Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Ar taurino trūkumas pagreitina senėjimą?

  Senėjimas - tai fiziologinės funkcijos pokytis, turintis įtakos gyvenimui visuose lygmenyse, nuo ląstelės iki organo. Šį pokytį lemiantys veiksniai vis dar iš esmės nežinomi. Tačiau senstant vyksta įvairių molekulių koncentracijos pokyčiai.

  Šiuo požiūriu įdomus naujas tyrimas, paskelbtas žurnale "Science", kuriame pranešama apie aminorūgšties taurino ryšį su senėjimu ir pagerėjusius kirminų bei graužikų senėjimo parametrus, kai taurinas pridedamas papildomai.

   

  Įvadas

  Kadangi pasaulio gyventojai sparčiai sensta, tikėtina, kad iki 2050 m. kas šeštas žmogus bus 65 metų ar vyresnis. Nepaisant ilgėjančios gyvenimo trukmės, su amžiumi susijęs sveikatos pablogėjimas kelia grėsmę gyvenimo kokybei ir gali sukelti didelių išlaidų socialinės ir ekonominės paramos sistemoms.

  Todėl senėjimui skiriama nemažai mokslininkų dėmesio. Ankstesniuose tyrimuose buvo nustatyti keli ląstelių senėjimo žymenys, vadinami senėjimo požymiais.

  Tai genomo nestabilumas, mitochondrijų disfunkcija, kamieninių ląstelių išsekimas, maistinių medžiagų jutimo reguliacijos praradimas ir senstančių ląstelių kaupimasis.

  Molekulinių parametrų pokyčiai taip pat pastebimi, tačiau dėl to, ar jie yra senėjimo priežastis, ar jo pasekmė, kyla daug diskusijų. Vienas iš metodų, leidžiančių atskirti šias galimybes, yra galimybė pakeisti su amžiumi susijusius pokyčius ir pailginti sveiką gyvenimo trukmę atkuriant tokių molekulių buvusią koncentraciją.

  Šiame tyrime daugiausia dėmesio skirta taurinui - vienai iš gausiausių eukariotinių organizmų aminorūgščių. Jis yra pusiau būtinas, gaminamas iš cisteino fermentinės veiklos būdu ir pasisavinamas su maistu.

  Taurino trūkumas ankstyvajame amžiuje sukelia centrinės nervų sistemos ir raumeninio audinio, taip pat akių funkcijų sutrikimus, kurie susiję su amžiaus pokyčiais. Su amžiumi įvairiuose audiniuose mažėja taurino koncentracija.

  Ir atvirkščiai, jauniems gyvūnams papildžius taurinu, pagerėja organų funkcijos. Taigi taurino trūkumas gali būti potencialus su amžiumi susijusio būklės blogėjimo veiksnys.

  Ką parodė tyrimas?

  Tyrėjai nustatė, kad senstančių įvairių rūšių gyvūnų kraujyje taurino kiekis sumažėjo 80 % ir daugiau, palyginti su jaunystėje buvusia koncentracija.

  Taikant pelių modelį, taurino papildų vartojimas pailgino gyvenimo trukmę 18-25 % gyvūnams, kurie maitinosi ta pačia dieta kaip ir kontroliniai gyvūnai. Toks pat gyvenimo trukmės pailgėjimas buvo stebimas ir Caenorhabditis elegans, priklausomai nuo dozės.

  Tačiau mielėms tokio poveikio nepastebėta, tikriausiai dėl skirtingos taurino apykaitos. Į mitybos racioną pridėjus taurino, taikant pelių modelį, pavyko sulėtinti senėjimo žymenis.

  Su amžiumi susijęs svorio didėjimas sulėtėjo, o kaulų masė padidėjo senstančioms pelių patelėms, kurioms buvo duodama taurino. Padidėjo raumenų jėga, koordinacija ir ištvermė. Be to, taurino papildai mažino nerimą ir didino natūralų smalsumą.

  Taip pat pastebėta geresnė gliukozės kontrolė ir geresnis žarnyno tranzito laikas. Taip pat pagerėjo keli imuninės sistemos uždegiminiai parametrai. Graužikų patelėms, sergančioms osteoporoze ir priaugusioms svorio po operacijų, taurinas panaikino šias būkles.

  Kaip aprašyta pirmiau, vidutinio amžiaus pelių patinams taip pat pagerėjo daugelio organų parametrai, tikėtina, kad pailgėjo sveiko gyvenimo trukmė. Tačiau poveikis buvo stipresnis pelių patelėms, o tai rodo, kad taurinas gali veikti priklausomai nuo lyties.

  Su amžiumi mažėjantis taurino kiekis koreliuoja su daugelio kitų su amžiumi susijusių patologinių pokyčių, įskaitant riebalų nusėdimą, hemoglobino kiekį ir kraujo ląstelių skaičių, mažėjimu.

  Kaip gali veikti taurinas

  Panašu, kad su taurinu susijusios naudos mechanizmas yra su senėjimu susijusio transkriptominio profilio, susijusio su taurino trūkumu, pasikeitimas.

  Lyginant su pelėmis, kurioms taurino trūko, ląstelių senėjimo žymenys, tokie kaip telomerų trumpėjimas, ląstelių senėjimas, DNR pažeidimai net po oksidacinio streso ir epigenetiniai pokyčiai, gerokai sumažėjo gydant taurinu.

  Geresnis maistinių medžiagų jutimas, geresnė mitochondrijų funkcija, geresnė kai kurių audinių regeneracija ir mažesnis uždegimo lygis - tai kiti keliai, galintys lemti pastebėtą sveikatos parametrų pagerėjimą.

  Įdomu tai, kad fiziniai pratimai buvo susiję su didesniu taurino ir kitų iš jo gaunamų cheminių medžiagų kiekiu, todėl galima manyti, kad tai gali lemti teigiamą fizinių pratimų poveikį su senėjimu susijusiam sveikatos pablogėjimui. Taip pat ir nežmoginiams primatams taurinas davė reikšmingos naudos daugeliui organų sistemų ir sveikatos parametrų.

  Kokios to pasekmės?

  Panašu, kad taurinas yra būtinas ankstyvajam augimui ir vystymuisi. Jo trūkumas šiuo laikotarpiu gali paskatinti ankstyvesnį sveikatos pablogėjimą suaugus.

  Teigiamas taurino papildų poveikis įvairioms gyvūnų rūšims leidžia manyti, kad jis gali stabdyti su senėjimu susijusių ląstelių lygmens funkcijų silpnėjimą. Žmonėms fiziniai pratimai skatina sveiką ir sveikatą stiprinantį taurino kiekio padidėjimą.

   

  Šaltiniai:

  Singh, P. et al. (2023). Taurine deficiency as a driver of aging.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  taurino

  trūkumas

  pagreitina

  senėjimą