Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Kodėl energiniai gėrimai gali būti pavojingi, ypatingai vaikams

  Energetiniai gėrimai yra kaip niekada populiarūs.

  Parduotuvių lentynose yra dešimtys įvairių skonių prekių ženklų gėrimų, o jų platus prieinamumas daro juos patogiu pasirinkimu visiems, kurie jaučia, kad jiems gali prireikti greito atsigaivinimo.

  Tačiau, kad ir kokie populiarūs šie gėrimai tapo, jie taip pat gali kelti didelį pavojų tiek suaugusiųjų, tiek vaikų sveikatai dėl juose esančio didelio kofeino kiekio, kuris įvairiuose prekės ženkluose gali labai skirtis.

  Kiek kofeino yra "didelis kiekis"?

  Norėdami atsakyti į šį klausimą, nustatykime atskaitos tašką.

  Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patikimo šaltinio duomenimis, įprastame gazuotame gaiviajame gėrime yra 30-40 mg kofeino. (Palyginimui, tai yra maždaug 2,9 mg.)

  Žaliosios arba juodosios arbatos puodelyje yra 30-50 mg kofeino (~5 mg), o kavos puodelyje gali būti 80-100 mg kofeino (~11,25 mg).

  Kai kurių didžiausių prekinių ženklų energinių gėrimų kofeino kiekis prilygsta kavos kiekiui.

  Red Bull" skardinėje yra 80 mg kofeino (~9,5 mg), o 500 ml "Monster" skardinėje yra 160 mg kofeino (~9,5 mg). Šiuose gėrimuose taip pat yra cukraus.

  Tačiau naujesniame gėrime "Prime Energy" kofeino yra gerokai daugiau nei kituose gėrimuose - skardinėje jo yra 200 mg (~16,7 mg).

  Tai yra 5-7 kartus daugiau kofeino nei panašioje vidutinio gaiviojo gėrimo porcijoje.

  Prime Energy, kurį 2022 m. pristatė populiarios "YouTube" žvaigždės Loganas Paulas ir KSI, tapo ypač populiarus tarp paauglių ir ikimokyklinio amžiaus berniukų - tuo pačiu sukeldamas mokyklų, tėvų ir sveikatos ekspertų susirūpinimą.

  Kodėl?

  Kofeino kiekis šiuose gėrimuose gali būti labai pavojingas kai kuriems žmonėms, ypač vaikams, kuriems gali būti nediagnozuota širdies liga.

  Tiesą sakant, "BirminghamLive" neseniai pranešė, kad vienam vaikui, išgėrusiam skardinę "Prime Energy", prasidėjo "širdies priepuolis" ir jį teko skubiai vežti į ligoninę, kad jam būtų išvalytas skrandis.

  Tai vienas iš pavyzdžių, kodėl daugelis sveikatos ekspertų stengiasi atkreipti dėmesį į galimus energinių gėrimų keliamus pavojus.

  Kas vyksta jūsų organizme, kai geriate kofeino

  Dr. Nealas H. Patelis, šeimos medicinos gydytojas iš Providence St. Joseph ligoninės Orange County, Kalifornijoje, "Healthline" teigė: "Kofeinas yra labiausiai vartojamas stimuliatorius pasaulyje. Stimuliatorius veikia taip, kaip nurodyta pavadinime: stimuliuoja kūną ir protą".

  Kofeinas turi tam tikrą teigiamą poveikį, kuris lėmė jo populiarumą visame pasaulyje.

  Kai kurie iš tų teigiamų poveikių, kuriuos, pasak Patel, gali patirti suaugusieji, yra šie:

  • didesnis dėmesio sutelkimas
  • padidėjęs dėmesys
  • sumažėjęs nuovargis
  • pagerėja medžiagų apykaita
  • pakili nuotaika

  Tačiau šis poveikis gali suteikti klaidingą suvokimą apie tai, kas vyksta jūsų organizme. Padidėjusio budrumo suvokimas nėra tas pats, kas organizmo aprūpinimas degalais.

  "Nors sąvoka "energija" gali būti suvokiama kaip reiškianti kalorijas, "energinis" gėrimas yra klaidinga sąvoka; energiniuose gėrimuose dažnai būna mažai degalų (t. y. angliavandenių), tačiau dėl stimuliuojančių medžiagų jie suteikia energijos pojūtį, kai vartojamas energinis gėrimas", - aiškino daktarė Tracy Zaslow, sertifikuota pediatrė ir vaikų sporto medicinos specialistė Cedars-Sinai Kerlan-Jobe institute Los Andžele.

  Neigiamas kofeino poveikis suaugusiesiems

  Nors daugelis suaugusiųjų geba sveikai vartoti kofeiną, yra tam tikra rizika, susijusi su per dideliu jo kiekiu, ypač per vieną porciją.

  "Tiksli riba, kada kofeino yra "per daug", gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip tolerancija, jautrumas ir bendra sveikatos būklė", - teigė Jordan Hill, registruota dietologė ir sporto dietologijos specialistė iš "Top Nutrition Coaching".

  Pasak Hill, kai kurie neigiami kofeino poveikiai yra šie:

  • nemiga ir miego sutrikimai
  • nervingumas ir neramumas
  • virškinimo problemos
  • padidėjęs širdies ritmas ir kraujospūdis.
  • dehidratacija
  • priklausomybės ir abstinencijos simptomai
  • tam tikrų vaistų ir sveikatos būklės sutrikimai

  Neigiamas kofeino poveikis vaikams

  Nors ilgalaikis kofeino poveikis vaikams yra sritis, kurioje reikėtų atlikti daugiau tyrimų, ekspertų rekomendacijos yra gana aiškios.

  "Pediatrai pataria nevartoti kofeino jaunesniems nei 12 metų vaikams ir nevartoti jokių energinių gėrimų visiems vaikams ir paaugliams. Jie taip pat rekomenduoja 12-18 metų amžiaus vaikams kasdien suvartoti ne daugiau kaip 100 mg kofeino", - sakė Zaslow.

  "Nerimą kelia kofeino poveikis besivystančiai neurologinei ir širdies ir kraujagyslių sistemai. Jauniems suaugusiesiems ir paaugliams miegas yra labai svarbus, o įrodyta, kad kofeino vartojimas sutrikdo miego režimą. Taip pat kyla fizinės priklausomybės rizika", - pridūrė Zaslow.

  Kofeino poveikis vaikams taip pat neapsiriboja vien tik fiziniu poveikiu.

  "Bet kokia papildoma ir išorinė medžiaga, patekusi į vaiko, paauglio ar jauno suaugusiojo organizmą, gali neigiamai paveikti jų raidą emociškai ir protiškai", - sakė Patel.

  Zaslow pasidalijo mintimi, kad "kofeinas gali padidinti nerimą asmenims, turintiems nerimo sutrikimų".

  Nors kai kurie vaikai gali toleruoti nedidelį kofeino kiekį ir patirti nedidelį šalutinį poveikį, dideli jo kiekiai energiniuose gėrimuose gali turėti įvairių neigiamų pasekmių.

  Kai kurie iš trumpalaikių kofeino vartojimo pavojų vaikams yra šie:

  • nerimas
  • dehidratacija
  • viduriavimas
  • širdies plakimas
  • aukštas kraujospūdis
  • nemiga
  • drebulys
  • pykinimas
  • neramumas

  Ilgalaikis šalutinis poveikis gali pasireikšti abstinencijos simptomais, tokiais kaip galvos skausmas ir susijaudinimas. Labai sunkiais ir retais atvejais dėl per didelio kofeino kiekio vartojimo gali ištikti mirtis", - sakė Hillas.

  Ką galite padaryti, kad sumažintumėte riziką

  Sveikatos ekspertai teigia, kad pokalbis su vaiku gali būti pirmas svarbus žingsnis, padėsiantis jam pasirinkti sveiką kofeino vartojimą ir padėti suprasti įvairią galimą riziką, kurią gali kelti įvairių rūšių gėrimai.

  "Energinių gėrimų nereikėtų painioti su sportiniais gėrimais, - patarė Zaslow.

  "Sportiniai gėrimai yra aromatizuoti gėrimai, kuriuose dažnai yra angliavandenių, mineralų, elektrolitų (pvz., natrio, kalio, kalcio, magnio) ir kartais vitaminų ar kitų maistinių medžiagų. Energetiniai gėrimai - tai gėrimai, kurių sudėtyje paprastai yra stimuliuojančių medžiagų, pavyzdžiui, kofeino ir guaranos, ir įvairus kiekis angliavandenių, baltymų, aminorūgščių, vitaminų, natrio ir kitų mineralinių medžiagų", - pridūrė Zaslow.

  Hillas atkreipė dėmesį, kad individuali reakcija į kofeiną gali būti skirtinga ir kai kurie žmonės gali būti jautresni jo poveikiui nei kiti.

  "Atkreipdami dėmesį į savo organizmo reakciją ir atitinkamai koreguodami kofeino vartojimą, galėsite suvaldyti galimus sutrikimus ir užtikrinti subalansuotą ir sveiką santykį su kofeinu", - sakė jis.

  "Viskas priklauso nuo saikingumo, o jei žmogui pasireiškia koks nors šalutinis poveikis arba jis mano, kad turi problemų dėl kofeino, pravartu kreiptis į savo pirminės sveikatos priežiūros specialistą", - sakė Patelis.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  energiniai

  gėrimai

  būti

  pavojingi

  ypatingai

  vaikams