Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Kas yra kosulys? Ar tai natūrali organizmo apsauga į virusus ir bakterijas? Ir ko nereikėtų savavališkai daryti pačiam gydantis kosulį.

  Kosulys – organizmo „natūralus apsaugininkas“, neleidžiantis į jį patekti pavojingiems įsibrovėliams ir padedantis juos tinkamai pašalinti. Kvėpavimo takus dirgina įvairūs dirgikliai, dažniausiai tai – dulkės, alergijas provokuojančios dalelės, virusai, bakterijos ir kita. Beveik kiekvienas žino, kad kosulys gali būti arba sausas, arba drėgnas, retesniais atvejais pasitaiko mišraus tipo kosulys, kai kosėjama tai drėgnai, tai visai neproduktyviai ir kosulio pobūdis keičiasi priklausomai nuo paros laiko.

   

  Koks gali būti kosulys?

  Sausas kosulys – neproduktyvus kosulys, kai neatkosima skreplių; tampa drėgnas, kai bronchai pradeda gaminti daugiau gleivių. Sausas kosulys geriausiai gydomas vaistais, kurie slopina norą kosėti. Sausas kosulys nenaudingas, dirgina krūtinę, sukelia nemalonius pojūčius.

  Drėgnam kosuliui būdinga skreplių atkosėjimas, to nėra, kai kosulys sausas. Kosėjimas, kai kosulys drėgnas, yra naudingas, kadangi gleives reikia pašalinti iš organizmo. Sauso kosulio metu iš kosėjimo jokios naudos nėra.

  Geriausias būdas kovoti su šiuo kosuliu yra padėti kosėjimo procesui. Tai daroma vaistais ir skysčiais, kurie padeda suskystinti gleives.

   

  Kosulio priežastys – pačios įvairiausios

   

  Kosulio priežastys – pačios įvairiausios

  Viena dažniausių kosulio priežasčių – virusinė infekcija, kuri sudaro daugumą kosulio atvejų.

  Kitos galimos priežastys – bakterinė, grybelinė ar pirmuonių sukelta infekcija, sezoninės alergijos, kvėpavimo takuose užstrigę svetimkūniai.

  Įdomu tai, kad kosulys gali kilti ne tik dėl kvėpavimo sistemoje atsiradusių pakitimų. Gana dažnai pasitaikanti sauso, rytinio kosulio priežastis – gastroezofaginio refliukso liga, kai aukštyn kylantis skrandžio turinys dirgina kvėpavimo takus ir sukelia neaiškios kilmės kosulį.

  Jei kosulys pasireiškia su dusuliu ir/arba skrepliavimu, tuomet tai gali būti tam tikrų lėtinių ir pavojingų ligų požymis. Vertėtų paminėti bronchų astmą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, kurios pagrindinė priežastis – ilgalaikis rūkymas. Tad kosulys gali būti ne tik paties rūkymo, bet ir jo jau sukeltos ligos pasekmė. Kartais kosėjama dėl tam tikrų vaistų vartojimo, kvėpavimo takuose užstrigusio svetimkūnio ar tiesiog įkyraus įpročio kosčioti.

   

  Pati įprasčiausia priežastis – paprastasis peršalimas

  Paprastajam peršalimui būdinga sloga, neaukšta temperatūra, bendras silpnumas, nuovargis, galvos ir gerklės skausmas, ir, žinoma, kosulys. Peršalimas vieniems praeina gana lengvai, kitiems tenka kurį laiką pasigydyti namuose. Daugeliu virusų sukeltų peršalimo atvejų iš pradžių kamuoja sausas ir varginantis kosulys, vėliau šis kosulys pereina į lengvesnį, produktyvų, ne tokį dirginantį – jo metu jau atkosėjama kažkiek gleivių. Žinoma, liga gali prasidėti ir drėgnu kosuliu, tačiau taip dažniau nutinka bakterinių infekcijų atveju, kurioms jau būtinas gydymas antibiotikais.

   

  Būtina atidžiai stebėti ligos simptomus

  Pavojaus signalai yra labai sunkus, netgi vėmimą sukeliantis kosulys, aukšta kūno temperatūra, sunkėjantis kvėpavimas, pasikeitęs ar susirūpinimą keliantis atkosėjamų produktų pobūdis (pavyzdžiui, skrepliuose pastebima kraujo), blogėjanti bendra būklė, ilgiau nei tris savaites trunkantis kosulys. Jei susirgo vaikas ar gretutinių ligų turintis pacientas, tuomet geriau nelaukti ir iš karto kreiptis į šeimos gydytoją.

   

  Įprasčiausia priežastis – paprastasis peršalimas

   

  Gydant kosulį svarbiausia neleisti jam virsti lėtiniu

  Kai sunkiai atsikosima, pagrindinė priemonė, veiksminga kosuliui palengvinti, yra pakankamas skysčių vartojimas. 

  Tai mažina sekreto klampumą, padidina jo kiekį kvėpavimo takuose, dėl to sumažėja gleivinės dirginimas, ligonis gali daug geriau atkosėti susikaupusius skreplius.
  Varginantį neproduktyvų kosulį galima ir patartina kelias paras slopinti medikamentais (kol kosulys taps drėgnas – drėgnas kosulys neslopinamas) . Kai kosulys produktyvus (atkosima skreplių), duodama sekretą skystinančių ir atsikosėjimą gerinančių vaistų (ekspektorantų).

  Teigiama, kad atsikosėjimą lengvinantys preparatai – termopsio žolė, vaistinė piliarožė, mukaltinas, pertusinas, anyžių nuoviras ir lašai – refleksiškai dirgina bronchų gleivinę, todėl padaugėja sekreto ir sumažėja jo klampumas.

  Mukolitikai (acetilcisteinas, ambroksolis) skystina skreplius, skatina gleivių pasišalinimą, todėl lengvina kvėpavimą.

   

  Keletas dažniausiai daromų klaidų

  Jokiais būdais nereikėtų savavališkai griebtis antibiotikų, mat, kaip ir minėta prieš tai, dažniausia kosulio priežastis yra būtent virusinė infekcija, o jos atveju antibiotikai nevartojami. Be to, sausam kosuliui netinkami ir atsikosėjimą skatinantys vaistiniai preparatai, nes jie papildomai dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir tik pasunkina ligos simptomatiką. Kosulio nereikėtų ignoruoti ir rūkantiesiems – reikėtų pasitikrinti dėl tam tikrų lėtinių ligų, kurioms būtinas gydymas.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  kosulys

  natūrali

  organizmo

  apsauga

  virusus

  bakterijas

  nereikėtų

  savavališkai

  daryti

  pačiam

  gydantis

  kosulį