Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Jungiamojo audinio ir skeleto raumenų sistemos ligos -

  Osteoporozė su patologiniu lūžiu

  Apie ligą
  Tai sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, sukeliantys kaulų trapumą ir polinkį lūžti. Senatvinius kaulų retėjimą sukelia kalcio, vit.D ir fizinio krūvio stoka. Osteoporozės raidą lemia 20-29 metų amžiuje sukaupta kaulų masė, todėl tokiame amžiuje patartina vartoti kuo daugiau kalcio ir vit.D turinčių produktų. Vyresniame amžiuje kaulų masė priklauso jau nuo kaulų susidarymo bei rezorbcijos pusiausvyros. Osteoporozės vystymasis taip pat suintensyvėja pomenopauziniame laikotarpyje dėl moteriškų lytinių hormonų – estrogenų - trūkumo, vyrams kaulų masė mažėja dėl susilpnėjusios androgenų sekrecijos. Paveldėjimas, įvairios ligos, vaistai, rūkymas, mitybos sutrikimai taip pat turi svarbią reikšmę kaulų retėjimui. Osteoporozė yra viena iš dažniausių ligų vyresniame amžiuje. 50 metų sulaukusiems asmenims kaulų lūžių rizika dėl osteoporozės per likusį gyvenimą yra 13% vyrams ir 40% moterims.  
  Trumpai apie simptomus
  Pradžioje jokių simptomų nepajuntama. Dažniausiai pirma įvyksta kaulų lūžis – savaiminis ar nuo menkiausio judesio ar traumos. Jie įvyksta dėl to, kad kaulai nėra tokie tvirti, kad būtų galima atlaikyti kasdienės veiklos krūvį. Labiausiai ligos pradžioje pažeidžiami dilbio kaulai, stuburo slanksteliai. Pavojingiausi – šlaunikaulio kaklo lūžiai, kurie pagrinde ištinka 65-70 metų amžiaus ir vyresniems  asmenims. Šie lūžiai būna skausmingi, sukelia deformaciją, negalią. Tas pats su riešo sąnariais, o tokių kaip stuburo slankstelių lūžiai dažnai nepastebimi. Neretai stuburo skausmai ignoruojami ar klaidingai palaikomi nugaros šaknelių uždegimo ar osteochondrozės, išvaržų simptomais. Vykstant stuburo slankstelių osteoporotiniams pokyčiams, pamažu susiformuoja kuprelė, mažėja ūgis, iškrenta pilvas į priekį, eisena tampa atsargi, kojos statomos plačiai, išnyksta talija, atsiranda nuolatinis nugaros skausmas dėl kaulų lūžimų, raumenų nuolatinio pertempimo. Slankstelio kaulo lūžis sukelia staigų skausmą, kuris trunka 4-6 savaites, nereikalauja operacinio gydymo. Esant daugybiniams jų lūžiams, būna lėtinis nugaros skausmas.  
  Diagnostika
  Atliekami kaulinio audinio apykaitos žymenų tyrimai – osteokalcino, kaulų šarminės fosfatazės, I tipo prokolageno, jo degradacijos produktai, sialoproteinai ir kt. Iš instrumentinių tyrimų atliekama konvencinė radiografija, kuri tikslinga įvykusių kaulų lūžių nustatymui ar įtarimui. Taip pat atliekami kaulų mineralinio tankio tyrimai: dvisrautė radioabsorbciometrija, kompiuterinė tomografija, ultragarsinė densitometrija.  
  Gydymas

  Ligų paieškos žymos:

  osteoporozė

  patologiniu

  lūžiu