Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Kraujo ir kraujodaros organų ligos -

  Geležies stokos anemija

  Apie ligą
  Anemija - tai patologinė organizmo būsena, kuri pasireiškia eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) ir hemoglobino koncentracijos  kraujyje sumažėjimu. Normaliai hemoglobino vyrams turi būti 135-160g/l ir 120-150 g/l moterims. Kai vyrams ir moterims po menopauzės hemoglobino yra <130g/l, o fertilaus (vaisingo) amžiaus moterims hemoglobino >120g/l, tai jau yra laikoma anemija ir ieškoma ją sukeltos priežasties. Geležies stokos anemija pasireiškia, kai organizme nebepakanka geležies atsargų eritropoezei (eritrocitų gamybai). Tai dažniausiai pasitaikanti anemija, pagrinde serga moterys. Priežastys geležies stokos anemijai išsivystyti: a) nepakankamai gaunamas geležies kiekis su maistu (vegetarai); b) padidėjęs geležies poreikis nėštumo metu, žindymo periodu, intensyviai sportuojant; c) nepakankama geležies rezorvcija virškinamajame trakte dėl atrofinio sumažėjusio rūgštingumo (hipacidinio) gastrito, skrandžio dalinio pašalinimo; d) padidėjęs geležies netekimas menstruacijų metu, kraujuojant iš opų skrandyje/dvylikapirštėje žarnoje, kraujuojant iš karcinomų, varikozinių stemplės mazgų ir kt.; e) dėl intravaskulinės hemolizės (eritrocitų irimo) ir hemoglobinurijos (hemoglobino pašalinimo su šlapimu).  
  Trumpai apie simptomus
  Geležies deficito simptomai iki prasidedant anemijai, vadinami sideropeniniais, tai: sausa pleiskanojanti oda, nagų trapumas ir lūžinėjimas, šaukštelio formos nagai, plaukų lūžinėjimas ir slinkimas, lūpų kampučių įtrūkinėjimas, skonio iškrypimas bei liežuvio, burnos, ryklės, stemplės gleivinės atrofija (audinio silpnėjimas, nykimas) su liežuvio skausmu, skausmingu rijimu. Kai jau išsivysto anemija, jos simptomai: odos ir gleivinės blyškumas, silpnumas ir greitas nuovargis, ūžimas ausyse, spengimas, dusulys fizinio krūvio metu, padažnėjęs širdies plakimas.  
  Diagnostika
  Remiamasi anamneze, anksčiau minėtais klinikiniais simptomais, nustatoma anemiją galimai sukėlusi priežastis – dažniausiai tai būna kraujavimas, todėl svarbu atlikti atitinkamus virškinamojo trakto, žarnyno, urogenitalinės sistemos tyrimus. Atliekami kraujo tyrimai ir nustatomas hemoglobino, hematokrito, eritrocitų sumažėjimas. Sunkios anemijos atveju sumažėja vidutinis eritrocitų tūris (MCV), vidutinis hemoglobino kiekis eritrocite (MCH), vidutinis hemoglobino kiekis eritrocituose (MCHC), eritrocitų pasiskirstymas pagal dydį (RDW) padidėja. Sunkiai geležies stokos anemijai taipogi būdingi morfologiniai pakitimai, stebimi mikroskopuojant – maži ir nevienodos formos eritrocitai, nevienodas jų dydis, prašviesėjimas. Kaulų čiulpuose stebimas eritropoezės išplėtimas, normoblastinė eritropoezė (jauni eritrocitai dar su branduoliais, kurių normoje periferiniame kraujyje nebūna). Taip pat kaulų čiulpuose sumažėja leukocitų/eritrocitų santykis, sideroblastų skaičius, makrofaguose sumažėja ar visai nerandama geležies atsargų. Kraujo biocheminiais tyrimais nustatomas geležies kiekio sumažėjimas serume, padidėja bendra geležies sujungimo galia (TIBS), transferino kiekis padidėja, jo prisotinimas sumažėja, feritino kiekis sumažėja.  
  Gydymas
  Priežasties, sukėlusios anemiją, pašalinimas. Geležies preparatų vartojimas, pagrinde geriama, tik retais atvejai geležis leidžiama į veną (dėl skrandžio/žarnyno ligos, ryškaus pašalinio geriamosios geležies poveikio ir kt.). Kai negalima nei į veną leisti, švirkščiama geležis į raumenis (tai skausminga).

  Ligų paieškos žymos:

  geležies

  stokos

  anemija