Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Kaip neurologas rūpinasi savo smegenų sveikata ir ką jis nori daryti geriau

  Nedaugelis žmonių žino daugiau apie insulto prevenciją ir smegenų sveikatą nei neurologas ir epidemiologas daktaras Bruce'as Ovbiagele'is. Vienas pirmųjų dalykų, kuriuos jis norėtų, kad žinotumėte, yra tai, kad jūs patys galite kontroliuoti savo insulto riziką.

  Daugumos insultų galima išvengti, sako Kalifornijos universiteto San Franciske neurologijos profesorius ir prodekanas B. Ovbiagele. "Ir viskas, ką reikia padaryti, yra mūsų galioje".

   

  Kaip neurologas rūpinasi savo smegenų sveikata ir ką jis nori daryti geriau

   

  Ovbiagele, kuris yra San Francisko veteranų reikalų sveikatos priežiūros sistemos personalo vadovas, profesorius keturiuose žemynuose, Amerikos širdies asociacijos žurnalo vyriausiasis redaktorius ir yra paskelbęs daugiau kaip 600 mokslinių straipsnių, daug daro, kad apsaugotų savo smegenų sveikatą. Tačiau net ir jam pačiam kai kurie dalykai gali būti iššūkis.

  Jis papasakojo apie savo kasdienybę Amerikos širdies asociacijos naujienų serijai "The Experts Say" ("Ekspertai sako"), kurioje specialistai aiškina, kaip tai, ką išmoko, pritaiko savo gyvenime. (Pokalbis buvo redaguotas.)

   

  Ką svarbiausia žinoti apie insultą?

  Pirma, kas tai yra. Daugelis žmonių nežino, kas iš tikrųjų yra insultas, kokią kūno dalį jis pažeidžia ir koks pražūtingas gali būti.

  (Insultas ištinka, kai užsikemša arba plyšta smegenų kraujagyslė ir smegenys netenka deguonies. Insultas yra penkta pagal svarbą mirties priežastis Jungtinėse Amerikos Valstijose ir viena pagrindinių neįgalumo priežasčių visame pasaulyje).

  Antra, to galima išvengti. Mes patys galime užkirsti kelią insultui.

   

  Ką pasakojate savo pacientams apie prevenciją?

  Pirmiausia skatinu juos sveikai maitintis. Įrodyta, kad Viduržemio jūros regiono mityba, t. y. mityba, kurioje yra vaisių, riešutų ir daržovių bei protingai vartojamas alyvuogių aliejus, sumažina riziką patirti insultą.

  Mankšta yra svarbi, nes fizinis aktyvumas mažina kraujospūdį, palaiko mažesnį svorį ir geriau kontroliuoja, kaip organizmas gali kontroliuoti cukraus, arba gliukozės, kiekį kraujyje. Taigi, bent jau vidutinio sunkumo fiziniai pratimai daugumą savaitės dienų po maždaug 30 minučių kiekvieną kartą gali padėti sumažinti insulto riziką.

  Gali būti naudinga stengtis kiek įmanoma vengti streso. Taip pat labai, labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų.

  Paskutinis dalykas, kurį norėčiau pasakyti, tai įsitikinti, kad žmogus žino savo skaičių. Sakydamas "skaičiai", turiu omenyje, kad žmogus turi reguliariai lankytis pas gydytojus ir stengtis stebėti savo cholesterolio, cukraus kiekį kraujyje ir ypač kraujospūdį, nes tai yra pagrindinis modifikuojamas insulto rizikos veiksnys.

   

  Kokių veiksnių jie negali kontroliuoti?

  Amžius yra svarbiausias. Žinome, kad kiekvieną dešimtmetį po 55 metų amžiaus rizika patirti insultą padvigubėja.

  Kitas dalykas yra rasė. Jau beveik 60 metų žinome, kad afrikiečių kilmės žmonėms šioje šalyje yra gerokai didesnė rizika patirti insultą ir, deja, mirti nuo jo, palyginti su baltaodžiais, kurių kilmės šalis nėra Ispanijos. Maždaug pusę šios padidėjusios rizikos galima paaiškinti gyvenimo būdo veiksniais. Tačiau kitos pusės vis dar negalime paaiškinti.

   

  Kaip jūsų gyvenimo būdas atitinka jūsų patarimus?

  Stengiuosi sportuoti kiekvieną dieną. Atlieku nedideles pasipriešinimo treniruotes - darau atsispaudimus. Taip pat treniruojuosi su stacionariu dviračiu. Ne visada pavyksta tai daryti kasdien, bet stengiuosi tai daryti bent keturias ar penkias dienas per savaitę.

  Nemėgstu, kad mankšta būtų tik rutina. Taigi, kai mankštinuosi ant dviračio, tai darau pagal muziką.

  Žygiai pėsčiomis su sutuoktiniu yra vienas iš svarbiausių mano pomėgių. Man patinka daryti dalykus gamtoje. Ir žygiai, manau, labiau nei bet kas kitas, buvo būdas būti fiziškai aktyvesniam ir tiesiog atsijungti.

  Be reguliarios mankštos, kuri yra svarbi, į savo veiklą įtraukiu sveiką gyvenimo būdą. Dabar, kai su jumis kalbu, stoviu. Turiu stovimą stalą, todėl stengiuosi, kad didžiąją laiko dalį stovėčiau, nebent būtinai reikia sėdėti.

  Beveik visą laiką lipu laiptais, nebent yra kokia nors įtikinama priežastis to nedaryti. Esu pagarsėjęs tuo, kad taip elgiuosi visose darbovietėse, kuriose esu buvęs. Tačiau taip darau nuolat - ir skatinu tai daryti savo kolegas.

   

  Ką dar veikiate kasdien?

  Stengiuosi suvalgyti bent penkias porcijas vaisių ar daržovių. Jei jaučiuosi šiek tiek alkanas, užkandu migdolų. Stengiuosi to nedaryti per daug. Bet vis dėlto kramtau, ir tai padeda man jaustis sotesniam.

  Remdamasi Viduržemio jūros regiono dieta, mėgstu žuvį, o žuvų taukai labai saugo kraujagysles. Nesu vegetaras, bet mėsos valgau labai mažai. Retkarčiais valgau vištieną.

  Stengiuosi išlaikyti pozityvų požiūrį. Keletas tyrimų parodė, kad optimistiškiau nusiteikę žmonės linkę gyventi ilgiau.

  Taip pat stengiuosi žinoti savo rodiklius ir įsitikinti, kad jie kontroliuojami.

   

  Esate neįtikėtinai užsiėmęs. Dėstote visame pasaulyje, esate įgijęs aukštąjį medicinos, teisės, verslo ir kitų sričių išsilavinimą. Kaip jums pavyksta sportuoti?

  Pasakysiu, kad galėčiau tai daryti dar geriau. Tačiau viena iš mano stiprybių yra ta, kad kiek įmanoma stengiuosi daryti tai, kas man patinka. Man patinka mokytis. Kai kurie žmonės gali tai laikyti apsunkinančiu dalyku, bet iš tikrųjų tai mane skatina.

  Kartais jaučiu, kad niekada nesu tinkamai suderinusi dalykų. Tačiau pasakysiu, kad dažniausiai stengiuosi daryti tai, kas mane skatina.

   

  Ar intelektinis užimtumas yra tiesiogiai naudingas smegenų sveikatai?

  Žinoma. Nagrinėjant gyvenimo būdo veiksnius, susijusius su mažesne Alzheimerio ligos rizika, pastebima, kad žmonės, kurie turėjo daug pažinimo stimuliacijos - skaitė, rašė, užsiiminėjo veikla - paprastai turi mažesnę riziką susirgti Alzheimerio liga.

  Vienas iš dalykų, kuriuos stengiuosi daryti, yra daug skaityti. Visada turiu knygą, kurią skaitau, dažniausiai negrožinę literatūra.

   

  Ar yra kas nors, ką galėtumėte padaryti geriau, kalbant apie savo kasdienybę?

  Supratome, kad miegas yra labai svarbus širdies ir kraujagyslių sveikatai. Esu aistringai nusiteikęs ir mėgstu tai, ką darau. Tačiau manau, kad norėčiau patobulėti šioje srityje darydamas šiek tiek mažiau, kad galėčiau pilnavertiškai ir ramiai miegoti. Nes vis daugiau duomenų rodo, kad miego trukmė ir tai, kiek kartų prabundate naktį, potencialiai gali būti susiję su prastesne smegenų sveikata ir didesne insulto ar širdies smūgio rizika.

  Aš miegu ne ilgiau kaip penkias valandas, o mes vis dažniau nustatome, kad, nors gali būti skirtumų, suaugusiesiems reikia miegoti bent jau geras septynias, aštuonias valandas.

   

  Ką dar norėtumėte, kad žmonės suprastų apie insulto riziką?

  Anksčiau insultas buvo vadinamas smegenų kraujagyslių nelaimingu atsitikimu. Jie nėra nelaimingi atsitikimai. Laimei, šis požiūris keičiasi.

  Tačiau net ir "insultas", kartais jaučiu, turi "nelaimingo atsitikimo" atspalvį. Iš tikrųjų daugeliu atvejų taip nėra. Iš tikrųjų tai galimybė mums gyventi šiek tiek geriau, kad ilgiau būtume sveikesni.

   

  Amerikos širdies asociacijos naujienose rašoma apie širdies ir smegenų sveikatą. Ne visos šiame straipsnyje išreikštos nuomonės atspindi oficialią Amerikos širdies asociacijos poziciją. Autorių teisės priklausė arba priklauso "American Heart Association, Inc.".

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  neurologas

  rūpinasi

  smegenų

  sveikata

  daryti

  geriau