Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos -

  Pirmo tipo cukrinis diabetas (I tipo CD)

  Apie ligą
  Tai metabolinis sindromas, kuriam būdinga lėtinė hiperglikemija (gliukozės konc. padidėjimas kraujyje) ir angliavandenių, riebalų, baltymų apykaitos sutrikimas dėl kasoje gaminamo insulino sekrecijos ar veikimo sutrikimo. I tipo cukrinis diabetas (CD) išsivysto dėl absoliutaus insulino trūkumo. Tai gali būti  idiopatinės kilmės (kai nežinoma ligos atsiradimo priežastis) arba dėl autoimuninio proceso sukelto kasos beta ląstelių destrukcijos (šios ląstelės gamina insuliną). I tipo CD susergama jauname amžiuje, dažniausiai iki 20-25 metų, bet gali pasitaikyti ir iki 40m.  
  Trumpai apie simptomus
  Ligos pradžia staigi, atsiranda gausus ir dažnas šlapinimasis, (vaikai pradeda šlapintis į lovą), troškulys, niežulys, perštėjimas apie lytinius organus. Taip pat mažėja svoris, padidėja nuovargis ir silpnumas, padidėja apetitas, pajuntamas acetono kvapas iš burnos dėl ketoacidozės. Ketoacidozė atsiranda, kai dėl insulino stokos gliukozė neskaidoma ir negaminama energija, reikalinga organizmui. Tuomet, kad būtų kompensuojamas energijos trūkumas, sparčiai skaidomi riebalai ir pasigamina medžiagos, vadinamos ketoniniais kūnais, kurie patenka į kraują ir šalinami su šlapimu. Kai jų koncentracija pasiekia kritinę ribą, ištinka diabetinė koma, kas yra pavojinga gyvybei.  
  Diagnostika
  Atliekami laboratoriniai kraujo ir šlapimo tyrimai ir nustatomas gliukozės, ketonų konc. padidėjimas, padidėjęs glikuotas hemoglobinas – HbA1c, C – peptidas N. Taip pat reikalinga akių gydytojo konsultacija.  
  Gydymas
  Skiriamas insulinas visą gyvenimą. Sergantysis apmokomas kaip vartoti insuliną, jam suteikiamos žinios apie mitybos, fizinio aktyvumo, cukraus kiekio sekimo ypatumus.

  Ligų paieškos žymos:

  pirmo

  cukrinis

  diabetas