Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Navikai -

  Gimdos kaklelio piktybiniai navikai

  Apie ligą
  Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Šiuo vėžiu kasmet suserga apie 500 tūkst. moterų ir tai joms yra antra pagal dažnumą vėžio rūšis besivystančiose šalyse bei septinta išsivysčiusiose šalyse. Šio tipo vėžys iš visų vėžių yra dažniausia moterų mirties priežastis. Šiuo metu Lietuvoje miršta apie 270 moterų kasmet. Rizikos veiksniai šio vėžio išsivystymui yra tokie: - Lytinio gyvenimo ypatumai: didelis lytinių partnerių skaičius, jų kaita, intymios higienos nesilaikymas, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia; - Daugiau nei 5 nėštumai ir gimdymai; - Žmogaus papilomos viruso infekcija (ŽPV), kita lytiškai plintanti infekcija; - Ilgiau nei 10 m. vartojamos kontraceptinės priemonės; - Rūkymas.  
  Trumpai apie simptomus
  Ankstyvose ligos stadijose paprastai nepasireiškia jokie simptomai. Vėliau atsiranda kraujavimas tarp menstruacijų, menopauzėje, prailgėja menstruacijų trukmė, atsiranda įvairaus stiprumo skausmas lytinių santykių metu. Vėlyvosiose stadijose pasireiškia labai gausus kraujavimas iš lytinių organų, atsiranda šlapinimosi sutrikimai, šlapimo pokyčiai. Gali pasireikšti viduriavimas, kraujingas tuštinimasis, maudimas nugaroje, kojų skausmas. Būdingi ir bendri visiems vėžiniams susirgimams simptomai: apetito praradimas, svorio mažėjimas, greitas nuovargis, prakaitavimas.  
  Diagnostika
  Kiekviena moteris po pirmųjų lytinių santykių privalo apsilankyti pas ginekologą ir tai daryti reguliariai kasmet. Gydytojas, net moteriai neturint nusiskundimų, per metus kartą turi profilaktiškai patikrinti gimdos kaklelio būklę. Jei jis pastebi pakitimų, skiria papildomų tyrimų. Tai yra: a) PAP tyrimas (moterims paprašius, jis gali būti atliekamas ir nesant jokių pakitimų). Lietuvoje pagal prevencinę programą nemokamai PAP tyrimas atliekamas moterims 30-60 metų amžiaus 1–ą kartą per 3 metus ar bet kurio amžiaus moterims, esant gimdos kaklelio pakitimams. Radus PAP tyrimo metu pakitimų, atliekamas  ir gimdos kaklelio biopsijos (paimto gabalėlio medžiagos) tyrimas. b) Taip pat tiriama, ar nėra ŽPV infekcijos, kuris sukelia apie 70% gimdos kaklelio vėžio atvejų. Pavojingiausi yra ŽPV 16 ir 18 tipai.  
  Gydymas
  ir profilaktika Ikivėžiniams pažeidimams gydyti taikoma kriodestrukcija (pakitusių audinių užšaldymas), diatermija (prideginimas) arba lazerinė chirurgija, padedanti labai selektyviai sunaikinti tik pažeistus audinius ir nepakenkti aplinkiniams audiniams. Diagnozavus gimdos kaklelio vėžį gydymo būdo pasirinkimas priklauso nuo naviko lokalizacijos, dydžio, ligos išplitimo, jos agresyvumo, lydinčių susirgimų, bendros ligonės būklės bei amžiaus. Profilaktikai skiepytis nuo ŽPV rekomenduojama lytinių santykių neturėjusias mergaites. Reikalingos mažiausiai trys  skiepų injekcijos, kurių bendra kaina apie 1200 – 1500 litų. Gali skiepytis ir moterys, turėjusios santykius, tik prieš vakcinaciją patartina išsitirti, ar nėra užsikrėtimo ŽPV, nes jei yra, ši vakcinacija nebeveiksminga.

  Ligų paieškos žymos:

  gimdos

  kaklelio

  piktybiniai

  navikai