Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Įgimtos formavimosi ydos, deformacijos ir chromosomų anomalijos -

  Magistralinių kraujagyslių transpozicija

  Apie ligą
  Magistralinių (stambiųjų) kraujagyslių transpozicija – įgimta širdies yda. Jos metu veninis kraujas iš dešiniojo skilvelio patenka į aortą, o kraujas iš kairiojo skilvelio į plautinį kamieną. Taip susidaro du uždari kraujo apytakos ratai. Organizmu nuolat cirkuliuoja deguonimi neprisotintas kraujas, o į plaučius nuolat teka arterinis kraujas. Jeigu šios patologijos metu tarp šių uždarų ratų nėra jungčių (pvz. prieširdžių ar skilvelių pertvaros defektas, atviras arterinis latakas) mirštama jau pirmosiomis gyvenimo dienomis ar savaitėmis. Kitu atveju į organizmą teka maišytas arterinis ir veninis kraujas, audiniai ir organai gauna šiek tiek kraujo, išgyvenamumas didesnis. Tai nėra dažna patologija. Stambiųjų kraujagyslių transpozicija sudaro apie 4% visų įgimtų širdies ydų.   Rizikos faktoriai Tiksli etiologija nėra žinoma, manoma, jog šios ydos vystymąsis gali būti susijęs su: raudonukės ar kita virusine infekcija nėštumo metu, nepakankama motinos mityba ar alkoholio vartojimas nėštumo metu, vyresnis motinos amžius (>40 m.), prastai kontroliuojamas diabetas.  
  Trumpai apie simptomus
  Kraujagyslių transpozicijai būdingi šie simptomai: Dusulys,Melsva odos spalva,Apetito stoka,Vaikas nepriauga svorio. Šios ligos metu vaikui sutrinka fizinis ir psichinis vystymąsis.  
  Diagnostika
  Liga dažniausiai diagnozuojama pirmosiomis dienomis ar savaitėmis po gimimo. Būdingi ryškūs klinikiniai simptomai, fizinio ištyrimo metu nustatoma padidėjusios kepenys, kūno tinimai. Instrumentinių tyrimų metu nustatoma: dešiniojo skilvelio padidėjimas, rentgenogramoje stebimas plaučių kraujagyslių išsiplėtimas. Vienas svarbiausių diagnostinių tyrimo metodų: angiokardiografoja (leidžiama kontrastinė medžiaga, dažniausiai dešinįjį skilvelį, stebimas kontrasto tekėjimas tik mažuoju kraujo apytakos ratu). Nepaisant to, jog šis tyrimo metodas geriausiai parodo patologiją, neretai diagnozei pakanka ir ultragarsinio tyrimo.  
  Gydymas
  Taikomos gyvybę gelbstinčios paliatyvios operacijos. Jų metu padaroma jungtis tarp dviejų kraujo apytakos ratų. Vėliau atliekama radikali operacija. Yra daug operacinių gydymo būdų, tačiau jų visų esmė – atstatyti normalią kraujotaką.

  Ligų paieškos žymos:

  magistralinių

  kraujagyslių

  transpozicija