Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Kraujo grupės: Įdomūs faktai, istorija, Paveldimumas ir kultūrinės interpretacijos

  Kraujo grupės yra ne tik svarbus medicinos aspektas, bet ir įdomi tema, kuri siekia žmogaus istorijos gilumą. Kraujo grupės yra svarbi tema medicinos srityje, nes jos turi didelę įtaką sveikatai ir gydymui.

  Kraujo grupių tema siekia dar senovės laikus. Pirmasis kraujo grupių atradimas buvo padarytas 1901 metais, kai austrų mokslininkas Karl Landsteiner nustatė tris pagrindines žmogaus kraujo grupes: A, B ir 0. Vėliau, 1940 metais, Landsteiner kartu su amerikiečių mokslininku Alexanderiu Wieneriu atrado Rh faktorių, kuris padalino kraują į Rh teigiamą (+) ir Rh neigiamą (-).

  Kraujo grupės ir jų skirtumai

  Kraujas yra skystas organizmo audinys, kuris susideda iš ląstelinių elementų ir plazmos (sudėtingos sandaros skysčio). Ląsteliniai elementai – tai raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), baltieji kraujo kūneliai (leukocitai) ir maži, netaisyklingos formos kraujo kūneliai, dalyvaujantys kraujo krešėjime (trombocitai). Kraujo paskirtis – palaikyti žmogaus gyvybę. Kraujas sudaro 6-7 proc. visos kūno masės.

  Žmonių kraujas skirstomas į keturias pagrindines grupes pagal AB0 sistemą: A, B, AB ir 0. Šios grupės skiriasi dėl antigenų ir antikūnų, esančių kraujyje.

  • 0 Kraujo Grupė (pirmoji kraujo grupė): Neturi antigenų, bet turi abu antikūnus – anti-A ir anti-B. 0 grupė yra universali donorė, galinti duoti kraujo visoms grupėms, tačiau gali gauti tik 0 grupės kraują.
  • A Kraujo Grupė (antroji kraujo grupė): Turi A antigenus ir anti-B antikūnus. Žmonės su A grupe gali duoti kraujo A ir AB grupėms, o gauti iš A ir 0 grupių.
  • B Kraujo Grupė (trečioji kraujo grupė): Turi B antigenus ir anti-A antikūnus. Jie gali duoti kraujo B ir AB grupėms, o gauti iš B ir 0 grupių.
  • AB Kraujo Grupė (ketvirtoji kraujo grupė): Turi tiek A, tiek B antigenus ir neturi antikūnų. AB grupės žmonės yra universalūs recipientai, galintys gauti kraujo iš visų grupių, tačiau gali duoti kraujo tik AB grupės žmonėms.

   

  Rh Faktorius

  Be AB0 sistemos, svarbus ir Rh faktorius, kuris gali būti teigiamas (+) arba neigiamas (-). Teigiamas Rh faktorius reiškia, kad kraujyje yra Rh antigenas, o neigiamas – kad jo nėra. Tai svarbu, ypač nėštumo metu, nes Rh nesuderinamumas tarp motinos ir vaisiaus gali sukelti komplikacijų.

   

  Rh nesuderinamumas

  Rh nesuderinamumas gali pasireikšti, kai Rh neigiama motina laukiasi Rh teigiamo vaisiaus. Jei motinos kraujas kontaktuoja su vaisiaus krauju, motinos imuninė sistema gali pradėti gaminti antikūnus prieš Rh antigeną. Tai gali sukelti hemolizinę ligą naujagimiui, kuri gali būti labai pavojinga.

   

  Kraujo grupės pagal retumą ir populiarumą

   

  Kraujo grupės pagal retumą ir populiarumą

  Kraujo grupės gali būti įvertintos pagal jų retumą, kuris gali skirtis skirtingose etninėse grupėse ir geografinėse vietose. Pagal bendrą pasaulinį mastą, kraujo grupės gali būti įvardijamos pagal tai, kokia yra jų paplitimo dažnis. Čia yra kraujo grupių pagal retumą eilės tvarka:

  1. AB Rh neigiamas (AB-): AB- kraujo grupė yra viena iš rečiausių kraujo grupių pasaulio mastu. Jos paplitimas yra apytikriai 0,6-1% žmonių.
  2. AB Rh teigiamas (AB+): AB+ kraujo grupė yra retesnė nei dauguma kitų kraujo grupių. Jos paplitimas yra apytikriai 2-5% žmonių.
  3. B Rh neigiamas (B-): B- kraujo grupė yra retesnė už daugumą kraujo grupių. Jos paplitimas yra apytikriai 1-2% žmonių.
  4. A Rh neigiamas (A-): A- kraujo grupė taip pat yra reta, nors šiek tiek dažnesnė nei B- kraujo grupė. Jos paplitimas yra apytikriai 1-2% žmonių.
  5. 0 Rh neigiamas (0-): 0- kraujo grupė taip pat laikoma reta. Jos paplitimas yra apytikriai 1-2% žmonių.
  6. B Rh teigiamas (B+): B+ kraujo grupė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių kraujo grupių. Jos paplitimas yra apytikriai 8-10% žmonių.
  7. A Rh teigiamas (A+): A+ kraujo grupė taip pat yra dažna, nors retesnė nei 0+ kraujo grupė. Jos paplitimas yra apytikriai 28-30% žmonių.
  8. 0 Rh teigiamas (0+): 0+ kraujo grupė yra dažniausiai pasitaikanti kraujo grupė pasaulio mastu. Jos paplitimas yra apytikriai 36-38% žmonių.

  Šie skaičiai gali kisti priklausomai nuo regiono, etninės grupės ir kitų veiksnių. Tačiau bendrai paėmus, AB kraujo grupės yra retesnės, o 0 kraujo grupės yra dažniausios.

   

  Kraujo grupės privalumai ir trūkumai, kokios tikėtinos ligų rizikos

  Kiekviena kraujo grupė turi savo privalumus ir trūkumus, kurie gali turėti įtakos sveikatai ir gyvenimo kokybei. Kraujo grupė gali turėti įtakos įvairių ligų rizikai ir gydymui. Tyrimai parodė, kad tam tikros kraujo grupės gali būti susijusios su padidėjusia ar sumažėjusia tam tikrų ligų rizika.

  Privalumai

  • A Kraujo Grupė: Tyrimai rodo, kad A grupės žmonės turi mažesnę tikimybę susirgti širdies ligomis. Jie taip pat gali būti mažiau jautrūs tam tikroms infekcijoms.
  • B Kraujo Grupė: B grupės kraujas turi didesnę atsparumą tam tikroms infekcijoms. B grupės žmonės gali turėti geresnį atsaką į kai kurias vakcinas.
  • AB Kraujo Grupė: AB grupė yra unikali tuo, kad jos atstovai yra universalūs kraujo recipientai. Jie gali gauti kraujo iš bet kurios grupės, todėl skubiais atvejais tai yra didelis privalumas.
  • 0 Kraujo Grupė: 0 grupės žmonės yra universalūs donorai, todėl jų kraujas yra labai vertingas avariniuose atvejuose. Jie taip pat gali turėti mažesnę riziką susirgti kai kuriomis ligomis, pvz., maliarija.

  Trūkumai

  • A Kraujo Grupė: Didesnė tikimybė susirgti tam tikromis vėžio formomis, pvz., skrandžio vėžiu. Jie taip pat gali būti labiau pažeidžiami tam tikroms virusinėms infekcijoms.
  • B Kraujo Grupė: Padidėjusi rizika susirgti kasos vėžiu ir tam tikromis širdies ligomis. Jie taip pat gali būti jautresni tam tikroms autoimuninėms ligoms.
  • AB Kraujo Grupė: AB grupės žmonės turi didesnę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Jie taip pat gali turėti padidintą trombozių riziką.
  • 0 Kraujo Grupė: Mažesnis polinkis į tam tikras ligas, tačiau didesnė rizika kraujavimo problemoms dėl mažesnio kraujo krešumo. Taip pat didesnė tikimybė susirgti skrandžio opomis.

   

  Kraujo grupės ir dietos

  Kai kurie dietologai rekomenduoja dietas pagal kraujo grupes.

  Šios dietos pagrįstos teorija, kad skirtingos kraujo grupės evoliucionavo skirtingomis aplinkybėmis ir todėl turi specifinių mitybos poreikių.

  • A Kraujo Grupė: Rekomenduojama vegetarė dieta, daugiausia pagrįsta augaliniais produktais.
  • B Kraujo Grupė: Rekomenduojama įvairiapusė dieta, įskaitant mėsą, pieno produktus, daržoves ir vaisius.
  • AB Kraujo Grupė: Kombinuota dieta, kuri apima maisto produktus, tinkamus A ir B grupėms.
  • 0 Kraujo Grupė: Rekomenduojama daug baltymų turinti dieta, įskaitant mėsą, žuvį ir daržoves, vengiant grūdų ir pieno produktų.

   

  Kraujo grupių paveldimumas

  Kraujo grupės yra paveldimos genetiškai iš tėvų į vaikus. Žmogaus AB0 kraujo grupių sistema yra paveldima pagal Mendelio genetikos principus. Kiekvienas žmogus paveldi geną iš kiekvieno tėvų, kurie gali būti A, B ar 0. Taigi, vaikas gali paveldėti vieną kraujo grupę iš kiekvieno tėvų, sudarantį jo galimas kraujo grupių kombinacijas.

   

  Kraujo grupės kultūriniai aspektai
  Kraujo grupės yra įvairiai suvokiamos ir interpretuojamos skirtingose kultūrose. Kai kuriose kultūrose kraujo grupės laikomos lemiamu veiksniu nustatant žmogaus asmenybės bruožus, sveikatą ir netgi suderinamumą poroje.

  Šių kultūrų mitai ir įsitikinimai dėl kraujo grupių gali turėti įtakos asmeniniams santykiams, karjeros pasirinkimams ir netgi draugystėms.

   

  Kaip sužinoti savo kraujo grupę

  Kraujo donorystės centras arba Medicinos įstaiga: Dauguma kraujo donorystės centrų arba medicinos įstaigų gali atlikti kraujo grupės tyrimą. Paprastai jums tereikia užsiregistruoti, atlikti kraujo tyrimą ir po kurio laiko gausite rezultatus. Tai yra patikimas būdas sužinoti savo kraujo grupę, be to, darote gerą darbą, prisidedant prie kraujo donorystės.

  Asmeninės sveikatos knygelės arba medicininiai dokumentai: Dažnai kraujo grupė yra užrašoma asmeninėje sveikatos knygelėje arba kituose medicininiuose dokumentuose. Jei esate buvęs kraujo donoras arba buvote kraujyje tyrimuose, gali būti, kad jūsų kraujo grupė jau yra užrašyta jūsų medicininėje dokumentacijoje.

  Medicininis tyrimas: Jei jums reikia žinoti savo kraujo grupę dėl medicininių priežasčių, pvz., planuojant operaciją ar gydymą, jūsų gydytojas gali nurodyti kraujo tyrimą, kuris apima kraujo grupės nustatymą.

  Visada svarbu žinoti savo kraujo grupę, nes tai gali būti svarbu skubios pagalbos situacijose arba planuojant operacijas ar gydymą. Jei nežinote savo kraujo grupės, rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba kreiptis į kraujo donorystės centrą.

   

  Kaip sužinoti savo kraujo grupę

   

  Kraujo donorystė

  O neigiamą kraują, kuriame nėra nei A, nei B, nei Rh antigenų turintys asmenys yra universalūs donorai, nes jų kraujas tinka bet kurios kraujo grupės savininkams. Dėl to šios grupės donorinio kraujo visame pasaulyje labiausiai trūksta. AB kraujo grupę turintiems žmonėms galima perpilti bet kokios rūšies kraują, nes šios grupės kraujyje jokių antikūnų nėra. Pacientams, kurių Rh faktorius neigiamas, gali būti perpiltas tik Rh neigiamas kraujas. Tuo metu turintieji teigiamą Rh gali gauti tiek Rh teigiamą, tiek Rh neigiamą kraują.

  A grupės kraują galima perpilti pacientams, kurių kraujo grupė yra A arba AB. B grupės – turintiems B arba AB. O AB grupės kraujas tinka tik tokios pačios kraujo grupės savininkams. Jeigu perpilamas netinkamos grupės kraujas, pavyzdžiui, turinčiam B grupės antigeną donoro kraujas su antigenu A, A tipo antikūnai, esantys šio asmens kraujo plazmoje ima atakuoti antigeną A, esantį perpiltame kraujyje, nes laiko jį svetima organizmui medžiaga. Taip pat atsitinka Rh faktoriaus neturintiems asmenims perpylus Rh teigiamo kraujo.

  Šio proceso metu perpilto netinkamo kraujo ląstelės sunaikinamos, jos pradeda irti. Dėl to kraujas gali sutirštėti, iškyla rizika, kad ims formuotis kraujo krešuliai, kurie gali užkimšti kraujagysles. Taip pat galimos alerginės reakcijos, gali prasidėti tokios pavojingos komplikacijos kaip inkstų nepakankamumas, dažnai pažeidžiami kiti gyvybiškai svarbūs organai, dėl to gali ištikti mirtis. Įtakos turi ir koks kiekis kraujo perpiltas, jei jis didesnis, reakcija būna audringesnė. Organizmas stipriau sureaguoja, kai per klaidą netinkamos grupės kraujo perpilama antrą kartą.

  • Universalūs Donorai: 0 neigiama kraujo grupė yra universali donorė, kuri gali būti perpilta bet kurios kraujo grupės recipientui.
  • Universalūs Recipientai: AB teigiama kraujo grupė yra universali recipientė, galinti gauti kraujo iš bet kurios grupės.


  Įdomūs faktai apie kraujo grupes

  Įdomu, kad kraujo grupes lemiančių antigenų ir antikūnų yra ir kituose organizmo skysčiuose, pavyzdžiui, seilėse, virškinimo sistemos gleivinės ląstelėse, inkstuose, odos bei įvairiose kitose ląstelėse. Vieni antigenai yra stipresni, kiti – silpnesni (tai priklauso nuo jų dydžio, kiekio ir vietos eritrocito membranoje). Kai kurie antigenai būna susiformavę jau vaisiui esant gimdoje, tačiau aptinkami jo kraujyje tik jam sulaukus 4–6 mėn., kiti formuojasi maždaug iki 5–10 metų amžiaus. Nuo tada maksimalus jų kiekis pradeda palaipsniui mažėti.

  Kraujo grupės ir žmonių migracija: Kai kurie tyrėjai teigia, kad kraujo grupės gali būti susijusios su senomis žmonių migracijos kelių linijomis. Pavyzdžiui, 0 kraujo grupė yra labiausiai paplitusi tarp Afrikos ir Pietų Amerikos gyventojų, o A kraujo grupė dominuoja Europoje ir Azijoje.

  Kraujo grupės ir maistas: Yra populiarus įsitikinimas, kad žmonių kraujo grupės gali reikšti tam tikrus maisto poreikius ir skirtingus virškinimo procesus. Tai yra pagrindas "kraujo grupių dietoms", kurios teigia, kad žmonės turėtų valgyti tam tikrus maisto produktus, atsižvelgdami į savo kraujo grupę. Tačiau ši teorija yra labai ginčytina ir mokslinių įrodymų nepatvirtinta.

  Kraujo grupės ir asmenybės bruožai: Kai kuriose kultūrose paplitusi įsitikinimas, kad žmogaus kraujo grupė gali atskleisti jo arba jos asmenybės bruožus ir savybes. Pvz., Japonijoje yra įprasta tikėti, kad žmonės su A kraujo grupė yra rami ir subtili, o su 0 kraujo grupė – proaktyvūs ir energingi.

  Kraujo grupės ir donorystė: Skirtingos kraujo grupės turi skirtingą kraujo donorystės vertę. Pavyzdžiui, 0 kraujo grupė yra vadinama "universalio donore" dėl savo galimybės duoti kraują bet kuriai kitai kraujo grupei, o AB kraujo grupė yra vadinama "universalio recipiente" dėl savo galimybės gauti kraują iš bet kurios kitos kraujo grupės.

  Kraujo grupės ir paveldimumas: Kraujo grupės yra paveldimos iš tėvų į vaikus pagal sudėtingus genetinius modelius. Tai reiškia, kad tėvų kraujo grupės gali nulemti jų vaikų kraujo grupes, tačiau gali pasireikšti ir netikėtų rezultatų, jei genai yra sujungiami skirtingomis kombinacijomis.

  Kraujo grupės ir istorinės legendos: Kai kuriose kultūrose yra istorinių ar mitologinių legendų, kurios siejamos su kraujo grupėmis. Pavyzdžiui, Japonijoje yra legendos apie tai, kaip kraujo grupės atsirado iš dieviškų ryšių arba sąveikos su gamtos jėgomis.

  Pasaulinis paplitimas: 0 grupė yra labiausiai paplitusi pasaulyje, ypač tarp Lotynų Amerikos ir Afrikos gyventojų.

  Kraujo grupės ir temperamentas: Kai kuriose kultūrose manoma, kad kraujo grupė gali turėti įtakos žmogaus asmenybei ir temperamentui, nors moksliniai įrodymai šiam teiginiui yra riboti.

  Kraujo grupės ir imunitetas: Tyrimai rodo, kad kraujo grupė gali turėti įtakos organizmo imuniniam atsakui į tam tikras infekcijas ir ligas.

   

  Ar žinote, kad:
  Siekiant išvengti netinkamo kraujo perpylimo, kiekvieną kartą prieš donorui duodant kraują jo kraujo grupė yra nustatoma iš naujo. Be to, prieš perpilant kraują yra iš naujo nustatoma tiek kraujo gavėjo kraujo grupė, tiek perpilamo kraujo grupė. Iš viso yra daugiau nei 20 kraujo grupių sistemų ir daugiau nei 400 gerai aprašytų kraujo grupių antigenų. 

  Šie faktai apie kraujo grupes tik truputį paliečia šios temos gilumą ir įvairovę. Kraujo grupės yra unikali ir įdomi mokslinė, kultūrinė ir istorinė tema, kuri traukia tyrinėtojus, medicinos specialistus ir paprastus žmones visame pasaulyje.

  Kraujo grupės yra ne tik biologinis faktas, bet ir giliai įsišaknijęs kultūros ir istorijos reiškinys. Supratimas apie kraujo grupes gali mums suteikti ne tik informacijos apie mūsų sveikatą ir paveldimumą, bet ir įdomių įžvalgų į skirtingų kultūrų pasaulėžiūrą.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  kraujo

  grupės

  įdomūs

  faktai

  istorija

  paveldimumas

  kultūrinės

  interpretacijos