Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Biologinio laikrodžio tiksėjimas: Pamaininis darbas gali sutrikdyti moterų vaisingumą

  25-ajame Europos endokrinologijos kongrese pristatytų tyrimų duomenimis, pakanka vos keturių savaičių, kai pelių patelės dirba pamainomis, kad sutriktų jų biologinis laikrodis ir sumažėtų vaisingumas. Tyrimo rezultatai padeda mokslininkams geriau suprasti, kaip cirkadiniai sutrikimai veikia moterų vaisingumą, o tai ilgainiui gali padėti sukurti būsimas prevencijos strategijas moterims, dirbančioms nestandartiniu darbo grafiku.

  Cirkadinį ritmą sukuria vidiniai organizmo laikrodžiai, kurie sinchronizuojami su 24 valandų periodu, dažniausiai dėl šviesos pokyčių įvairiomis dienomis. Šie laikrodžiai reguliuoja įvairias biologines funkcijas ir procesus, įskaitant miego ir budrumo ciklą, hormonų sekreciją, virškinimą ir dauginimąsi, tačiau juos lengvai gali sutrikdyti netinkamas šviesos poveikis, pvz.

  Pagrindinis biologinis laikrodis yra viršugalvio branduoliuose, nedidelėje smegenų centre esančioje srityje, vadinamoje pagumburiu. Pagumburis taip pat yra reprodukcinės funkcijos reguliavimo centras, veikiantis hipofizę, kuri yra prijungta prie pagumburio apačios ir savo ruožtu reguliuoja kiaušidžių veiklą, skatinančią ovuliaciją. Daugybė tyrimų, atliktų su pelėmis ir žmonėmis, rodo, kad sutrikus cirkadiniam ritmui neigiamai veikiama moterų reprodukcija. Tačiau pagrindiniai mechanizmai dar nėra iki galo išaiškinti.

  Ląstelinių ir integruotų neuromokslų instituto (INCI) ir Strasbūro universiteto mokslininkai jau anksčiau įrodė, kad kelias savaites dirbant pamaininį darbą, panašų į pamaininį, sumažėja pelių patelių nėštumas. Dabar, atlikdami šį tyrimą, tyrėjai imitavo ilgalaikes pamaininio darbo sąlygas pelių patelėms, nuolat keisdami šviesos ir tamsos ciklą, per keturias savaites atidėdami ir paankstindami apšvietimą 10 valandų, ir nustatė, kad didžiulis hipofizės hormono, vadinamo liuteinizuojančiuoju hormonu, kuris sukelia ovuliaciją, išsiskyrimas buvo panaikintas, todėl sumažėjo šių pelių vaisingumas.

  "Vaisingumo sumažėjimą lemia pagrindinio cirkadinio laikrodžio signalo, nukreipto į pagumburio reprodukcinę grandinę, pakitimas", - sakė pagrindinė tyrėja Marine Simonneaux. "Konkrečiai, mūsų tyrimai rodo, kad keturias savaites trunkantis lėtinis pamaininis darbas sutrikdo šviesos informacijos perdavimą iš pagrindinio biologinio laikrodžio į kispeptino neuronus, kurie, kaip žinoma, lemia priešovuliacinio liuteinizuojančio hormono antplūdžio laiką."

  Kitas tyrimo etapas - išsiaiškinti, ar po pamaininio darbo, panašaus į pamaininį, pakinta kiti papildomi vidiniai laikrodžiai.

  "Cirkadinis ritmas reikalauja ne tik tinkamo pagrindinio biologinio laikrodžio veikimo, bet ir daugelio antrinių laikrodžių, esančių kitose smegenų srityse ir periferiniuose organuose, įskaitant reprodukcinius organus, sinchronizuoto veikimo", - sakė M. Simonneaux. "Svarbu suprasti tikslius mechanizmus, kuriais sutrikus cirkadiniam laikrodžiui keičiasi reprodukcinė funkcija, nes tai gali padėti kelią galimoms prevencinėms ir gydomosioms intervencijoms, kurios padėtų sumažinti kai kuriuos neigiamus pamaininio darbo padarinius moterų vaisingumui."

  Tyrimas "Cirkadinio sutrikimo poveikis pelių patelių reprodukcijos hipotalaminei kontrolei" bus pristatytas 2023 m. gegužės 16 d., antradienį, Europos endokrinologijos kongrese Halic kongresų centre Stambule (Turkija).

  25-asis Europos endokrinologijos kongresas (ECE) vyks 2023 m. gegužės 13-16 d. Halic kongresų centre Stambule, Turkijoje.

   

  Šaltiniai:

  European Society of Endocrinology
  Marine, Simonneaux, et al. “Effect of Circadian Disruption on the Hypothalamic Control of Reproduction in Female Mice.” Www.endocrine-Abstracts.org, Bioscientifica, 2 May 2023, www.endocrine-abstracts.org/ea/0090/ea0090OC12.2

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  biologinio

  laikrodžio

  tiksėjimas

  pamaininis

  darbas

  sutrikdyti

  moterų

  vaisingumą