Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Nesveika mityba sutrikdo gilųjį miegą

  Atlikdami naują tyrimą Upsalos universiteto mokslininkai ištyrė, kaip nesveikas maistas veikia miegą. Sveiki dalyviai atsitiktine tvarka vartojo nesveiką ir sveikesnį maistą. Po nesveikesnės mitybos pablogėjo dalyvių gilaus miego kokybė, palyginti su tais, kurie laikėsi sveikesnės mitybos. Rezultatai paskelbti žurnale "Obesity".

  Keletas epidemiologinių tyrimų parodė, kad tai, ką valgome, yra susiję su mūsų miego pokyčiais. Tačiau tik nedaugelis tyrimų tyrė, kaip pati mityba tiesiogiai veikia miegą. Vienas iš būdų tai padaryti - kad tas pats dalyvis atsitiktine tvarka vartotų skirtingas dietas.

  "Tiek prasta mityba, tiek prastas miegas didina kelių visuomenės sveikatos sutrikimų riziką. Kadangi tai, ką valgome, yra labai svarbu mūsų sveikatai, manėme, kad būtų įdomu ištirti, ar kai kurie skirtingų dietų poveikiai sveikatai gali būti susiję su miego pokyčiais. Šiame kontekste iki šiol trūko vadinamųjų intervencinių tyrimų, t. y. tyrimų, kurie leistų išskirti mechaninį skirtingų dietų poveikį miegui."

  Jonathanas Cedernaesas, gydytojas ir Upsalos universiteto Medicininės ląstelės biologijos docentas

  Ankstesni epidemiologiniai tyrimai parodė, kad, pavyzdžiui, mityba, kurioje yra daugiau cukraus, yra susijusi su prastesniu miegu. Tačiau miegas yra įvairių fiziologinių būsenų sąveika, kaip aiškina Cedernaesas:

  "Pavyzdžiui, giliam miegui gali turėti įtakos tai, ką valgome. Tačiau iki šiol nė viename tyrime nebuvo tirta, kas atsitinka, jei vartojame nesveiką maistą, o paskui lyginama su miego kokybe tam pačiam asmeniui laikantis sveikos mitybos. Šiame kontekste įdomu tai, kad miegas yra labai dinamiškas. Mūsų miegas susideda iš skirtingų etapų, atliekančių skirtingas funkcijas, pavyzdžiui, gilaus miego, kuris reguliuoja hormonų išsiskyrimą. Be to, kiekvienam miego etapui būdingi skirtingi smegenų elektrinio aktyvumo tipai. Tai reguliuoja tokius aspektus, kaip miego atstatomumas, ir skiriasi įvairiose smegenų srityse. Tačiau miego etapų gilumą ar vientisumą taip pat gali neigiamai paveikti tokie veiksniai kaip nemiga ir senėjimas. Anksčiau nebuvo tirta, ar panašūs mūsų miego stadijų pokyčiai gali įvykti po skirtingų dietų poveikio."

  Kiekvieną tyrimo sesiją kelias dienas buvo stebima miego laboratorijoje. Todėl tyrime dalyvavo tik 15 asmenų. Iš viso dviejuose seansuose dalyvavo 15 sveikų normalaus svorio jaunų vyrų. Pirmiausia dalyviai buvo tikrinami dėl tokių aspektų, kaip miego įpročiai, kurie turėjo būti normalūs ir neviršyti rekomenduojamų ribų (vidutiniškai 7-9 valandos miego per naktį).

  Atsitiktine tvarka dalyviams buvo duodama ir sveikesnė, ir nesveikesnė mityba. Abiejose dietose buvo tas pats kalorijų skaičius, pritaikytas prie kiekvieno asmens dienos poreikio. Be kita ko, nesveikesnėje dietoje buvo daugiau cukraus ir sočiųjų riebalų bei daugiau perdirbtų maisto produktų. Kiekvienos dietos patiekalai turėjo būti vartojami individualiai pritaikytu laiku, kuris buvo suderintas abiem dietomis. Kiekviena dieta buvo vartojama savaitę, o dalyvių miegas, aktyvumas ir valgymo režimas buvo stebimi individualiai.

  Po kiekvienos dietos dalyviai buvo tiriami miego laboratorijoje. Ten jiems pirmiausia buvo leista išsimiegoti įprastą naktį, o jų smegenų aktyvumas buvo matuojamas siekiant stebėti jų miegą. Po to dalyviai miego laboratorijoje buvo laikomi budrūs ir tik tada jiems buvo leista atsigauti. Šiuo atveju jų miegas taip pat buvo fiksuojamas.

  "Pastebėjome, kad dalyviai, vartodami abi dietas, miegojo tiek pat laiko. Taip buvo tiek jiems laikantis dietų, tiek perėjus prie kitos, identiškos dietos. Be to, laikydamiesi abiejų dietų dalyviai vienodai laiko praleido skirtingose miego stadijose. Tačiau mums ypač rūpėjo ištirti jų gilaus miego savybes. Konkrečiai stebėjome lėtųjų bangų aktyvumą - rodiklį, kuris gali atspindėti, kiek atkuriamasis yra gilusis miegas. Intriguojančiai pastebėjome, kad gilusis miegas pasižymėjo mažesniu lėtųjų bangų aktyvumu, kai dalyviai valgė nesveiką maistą, palyginti su sveikesnio maisto vartojimu. Šis efektas išliko ir antrą naktį, kai dalyviai perėjo prie identiškos mitybos. Iš esmės dėl nesveikos mitybos gilusis miegas buvo seklesnis. Pažymėtina, kad panašūs miego pokyčiai vyksta senstant ir sergant tokiomis ligomis kaip nemiga. Galima daryti prielaidą, kad, žvelgiant iš miego perspektyvos, tokiomis sąlygomis mitybai turėtų būti teikiama didesnė reikšmė", - aiškina Cedernaesas.

  Šiuo metu tyrėjai nežino, kiek ilgalaikis gali būti nesveikos mitybos poveikis miegui. Tyrimo metu nebuvo tiriama, ar seklesnis gilus miegas gali pakeisti funkcijas, kurias reguliuoja, pavyzdžiui, gilus miegas.

  "Taip pat būtų įdomu atlikti funkcinius tyrimus, pavyzdžiui, išsiaiškinti, ar gali būti paveiktos atminties funkcijos. Ją didele dalimi reguliuoja miegas. Taip pat būtų ne mažiau įdomu suprasti, kiek ilgalaikis gali būti pastebėtas poveikis. Šiuo metu nežinome, kurios nesveikoje mityboje esančios medžiagos pablogino gilaus miego gylį. Kaip ir mūsų atveju, nesveikoje mityboje dažnai būna ir daugiau sočiųjų riebalų bei cukraus, ir mažiau maistinių skaidulų. Būtų įdomu ištirti, ar yra koks nors konkretus molekulinis veiksnys, kuriam tenka didesnis vaidmuo. Be to, mūsų mitybos intervencija buvo gana trumpa, todėl tiek cukraus, tiek riebalų kiekis galėjo būti didesnis. Gali būti, kad dar nesveikesnė mityba būtų turėjusi ryškesnį poveikį miegui", - pažymi Cedernaesas.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  nesveika

  mityba

  sutrikdo

  gilųjį

  miegą