Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Ar kaukės veiksmingai apsaugo nuo COVID-19?

  Neseniai žurnale "Annals of Internal Medicine" paskelbtame redakciniame straipsnyje aptariamas kaukių veiksmingumas užkertant kelią 2019 m. koronavirusinei ligai (COVID-19).

  Pagrindinė informacija

  Prieš COVID-19 pandemiją kaukės buvo tik kvėpavimo takų infekcijų profilaktikos priemonės. Tačiau pandemijos metu kaukės rekomendacijos buvo kitokios ir tapo politiškai ginčytinos.

  Todėl daugelyje tyrimų buvo analizuojamos fizinės kaukių savybės; tačiau jų buvo nedaug, dažnai juose dalyvaudavo robotai nešiotojai. Be to, juose buvo tiriamas tik dalelių, o ne infekcijos plitimas.

  Keletas stebėjimo tyrimų parodė, kad kaukės buvo susijusios su mažesniu sergamumu COVID-19 bendruomenėse. Vis dėlto šiuose tyrimuose vis dar sunku nustatyti, ar tai lėmė kaukės, ar fizinis atstumas, be kitų priemonių.

  Tik trijuose tyrimuose buvo tiriamas kaukių veiksmingumas mažinant sergamumą sunkiu ūminiu respiraciniu sindromu sukeltu 2 koronavirusu (SARS-CoV-2) realiomis sąlygomis.

   

  Įrodymai apie kaukių veiksmingumą

  Nors tyrimai suteikia aukštos kokybės įrodymų, pandemijos evoliucija, kartu su imuniteto, vakcinos prieinamumo ir SARS-CoV-2 variantų pokyčiais, kelia sunkumų siekiant galutinai atsakyti į klausimus apie kaukių veiksmingumą siekiant išvengti infekcijos.

  Sistemingoje gyvoje apžvalgoje padaryta išvada, kad kaukės intervencijos gali būti susijusios su nedideliu SARS-CoV-2 infekcijos rizikos sumažėjimu bendruomenės aplinkoje, o naudojant N95 respiratorius arba chirurgines kaukes sveikatos priežiūros įstaigose rizika yra panaši.

  Kitoje sisteminėje apžvalgoje daugiausia dėmesio skirta fizinėms intervencijoms, skirtoms kvėpavimo takų virusinėms infekcijoms mažinti, ir pranešta, kad kaukės bendruomenėje nesukėlė arba sukėlė nedidelius pokyčius COVID-19 ar į gripą panašių ligų plitimui.

  Abiejose apžvalgose trūko įrodymų apie galimą žalą, susijusią su maskuojančiais išradimais. Nors abiejose apžvalgose sistemingai įvertinti turimi įrodymai, jose nurodyta, kad esama didelio neapibrėžtumo ir įrodymų spragų.

   

  Argumentai

   

  Kai kurie žmonės sako, kad kaukės yra veiksmingos, o kiti teigia, kad jos neveiksmingos. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar žmonės turi omenyje infekcijos prevenciją, ar viruso plitimo blokavimą, ar jie turi omenyje pačių kaukių veiksmingumą, ar kaukių politikos ar rekomendacijų veiksmingumą.

  Antra, kaukės turi būti laikomos daugiakomponenčių strategijų, kuriomis siekiama sumažinti infekcijos plitimą, elementu.

  Be to, reikėtų aiškiai apsvarstyti galimą su kaukių susijusią žalą ir naudą. Taip yra todėl, kad vieni gali pateisinti kaukes, remdamiesi bet kokiais naudos įrodymais, o kiti mano, kad dėl kaukių patiriamas diskomfortas, bendravimo kliūtys ir nepatogumai nusveria nedidelę naudą. Labai svarbu realiai įvertinti kaukių veiksmingumą.

  Tyrimuose turėtų būti vertinami kliniškai reikšmingi rezultatai, nes kaukės rekomenduojamos siekiant išvengti infekcijos plitimo. Kaukės rekomenduojamos kartu su kitomis infekcijos kontrolės priemonėmis.

  Todėl tyrimuose turėtų būti atsižvelgiama ir į šias šiuolaikines priemones. Be to, siekiant sužinoti, kokiomis sąlygomis kaukės gali būti veiksmingos, gali būti priimti realistiniai ir proceso vertinimo tyrimai.

   

  Baigiamosios pastabos

   

  Nors duomenys rodo, kad kaukės gali padėti išvengti COVID-19, yra nemažai spragų, kurias būtina užpildyti daugiau įrodymų, atsižvelgiant į galimus virusų protrūkius ateityje.

  Be to, būtina parengti tyrimus, kurie padėtų tiksliau apibendrinti ir interpretuoti įrodymus apie kaukių intervencijas, suvokiant galimybę, kad tiesa apie tai, kada kaukių nauda nusveria galimą žalą, niekada nebus galutinai nustatyta.

   

  Šaltinis: Laine C and Chang S., (2023) ‘Getting to the Truth About the Effectiveness of Masks in Preventing COVID-19’ Ann Intern Med., doi: 10.7326/M23-1120. https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M23-1120

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  kaukės

  veiksmingai

  apsaugo

  covid-