Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Sveiki 8 įpročiai, kurie gali pailginti jūsų gyvenimo trukmę 24 metais

  Naujame stebėjimo tyrime nustatyti aštuoni gyvenimo būdo įpročiai, kuriuos perėmus iki gyvenimo vidurio galima prailginti žmogaus gyvenimą.

  Tyrėjai naudojo 719 147 asmenų, įtrauktų į veteranų programą - sveikatos tyrimų programą, kurioje dalyvauja daugiau kaip milijonas Jungtinių Amerikos Valstijų veteranų ir kuri skirta padėti mokslininkams ištirti, kaip genai, gyvenimo būdas, karinė patirtis ir poveikis daro įtaką sveikatai ir gerovei.

  Xuan-Mai T. Nguyen, Veteranų reikalų departamento sveikatos mokslų specialistė ir ketvirto kurso medicinos studentė Carle Ilinojaus medicinos koledže Ilinojaus valstijoje, pirmadienį pristatė šį tyrimą "Nutrition 2023" - pagrindiniame metiniame Amerikos mitybos draugijos susitikime Bostone, Masačusetso valstijoje.

  Nustatyti aštuoni įpročiai:

  • fizinis aktyvumas.
  • nerūkyti.
  • valdyti stresą.
  • laikytis tinkamos mitybos.
  • reguliariai nevartoti per daug alkoholio.
  • palaikyti gerą miego higieną.
  • palaikyti teigiamus socialinius santykius.
  • neišsivystyti priklausomybei nuo opioidų.

   

  Sveiki 8 įpročiai, kurie gali pailginti jūsų gyvenimo trukmę 24 metais

   

  Kokie įpročiai gali gerokai pailginti gyvenimo trukmę?

  Šiame tyrime naudoti duomenys buvo renkami 2011-2019 m. Jame dalyvavo 40-99 metų amžiaus JAV veteranai. Stebėjimo metu mirė daugiau kaip 30 000 dalyvių.

  "Šiame tyrime mirtingumą dėl visų priežasčių nagrinėjome naudodami Cox proporcinės rizikos regresijos modelius, o ilgaamžiškumą - taikydami daugiapakopį metodą, atskirai skaičiuodami veteranų vyrų ir veteranių moterų ilgaamžiškumą", - paaiškino Nguyen.

  Veteranai, kurie pritaikė visus aštuonis įpročius, mirė 13 proc. rečiau nei tie, kurie nepritaikė nė vieno iš aštuonių įpročių.

  Tyrimo metu nustatyta, kad vyrai, kurie, sulaukę 40 metų, yra perėmę visus aštuonis įpročius, vidutiniškai gyvens 24 metais ilgiau nei vyrai, kurie nėra perėmę nė vieno iš šių įpročių. Moterys, kurios iki 40 metų amžiaus įsisavino visus aštuonis įpročius, gyventų vidutiniškai 23 metais ilgiau nei tos, kurios neįsisavino nė vieno įpročio.

  Tyrėjai nustatė, kad didžiausią įtaką asmens gyvenimo trukmei turėjo mažas fizinis aktyvumas, opioidų vartojimas ir rūkymas. Tyrimo laikotarpiu šie įpročiai buvo susiję su 30-45 % didesne mirties rizika.

  Stresas, besaikis alkoholio vartojimas, netinkama mityba ir bloga miego higiena buvo susiję su maždaug 20-30 proc. padidėjusia mirties rizika tyrimo laikotarpiu. Palyginimui, teigiamų socialinių santykių trūkumas buvo susijęs su 5 % padidėjusia mirties rizika.

  Tikėtina, kad psichikos sveikata turi įtakos gyvenimo trukmei.

  "Anksčiau niekada nebuvome kiekybiškai įvertinę, kaip gyvenimas su nerimu ar depresija susijęs su mirtingumu. Atlikę šį tyrimą sužinojome, kad tai susiję su 8 proc. ankstyvos mirties atvejų. Šis tyrimas ir jo rezultatai privertė mus iš naujo apsvarstyti, kaip galėtume nukreipti būsimus tyrimus, kad į juos būtų prasmingiau įtraukti psichosocialiniai veiksniai", - sakė Nguyen.

   

  Lėtinių ligų prevencija siekiant pailginti gyvenimo trukmę

  JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, pasitikėjimo šaltinis Lėtinės ligos, tokios kaip širdies ligos ir diabetas, yra pagrindinės mirties ir negalios priežastys Jungtinėse Amerikos Valstijose.

  "Su neinfekcinėmis lėtinėmis ligomis susiję daugiau kaip 80 proc. visų sveikatos priežiūrai skiriamų lėšų...", - MNT sakė Nguyen.

  "Gyvenimas sergant lėtinėmis ligomis brangiai kainuoja ir yra našta asmenims ir visuomenei. Tyrimais nustatyta, kad maždaug 90 proc. diabeto, 80 proc. išeminės širdies ligos ir 70 proc. mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų galima priskirti nesveikos gyvensenos įpročiams", - sakė ji.

  Gyvensenos medicina - tai specialybė, kurioje daugiausia dėmesio skiriama lėtinių ligų prevencijai.

  "Ji suteikia galimybę pakeisti nuolat didėjančių [sveikatos priežiūros] išlaidų, patiriamų dėl receptinių vaistų ir chirurginių procedūrų, kryptį", - apie gyvensenos mediciną sakė daktarė Nguyen. "Pasirinkome veteranų programoje dalyvaujančių veteranų gyvensenos veiksnius, nes tai unikali galimybė geriau suprasti ir prižiūrėti specifinę žmonių, kurie pasišventė tarnybai."

   

  Niekada nevėlu perimti sveikus įpročius

  Net jei pacientams nepavyksta įdiegti visų aštuonių sveikų įpročių, jie gali gauti naudos.

  "Mes buvome tikrai nustebinti, kiek daug naudos galima gauti, jei imsimės vieno... dviejų... trijų... arba visų aštuonių gyvenimo būdo veiksnių!" Nguyen sakė.

  Dr. Viljamas Šafneris (William Schaffner), Vanderbilto universiteto medicinos centro Nešvilyje, Tenesio valstijoje, prevencinės medicinos ir infekcinių ligų profesorius, ypač atkreipė dėmesį į šį tyrimo elementą.

  "Tai buvo įspūdinga ta prasme, kad net jei pradėsite ir nepadarysite jų visų... tai vis tiek bus naudinga", - sakė jis MNT.

  Nors tyrimas rodo, kad sveikų įpročių įsisavinimas vyresniame amžiuje greičiausiai lemia mažesnį numatomą gyvenimo trukmės pailgėjimą, vis dėlto jis tikriausiai yra naudingas.

  "Mūsų tyrimo rezultatai rodo, kad sveikos gyvensenos įsisavinimas yra svarbus tiek visuomenės sveikatai, tiek asmeninei gerovei", - sakė Nguyenas. "Kuo anksčiau, tuo geriau, tačiau net jei pokyčių imsitės sulaukę 40-ies ar 60-ies, jie vis tiek bus naudingi, kaip matyti iš mūsų tyrimo rezultatų!"

   

  Kaip pailginti gyvenimo trukmę keleriais metais

  Gydytojai jau seniai pataria pacientams tinkamai maitintis ir reguliariai mankštintis. Tokie tyrimai kaip šis leidžia jiems kiekybiškai įvertinti sveikų įpročių naudą.

  "Tikslas - leisti plačiajai auditorijai ir klinikiniams gydytojams suprasti, koks [yra] skirtumas, jei jie daro tą ar aną, taigi tai tarsi [padeda] jiems paaiškinti pacientui, kodėl taip svarbu laikytis sveikesnio gyvenimo būdo", - MNT sakė daktaras Li.

  Pasak daktaro Schaffnerio, tyrimo rezultatai yra įtikinamas argumentas.

  "Jei juos visus sudėsite į vieną visumą ir pradėsite pakankamai anksti, atrodo, kad tikrai galima prognozuoti, jog gyvenimo trukmė gerokai pailgės", - sakė jis. "Kalbame ne apie dienas, savaites, mėnesius ar tik porą metų."

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  sveiki

  įpročiai

  kurie

  pailginti

  jūsų

  gyvenimo

  trukmę

  metais