Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Virškinimo sistemos ligos -

  Ezofagitas

  Apie ligą
  Ezofagitas – tai stemplės uždegimas. Stemplė – tai raumeninis vamzdelis, kuriuo maistas keliauja iš burnos į skrandį.Stemplės uždegimas dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms. Vyrų ir moterų sergamumas šia liga yra panašus. Vaikų tarpe ezofagitas pasitaiko retai.   Ligos priežastisYra skiriamos kelios pagrindinės priežastys, dėl kurių stemplės gleivinėje vystosi uždegimas. Pati svarbiausia patologija, sukelianti ezofagitą, yra gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Jos metu dėl nepakankamo apatinio stemplės rauko užsidarymo rūgštus skrandžio turinys vis patenka į stemplę ir dirgina jos gleivinę. Dėl lėtinio uždegimo pažeidžiami ir gilesni stemplės audiniai.Dar viena ezofagito priežastis – autoimuninė liga, vadinama eozinofiliniu ezofagitu. Jos metu aptinkama daug baltųjų kraujo kūnelių, vadinamųjų eozinofilų, kurie neretai susiję su tam tikromis alergijomis. Dažniausiai žmonės, sergantys eozinofiliniu ezofagitu yra alergiški tam tikriems maisto produktams, pavyzdžiui pienui, kiaušiniams, riešutams ir t.t.Rečiau ezofagitą sukelia infekciniai veiksniai: virusai, grybeliai, bakterijos. Infekcijų sukeltas stemplės uždegimas dažniausiai nustatomas žmonėms su nusilpusia imunine sistema (pvz., sergant ŽIV/AIDS).Ezofagito priežastimi gali būti ir tam tikrų vaistų vartojimas: aspirinas, ibuprofenas, kai kurie antibiotikai, bifosfonatai.   Rizikos faktoriaiStemplės uždegimo rizikos veiksniams priskiriama: rūkymas, alkoholio vartojimas, dažnas ir gausus vėmimas, krūtinės ląstos operacijos ar spindulinės terapijos taikymas.  
  Trumpai apie simptomus
  Ligai būdingi šie klinikiniai požymiai:Sunku nuryti maistą,Skausmingas maisto rijimas,Skausmas, deginimo jausmas už krūtinkaulio,Gerklės perštėjimas, kosulys,Nurytas maistas lyg „stovi“ stemplėje.  
  Diagnostika
  Išsiaiškinus ligos požymius atliekami instrumentiniai tyrimai:Rentgenograma naudojant kontrastinę medžiagą. Žmogus nuryja bario tirpalą ir atliekant rentgeninį tyrimą stebima kaip kontrastinė medžiaga juda virškinamuoju traktu. Šio tyrimo metu galima nustatyti stemplės susiaurėjimo vietą, įvairius navikinius darinius.Gastroezofaginio refliukso ligos nustatymui gali būti atlikta stemplės 24 valandų pH-metrija (jos metu stebimi paros pH svyravimai stemplėje). Šis tyrimas atliekamas retai.Pagrindinis tyrimas nustatant ezofagitą yra stemplės endoskopija. Jos metu įvertinami gleivinės pokyčiai, galima paimti medžiagos histologiniam ištyrimui.  

  Ligų paieškos žymos:

  ezofagitas