Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Virškinimo sistemos ligos -

  Pirminis sklerozuojantis cholangitas

  Apie ligą
  Pirminis sklerozuojantis cholangitas – tai susirgimas, pažeidžiantis tiek kepenų, tiek iš kepenų išeinančius tulžies latakėlius. Kepenys yra didžiausia organizmo virškinimo liauka, atliekanti daug įvairių funkcijų, tarp kurių ir tulžies gamyba bei išskyrimas (tulžis reikalinga riebalinių maisto medžiagų įsisavinimui). Cholangitas – tai tulžies latakų uždegimas, kuris yra lėtinis, jo eigoje tulžies latakai „standėja“, randėja (sklerozuojasi), jais blogai teka tulžis. Susirgimas labiausiai paplitęs šiaurės Europoje. Čia nustatoma maždaug 8 nauji ligos atvejai 100 000 gyventojų per metus. Dažniau serga vyriškosios lyties atstovai. Neretai pirminis sklerozuojantis cholangitas asocijuojasi su uždegiminėmis žarnyno ligomis (opiniu kolitu, Krono liga).   Ligos priežastis Nėra tiksliai žinoma, kokia yra tiksli ligos priežastis. Manoma, jog jos atsiradimą lemia tam tikras imuninės sistemos atsakas į infekcinius ar toksinius veiksnius, dėl ko susiformuoja tam tikri antikūnai, savo ląstelės atpažįstantys kaip pakitusias. Šiam procesui vystytis taip pat svarbi ir genetinė predispozicija (polinkis sirgti liga).  
  Trumpai apie simptomus
  Pataruoju metu pirminis sklerozuojantis cholangitas vis dažniau nustatomas atsitiktinai, tiriantis dėl įvairių kitų priežasčių. Kaip liga pasireiškia kliniškai, nustatomi šie simptomai: Nuovargis, silpnumas,Niežulys,Pilvo skausmas,Svorio kritimas,Viduriavimas,Karščiavimas.  
  Diagnostika
  Ligos nustatymo metu atliekama daug įvairių tyrimų. Tiriamas kraujas kepenų funkcijos įvertinimui, atliekami imunoserologiniai tyrimai. Iš instrumentinių tyrimų pats svarbiausias naudojamas pirminio sklerozuojančio cholangito nustatymui – endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija. Jos metu įvedamas specialus vamzdelis per burną iki plonosios žarnos, o iš ten per joje esantį sfinkterį (rauką) iki tulžies latakų, kurie apžiūrimi iš vidaus ir nustatomi tam tikri būdingi pakitimai.  
  Gydymas
  Ligos gydymui skiriami vaistai, kuriais siekiama sulėtinti susirgimo progresavimą. Pagrindinis gydymui vartojamas medikamentas – ursodezoksicholinės rūgšties preaparatai. Taikomas ir endoskopinis gydymas, kurio metu į latakus įvedami stentai (tam tikri vamzdeliai, gerinantys praeinamumą). Kartais prireikia chirurginės latakų operacijos ar net kepenų persodinimo. Taip pat skiriami įvairūs vaistai ligos simptomų, pvz., niežulio, mažinimui.

  Ligų paieškos žymos:

  pirminis

  sklerozuojantis

  cholangitas