Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Slenka plaukai – ką daryti? Ką turėčiau valgyti? Kokių vitaminų trūksta kai slenka plaukai?

  Plaukų slinkimas gali būti ne tik estetinė, bet ir psichologinė problema, veikianti daugelį žmonių, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Daugelis ieško būdų, kaip sustabdyti ar bent jau mažinti plaukų slinkimą. 
  Plaukai gali slinkti dėl įvairių veiksnių, įskaitant gyvenimo būdą, mitybą, stresą ir hormonų pokyčius. Šią būklę tikrai galite pagerinti subalansuota mityba. Dažnai ši problema verčia ieškoti įvairių priemonių – šampūnų, kondicionierių, ampulių ar vitaminų nuo plaukų slinkimo. Visgi, kodėl slenka plaukai ir kaip reikėtų prižiūrėti plaukus, jog jie būtų sveiki ir stiprūs?

   

  Plaukų slinkimo priežastys
  Plaukai turi savo gyvavimo ciklą, kurį sudaro kelios fazės: aktyvaus augimo, ramybės ir kritimo. Pirmoji, augimo fazė trunka nuo 2 iki 6 metų. Ramybės fazė trunka apie 4 mėnesius, o plaukui atsiskyrus nuo folikulo, po juo pradeda augti naujas plaukas, kuris tarsi išstumia besiilsintį.

  Dėl šios priežasties normaliomis sąlygomis per dieną gali išslinkti apie 100–200 plaukų. Visgi, stiprų plaukų slinkimą gali lemti keletas priežasčių:

  • Drastiškos dietos, žymus svorio sumažėjimas bei geležies ar vitaminų B12 ir D trūkumas
  • Plaukai dažnai slenka dėl streso, įtampos bei miego trūkumo – šie veiksniai sukelia disbalansą, tad organizmui tenka sutelkti visus savo išteklius būtent padėti išgyventi sunkųjį laikotarpį.
  • Plaukų slinkimas po gimdymo paprastai pastebimas praėjus 1–6 mėnesiams, retesniais atvejais slinkimas tęsiasi net iki 18 mėnesių. Visgi, užtikrinus pakankamą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį organizme, ši būklė vėliau praeina savaime.
  • Hormoniniai pokyčiai ir endokrininės ligos.
  • Kai kurie vaistai, lemiantys organizmo pokyčius, taip pat gali sukelti didesnį plaukų slinkimą. Dažniausiai tokį neigiamą poveikį gali sukelti antidepresantai, kai kurios kontraceptinės tabletės bei spaudimą mažinantys vaistai.
  • Įvairios ūminės ir infekcinės ligos. Dažnai pastebima, jog plaukai pradėjo slinkti persirgus COVID-19 virusu. Literatūros šaltiniuose teigiama, jog persirgus COVID-19 padidėjęs plaukų slinkimas gali išlikti iki 6–9 mėnesių.
  • Ilgai veikiantys tiesioginiai saulės spinduliai taip pat gali pažeisti plauko folikulus ir taip paskatinti didesnį plaukų slinkimą.Netinkama plaukų priežiūra: karšta plaukų džiovintuvo oro srovė, nuolatinis plaukų tiesinimas, dažnas plaukų šviesinimas bei dažymas, nuolat itin tvirtai į viršų surišami plaukai arba tiesiog nekokybiška kosmetika gali paskatinti plaukų slinkimą bei lūžinėjimą. 

   

  Kokie vitaminai reikalingi sveikiems ir gražiems plaukams?
  Visų pirma, norint džiaugtis sveikais ir stipriais plaukais, svarbu pasirūpinti savo organizmu ir aprūpinti jį svarbiausiomis medžiagomis. Pagrindiniai vitaminai nuo plaukų slinkimo:

  • Vitaminas A – reikalingas visų organizmo ląstelių augimui. Šis vitaminas padeda odos liaukoms gaminti sebumą – aliejingą medžiagą, kuri yra reikalinga galvos odos drėkinimui.
  • B vitaminų grupei priklausantys vitaminai B2, B6 ir B12 yra atsakingi už plaukų augimą. Nuo jų priklauso galvos odos ir pačių folikulų aprūpinimas maistingomis medžiagomis. B7 vitaminas užtikrina plauko struktūrų regeneravimą ir stiprina plaukus.
  • Vitaminas C reguliuoja galvos odos riebalus, todėl plaukų šaknys tampa mažiau pažeidžiamos.
  • Vitaminas D skatina plauko folikulo formavimąsi, iš kurio ir auga plaukas.
  • Vitaminai E ir F atsakingi už ląstelių atsinaujinimą bei sklandesnį maistingųjų medžiagų išnešiojimą po visą kūną.

   

  Slenka plaukai – ką daryti?

   

  Ka valgyti, kad nebeslinktų ar mažiau slinktų plaukai?

  Kiaušiniai
  Kiaušiniai yra geras baltymų ir biotino, kurie padeda stiprinti plaukų sveikatą, šaltinis. Baltymų trūkumas dažnai siejamas su plaukų slinkimu, o biotinas yra būtinas keratino, kuris taip pat yra plaukų baltymų rūšis, gamybai.

  Avokadai ir vitamino C turtingi vaisiai
  Avokadai yra puikus vitamino E, kuris skatina plaukų stiprumą ir augimą, šaltinis. Aprūpindami organizmą pakankamu vitamino E kiekiu taip pat padedate išvengti riebalų rūgščių trūkumo, dėl kurio gali slinkti plaukai. Vidutinio dydžio avokadas suteikia maždaug 21 % vitamino E paros poreikio.
  Vartojant vaisius, kuriuose gausu vitamino C, pavyzdžiui, kivius ir apelsinus, mūsų organizmas veiksmingiau pasisavina geležį. Tai savo ruožtu skatina plaukų augimą ir užkerta kelią plaukų slinkimui. Avokadų valgymas padeda stiprinti ir auginti plaukus. 

  Morkos
  Morkos yra patikimas vitamino A šaltinis, kuris būtinas mūsų plaukams. Morkos maitina galvos odą ir padeda išlaikyti plaukus hidratuotus nuo šaknų iki galiukų ilgesnį laiką.

  Avižos
  Avižos yra ne tik skaidulų šaltinis, bet jose taip pat yra daug kitų svarbių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, geležies, cinko ir omega-6 riebalų rūgščių, paprastai vadinamų polinesočiosiomis riebalų rūgštimis, kurios labai svarbios odos ir plaukų sveikatai palaikyti.Kelis kartus per savaitę į pusryčius įtraukdami avižas galite užtikrinti, kad jūsų plaukai gaus šių būtinų maistinių medžiagų.

  Saldžiosios bulvės
  Saldžiosios bulvės, kuriose gausu beta karotino, atlieka svarbų vaidmenį padedant organizmui įsisavinti vitaminą A, kuris yra labai svarbus plaukų storiui ir riebalų gamybai, todėl padeda išlaikyti plaukus sveikus ir natūraliai sudrėkintus.

  Mažai riebalų turintys pieno produktai
  Kalcis yra plaukų augimui būtinas mineralas. Į užkandžius įtraukdami jogurtą ar sūrį galite padidinti kalcio kiekį. Taip pat galite įmaišyti šiek tiek riešutų, pavyzdžiui, graikinių riešutų ar linų sėmenų, kad gautumėte papildomų maistinių medžiagų.

   

  Tinkamos plaukų priežiūros žingsniai
  Viena iš sveikų ir stiprių plaukų priežasčių – tinkama jų priežiūra, leidžianti apsaugoti plaukus ir išlaikyti išpuoselėtus plaukų galiukus.

  1. Galvos plovimas
  Pirmiausia, svarbu pasirūpinti sveika skalpo būkle. Tai yra pagrindas ir beveik visų plaukų problemų sprendimas. 

  Rinkitės priemones su kokybiškais ir plauką bei galvos odą atstatančiais ingredientais. Tokie šampūnai dažnai būna iš ekologiškų ir natūralių ingredientų, be pridėtinių, odą dirginančių medžiagų. 

  Pradėjus naudoti tokio tipo šampūną, gali būti juntamas pirminis diskomfortas. Tokia priemonė labiau maitina, puoselėja plaukus ir net suteikia apimties, o tai neretai lemia padidėjusį plaukų riebalavimąsi. Pirmosiomis naudojimo savaitėmis gali atrodyti, tarsi plaukai ne visiškai švarūs. Tai normalu, šis pojūtis dingsta maždaug per 2 savaites, plaukams pripratus prie naujos natūralios priemonės.

  Kaip teisingai plauti galvą?

  Galvos odą gerai sudrėkinama drungnu, ne per karštu, bet ir ne šaltu vandeniu. Ši procedūra gali trukti 3-4 min. 
  Vienu kartu ant galvos dedamas mažas 10–20 ct monetos dydžio šampūno kiekis. 
  Šampūnas įmasažuojamas į galvos odą ir vėliau gerai nuskalaujamas. Ši procedūra turėtų būti kartojama du kartus. Jei plaunama rečiau arba naudojama daug plaukų formavimo priemonių, šią procedūrą reikia kartoti 3-4 kartus.
  Pirmą kartą šampūnas beveik visai neputos – taip ir turi būti. Paskutinis plovimo kartas yra tada, kai nuo mažo kiekio šampūnas putoja lengva ir puria puta.

  Svarbu! Neįmanoma šampūno tinkamai išplauti, jei uždedame jo vieną kartą ir daug. Tokiu atveju šampūnas tik prasiskiedžia vandeniu, nesuputoja ir nepanaudotas lieka ant plaukų ir odos. Neišplautas šampūnas palieka plaukus greit besiveliančius, matinius ir greit susiriebaluojančius.

  Kaip dažnai reikia plauti galvą?

  Šiais laikais yra įprasta trinkti plaukus kasdien, o tai yra susiję su įpročiu ir švaros pojūčiu bei gaivumo poreikiu kiekvieną dieną. Visgi, fiziologiškai tai nėra pats sveikiausias pasirinkimas. 

  Galvos skalpo išskiriamas sebumas yra skirtas plaukų folikulų apsaugai nuo išorinių pažeidimų bei plaukų maitinimui ir tai yra natūralus fiziologinis mūsų organizmo procesas. Plaunant plaukus kasdien, pašalinamas apsauginis riebalinis sluoksnis ir taip pašalinama plaukų folikulų apsaugą. Dėl to plaukai pradeda silpnėti ir tampa nebe tokie gyvybingi. 

  Rekomenduojama plaukus trinkti kas 2–3 dienas, leidžiant plaukui pačiam apsisaugoti.

  Neikite miegoti šlapiais plaukais!

  Šlapi plaukai lengviau skilinėja ir trupa, o nuo plaukų sušlapusi pagalvė ir pakilusi kūno temperatūra nakties metu sukuria daug geresnes sąlygas nei įprastai bakterijų dauginimuisi. Toks pagalvės užvalkalas skatina infekcijų atsiradimą galvos odoje, o dėl to gali pradėti ir labiau niežėti skalpą, atsirasti pleiskanų. Norint to išvengti, būtina plaukus išdžiovinti prieš miegą.

  2. Plaukų kondicionierius ir kaukės
  Antras ypatingai svarbus ir plaukus apsaugoti padėsiantis žingsnis – balzamo (kondicionieriaus) ir kaukės naudojimas. Naudojant kondicionierių, uždaromi plaukų žvyneliai, po to kai šampūnas atidarė ir išvalė. Neatlikus šio žingsnio, plaukai lieka pasisiaušę, neapsaugoti, pakelti žvyneliai kimba vieni prie kitų, plaukai greičiau nušiursta ir nutrupa. 

  Svarbu kas kartą plaunant naudoti kondicionierių bei bent kas 4–5 plovimą naudoti plaukų kaukę. Kaukė suteikia stipresnį plauko apsaugos efektą ir yra naudojama tada, kai plaukams galima skirti daugiau laiko, nei kasdien.

  3. Galvos masažas – efektyvus būdas stabdantis slinkimą
  2016 m. Japonijoje atlikti tyrimai pateikia įrodymus, kad pastovus galvos odos masažas tegiamai veikia galvos būklę ir efektyviai sumažina plaukų slinkimą. 

  Viskas labai paprasta – mechaniškai, masažo būdu, stimuliuojant galvos odą suaktyvinama kraujo cirkuliacija, gerėja medžiagų apykaita galvos odoje. Tyrimų rezultatai rodo, kad po 24 savaičių nuolatinio masažo atlikimo, pastebimai pagerėjo plaukų apimtis ir tankumas.


  Plaukų slinkimas gali būti įvairių veiksnių rezultatas, todėl svarbu individualiai pritaikyti gydymo būdus. Pradėkite nuo sveikos mitybos ir pasitarkite su specialistu, kad gautumėte tinkamą pagalbą ir palaikymą. Svarbiausia – atkreipti dėmesį į savo organizmo signalus ir laiku imtis veiksmų.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  slenka

  plaukai

  daryti

  turėčiau

  valgyti

  kokių

  vitaminų

  trūksta