dar vadinami bepiločiais orlaiviais, iš pradžių buvo sukurti karinėms užduotims JAV ir Didžiojoje Britanijoje Pirmojo pasaulinio karo metais. Šiandien dronų technologijos buvo panaudotos siekiant išplėsti jų taikymą kituose gyvybiškai svarbiuose sektoriuose, įskaitant sveikatos priežiūrą.  

  Atsiradus nuotolinei sveikatai ir virtualiai priežiūrai, atsirado galimybė pagrįstai diagnozuoti ir teikti sveikatos priežiūros sprendimus sunkiai pasiekiamiems pacientams. Tačiau vaistų, vakcinų ir kitų medicinos reikmenų pristatymas į atokias vietoves ir biologinių mėginių surinkimas laboratoriniams tyrimams yra pagrindinės kliūtys, trukdančios plačiai taikyti nuotolinę sveikatos priežiūrą. Dronai neįtikėtinai perspektyviai padeda įveikti šias kliūtis.

  Dronai gali būti naudojami greitam labai delikatesnių organų gabenimui. Tai gali padėti išvengti organų pažeidimų juos transportuojant. Bepiločiai orlaiviai gali būti naudojami ekonomiškai efektyviai pristatyti medicinos reikmenis žmonėms, gyvenantiems atokiose vietovėse ir nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių ar ekstremalių situacijų.

  Bepiločiai orlaiviai taip pat gali būti naudojami ligoninėse biologiniams mėginiams ar vaistams gabenti iš vieno aukšto į kitą arba iš vieno pastato į kitą. Tačiau sėkmingam bepiločių orlaivių naudojimui patalpose gali trukdyti prasti GPS signalai arba radijo dažniai. Šią kliūtį iš dalies gali įveikti "Bluetooth" technologija. 

  Bepiločiai orlaiviai taip pat gali būti naudojami medicininei priežiūrai. Tankiai apgyvendintose vietovėse, kuriose labai paplitusios infekcinės ligos, dronai su integruotomis kameromis gali daryti vaizdo įrašus ar nuotraukas, kuriose matoma situacija vietoje, ir taip padėti sveikatos priežiūros specialistams nustatyti ir apriboti veiksnius, lemiančius greitą ligų plitimą.

  Nedideli dronai su manipuliatoriais gali būti naudojami vyresnio amžiaus žmonėms aprūpinti vaistais ir padėti jiems kasdienėje veikloje, pavyzdžiui, pakelti ką nors nuo grindų ar rūšiuoti skalbinius. Robotika atlieka svarbų vaidmenį atliekant tokio pobūdžio darbus. Saugumas ir patikimumas yra du pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti kuriant vyresnio amžiaus žmonėms skirtus robotus dronus.

  Dronų naudojimas gyvybei pavojingomis sąlygomis

  Dronai buvo naudojami automatiniams išoriniams defibriliatoriams (AED) pristatyti ir išgelbėti ambulatorinių pacientų, kuriems sustojo širdis, gyvybes. 2021 m. žurnale "European Heart Journal" paskelbtame straipsnyje aprašoma, kad sėkmingas AED pristatymas dronu sudaro 92 proc. Straipsnyje taip pat minima, kad greitas AED pristatymas dronu, dar prieš atvykstant greitajai pagalbai, sėkmingai išgelbėjo 71 metų vyro gyvybę.

  Dronas AED pacientui pristatė tik per tris minutes. Toks greitas AED pristatymas ypač svarbus paciento smegenų gyvybingumui palaikyti, nes šis subtilus organas gali išgyventi tik esant perfuzijos sąlygoms (nuolatiniam kraujo tiekimui). Bet koks kraujotakos sutrikimas gali smarkiai pažeisti smegenų audinius (išemija).

  "Zipline": medicininių reikmenų pristatymas dronais

  "Zipline" užmezgė partnerystę su Kenijos vyriausybe dėl medicininių reikmenų saugojimo ir pristatymo 16 apygardų Vakarų Kenijoje. Tikimasi, kad šis bendradarbiavimas su "Zipline" bepilote orlaivių sistema (UAS) užtikrins stiprią sveikatos priežiūros sistemą, kuri laiku suteiks sveikatos priežiūros sprendimus daugumai žmonių, gyvenančių Ežerų regiono ekonominio bloko (LREB) apskrityse.

  Ruandoje "Zipline" ir "Gavi" bendradarbiauja tiekdamos kraujo produktus ir vakcinas kaimo vietovėse. Projekto tikslas - konkrečiai tiekti kraują transfuzijos įstaigoms, kad būtų galima išgelbėti po gimdymo kraujo netekusias moteris, ir tiekti vakcinas nuo pasiutligės. Pranešama, kad "Zipline" dronų paslauga Ruandoje 88 % sumažino gimdyvių mirtingumą ligoninėse.

  "Zipline" sukurti dronai gali pristatyti 150 kraujo preparatų per dieną. Naudodamiesi "United Parcel Service of America, Inc." (UPS) teikiama logistine pagalba, "Zipline" dronai transportavimo metu gali palaikyti tinkamas laikymo sąlygas (temperatūrą ir drėgmę), kad produktas nebūtų pažeistas.

  "Zipline" dronai yra itin ekologiški. Šie dronai, varomi įkraunamomis elektrinėmis baterijomis, išskiria 30 kartų mažiau anglies dioksido nei kitos elektrinės transporto priemonės.

  Bendrovė "Zipline" išplėtė bendradarbiavimą su kitomis šalimis, įskaitant Japoniją, Keniją, Ganą, Nigeriją, Dramblio Kaulo Krantą ir Jungtines Amerikos Valstijas. Įmonė veikia 3 000 ligoninių visame pasaulyje, o iki 2023 m. pabaigos jų skaičius turėtų pasiekti 10 000.   

  Malavyje UNICEF, bendradarbiaudamas su kitu JAV įsikūrusiu dronų gamintoju "Matternet", pradėjo projektą, kuriuo siekiama paspartinti žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekcijos tyrimus.

  Iššūkiai

  Kai kurie iššūkiai gali apriboti plataus masto dronų naudojimą sveikatos priežiūros srityje. Naudingosios apkrovos talpa, atstumo aprėptis ir akumuliatoriaus veikimo trukmė - tai tik keletas iš šių apribojimų, kuriais reikia pasirūpinti. Kitas galimas iššūkis - tinkamų dronų taisyklių trūkumas. Prieš pradedant diegti dronus pagrindiniuose sveikatos priežiūros sektoriuose, būtinas veiksmingas aviacijos institucijų ir sveikatos priežiūros reguliavimo institucijų bendradarbiavimas.

  Politikai taip pat turėtų parengti tinkamas dronų taisykles, kad būtų užtikrintas pacientų duomenų saugumas ir sveikatos informacijos privatumas.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  dronai

  naudojami

  sveikatos

  priežiūros

  srityje