Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Kvėpavimo sistemos ligos -

  Angliakasių pneumokoniozė

  Apie ligą
  Pneumokoniozė – tai lėtinė plaučių liga, kurią sukelia įkvėptos neorganinės dulkės. Tai profesinis susirgimas. Paprastai žmonės dirba tokioje aplinkoje, kur ore nuolat yra nedidelė šių dalelių (dulkių) koncentracija. Dažniausiai plaučius pažeidžia asbestas, silicis ir anglis. Nomaliai plaučiai yra elastingi, įkvepiant išsiplečia, iškvepiant susitraukia. Pneumokoniozės metu plaučių pažeidimas yra susijęs su tam tikro audinio, vadinamo fibroziniu, atsiradimu. Tuomet plaučiai „sustandėja“, nebegali tinkamai išsiplėsti kvėpuojant, todėl sutrinka jų gebėjimas tinkamai pasisavinti deguonį.   Rizikos faktoriai Šiuo metu kontaktas su asbetu nėra dažnas, bet anksčiau jis buvo naudojamas laivų statyboje, popieriaus pramonėje ir daugelyje kitų sričių. Nuolat į plaučius anglies dulkių įkvepia angliakasiai. Skiriama net susirgimo rūšis – angliakasių pneumokoniozė. Silicio dulkių galima įkvėpti kontakuojant su kvarcu, geležies rūda, talku ir kitomis medžiagomis.  
  Trumpai apie simptomus
  Pneumokoniozės simptomai nėra specifiniai. Dažnai ji pasireiškia kitoms plaučių ligoms būdinga klinika. Vienas pagrindinių pneumokoniozei būdingų požymių yra lėtinis kosulys. Vėliau atsiranda dusulys. Labai retais atvejais žmonės atkosti juodo atspalvio skreplių.  
  Diagnostika
  Ligos metu svarbu išsiaiškinti buvusį kontaktą su kenksmingomis medžiagomis. Atliekmas plaučių ištyrimas: krūtinės ląstos rentgenografija, komiuterinė tomografija, gali būti paimta biopsinė medžiaga (dažnai diganozei neprireikia).  
  Gydymas
  Svarbiausia sergant pneumokonioze – keisti darbo aplinką ar naudoti specifines apsaugos priemones, kad daugiau netektų kvėpuoti neorganinėmis dulkėmis.

  Ligų paieškos žymos:

  angliakasių

  pneumokoniozė