Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Urogenitalinės sistemos ligos -

  Analgetinė nefropatija

  Apie ligą
  Analgetinė nefopatija – tai vieno ar abiejų inkstų pažeidimas, kurį sukelia gausus vaistų nuo skausmo (analgetikų) vartojimas. Šis susirgimas aprašytas Šveicarijoje 1950 m. Buvo pastebėta, kad žmonėms vartojantiems didelius kiekius analgetikų išsivysto inkstų pažeidimas. Anksčiau analgetinė nefropatija buvo siejama tik su vaistų mišinių, savo sudėtyje turinčių fenacitino, vartojimu. Kai kuriose šalyse vaistai, kurių sudėtyje yra fenacitino, buvo uždrausti. Tuomet sumažėjo galutinės stadijos inkstų nepakankamumo atvejų, tačiau pastebėta, kad ir kiti analgetiniai vaistai veikia inkstus ir sukelia mažesnį ar didesnį jų pažeidimą. Liga nustatoma maždaug 4 gyventojams iš 100 000 per metus. Dažniau analgetinė nefropatija diagnozuojama vidutinio amžiaus moterims.   Ligos priežastis Susirgimo priežastis – analgetinių vaistų (paracetamolio, aspirino, kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pvz. ibuprofeno) vartojimas. Nėra tiksliai žinoma, koks vaistų kiekis sukelia inkstų pažeidimą. Tikimybė atsirasti nefropatijai labai padidėja keletą metų kiekvieną dieną vartojant maždaug 5 tabletes nuo skausmo. Tačiau kiekvienu atveju suvartoto vaisto kiekis labai individualus. Pastebėta, jog žymiai dažniau inkstai pažeidžiami vartojant vaistų nuo skausmo mišinius.  
  Trumpai apie simptomus
  Ligos pradžioje dažnai nebūna jokių simptomų ir žmonės į gydytoją kreipiasi jau pažengus inkstų funkcijos sutrikimui. Analgetinė nefropatija gali pasireikšti šia klinika:Silpnumas, nuovargisPadažnėjęs ar pagausėjęs šlapinimasisŠono, juosmens skausmasKraujas šlapimeEdemos (tinimai kojose, rankose, veide)Padidėjęs kraujo spaudimas.  
  Diagnostika
  Ligos nustatymui svarbu išsiaiškinti skundus, vaistų vartojimo ypatumus. Atliekami laboratoriniai kraujo, šlapimo tyrimai. Inkstų ultragarsinio tyrimo metu matomi tam tikri pakitimai (nelygūs inkstų kontūrai, kalcifikatai...). Patologinių požymių nustatoma ir kompiuterinės tomografijos metu.  
  Gydymas
  Svarbiausia – pašalinti ligą sukėlusią priežastį. Privaloma baigti vartoti visus galimai inkstų pažeidimą sukėlusius vaistus nuo skausmo. Taip pat siekiama sustabdyti inkstų nepakankamumo progresavimą. Tam skiriami įvairūs medikamentai (mažinantys kraujospūdį, skysčius „varantys“ ir pan.). Vis gi kartais prireikia pakaitinio inkstų gydymo ir inkstų transplantacijos.

  Ligų paieškos žymos:

  analgetinė

  nefropatija