Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Infekcinės ir parazitinės ligos -

  Dėmėtoji šiltinė

  Apie ligą
  Tai ūminė kraujo infekcinė liga, pasižyminti cikliška eiga, karščiavimu, nervų ar širdies ir kraujagyslių sistemų pažeidimu. Kadangi ji anksčiau buvo labai visur paplitusi, dar yra vadinama epidemine dėmėtąja šiltine.  
  Trumpai apie simptomus
  Susergama praėjus vidutiniškai 2 sav. nuo užsikrėtimo riketsijomis. Liga prasideda staiga šaltkrėčiu, galvos skausmu, karščiavimu. Temperatūra greitai pasiekia 39-40oC ir tokia laikosi 8-12 dienų. Ligonis skundžiasi silpnumu, nuovargiu. Sergančiajam dėmėtąja šiltine  būdinga tipinė išvaizda: paburkęs veidas, paraudę skruostai, raudonos akys ir taškinės kraujosrūvos junginėse. Jis būna susijaudinęs, kartais kliedi, būna meninginių simptomų. Ligonio liežuvis yra sausas, virpa, kliūna už dantų. 4-5-tą ligos dieną čiuopiamos padidėjusios kepenys ir blužnis. Tuo pat metu išryškėja liemens, krūtinės, šonų, nugaros, rankų sulenkimų rozeolinis – petechinis bėrimas, kartu pasunkėja ligonio būklė: sutrinka sąmonė, sustiprėja kliedesiai, tremoras, meninginiai simptomai. 8-12 ligos dieną prasideda sveikimo periodas: krenta temperatūra, blunka bėrimas, nyksta kraujagyslių ir nervų sistemos pažeidimo simptomai.  
  Diagnostika
  Dėmėtoji šiltinė įtariama pasireiškus būdingiems simptomams, esant informacijai apie utėlėtumą, buvusias keliones, nakvynes apleistose vietose. Kraujo tyrime nustatomas neutrofilų skaičiaus ir eritrocitų nusėdimo greičio padidėjimas, eozinofilų sumažėjimas. Diagnozę pagrindžia serologinių tyrimų metu nustatyti riketsijų antigenai (bakterijų dalelės) ir antikūnai (apsauginiai imuniteto veiksniai).  
  Gydymas
  Sunaikinus utėles ir glindas ligonis guldomas į palatą su grotomis pirmame aukšte dėl galimų haliucinacijų. Pagrindiniai sukėlėją veikiantys antibakteriniai preparatai yra doksiciklinas ir chloramfenikolis, kurie gali būti geriami ir leidžiami. Antibiotikai vartojami visą karščiavimo periodą ir dar tris dienas nustojus karščiuoti. Sujaudinimas ir skausmas slopinamas relaniumu, seduksenu, barbitūratais, analginu, tramadoliu. Svarbu nepamiršti girdyti ar skirti skysčių infuzijas, jei reikia gliukokortikoidų, širdies veiklą ir kraujagyslių tonusą veikiančių vaistų.   Utėlėtumo profilaktikai svarbus reguliarus, ne retesnis nei kas 10 d. maudymasis ir baltinių keitimas.

  Ligų paieškos žymos:

  dėmėtoji

  šiltinė