Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos -

  Hiperparatirozė (hiperparatiroidizmas)

  Apie ligą
  Tai prieskydinių liaukų, esančių prie skydliaukės, liga susijusi su padidėjusia parathormono gamyba ir kalcio kiekio padidėjimu kraujyje. Skiriama pirminė ir antrinė hiperparatirozė. Pirminį dažniausiai sukelia prieskydinių liaukų adenoma (gerybinis navikas), rečiau prieskydinių liaukų išvešėjimas ar karcinoma (piktybinis navikas), labai retai dėl genetiškai paveldimų sindromų. Pirminė hiperparatirozė laikoma suaugusiųjų liga, dažniausiai paistaikanti moterims. Antrinė hiperparatirozė pasitaiko dėl kitų priežasčių, tai inkstų patologija ar dializė.  
  Trumpai apie simptomus
  Simptomai nespecifiniai, nustatomi rutiniškai tiriant kalcio koncentraciją kraujyje. Jei pasireiškia simptomai, jie būna  inkstinės kilmės, tai – inkstų akmenligė, kalcinozė, dažnas ir gausus šlapinimasis, didelis troškulys, galimas ir inkstų funkcijos nepakankamumas. 50% atvejų pasireiškia virškinimo sistemos sutrikimai – apetito stoka, pykinimas, užkietėję viduriai, gali atsirasti opaligė, kasos uždegimas.  Dažnai pasireiškia kaulų pakitimai – kaulų tankio sumažėjimas, kas didina riziką savaiminiams ar nuo lengvos fizinės apkrūvos kaulų lūžiams. Kartais išryškėja plaštakų/pėdų pirštų osteolizė (kaulų nykimas).  
  Diagnostika
  Atliekamas  parathormono ir kalcio koncentracijos nustatymas kraujyje. Šlapime aptinkamas padidėjęs kalcio ir fosforo, hidroksiprolino ir kt. medžiagų  kiekis. Dėl kaulų pakenkimo nustatomas jų fermento – šarminės fosfatazės kiekio padidėjimas kraujyje.  
  Gydymas