Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Kaip tabako vartojimas veikia gyvenimo kokybę?

  Neseniai žurnale "BMC Public Health Journal" paskelbtame tyrime mokslininkai vertino tabako rūkymo ir tabako rūkalų vartojimo poveikio su sveikata susijusiai gyvenimo kokybei (GK) skirtumus pagal amžių ir lytį.

   

  Pagrindinė informacija

  Tabako rūkymas yra pagrindinė gyventojų sveikatos problema, dėl kurios gali sumažėti su sveikata susijusi gyvenimo kokybė, nes padidėja lėtinių ligų, tokių kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), širdies ir kraujagyslių sutrikimai ir piktybiniai navikai, rizika.

  Tačiau tabako rūkymas yra modifikuojamas rizikos veiksnys, o apribojus jo vartojimą galima išvengti ligų.

  Tabakas, dedamas po lūpomis ir virš dantenų, dažnai pateikiamas kaip nekenksminga arba mažiau pavojinga tabako forma nei tabako dūmai, nors jame nikotino kiekis yra 20 kartų didesnis nei cigaretėse.

  Ankstesnių tyrimų duomenimis, tabaką vartojančių asmenų mirtingumas yra didesnis nei nevartojančių, taip pat padidėjusi 2 tipo cukrinio diabeto (T2D), širdies nepakankamumo, negyvagimių ir burnos ertmės navikų rizika.

  Be to, pranešama, kad tabaką vartojančių asmenų sveikata yra prastesnė nei tabako nevartojančių asmenų; tačiau sveikatos sutrikimai buvo ne tokie dideli kaip rūkančiųjų tabaką.

  Tačiau duomenų apie reguliaraus tabako rūkymo poveikį su sveikata susijusiai gyvenimo kokybei yra nedaug, todėl juos reikėtų tirti toliau.

   

  Apie tyrimą

  Šiame tyrime tyrėjai vertino tabako vartojimo (rūkymo arba tabako uostymo) poveikį su sveikata susijusiai QoL pagal amžių ir lytį.

  Tyrime dalyvavo suaugusieji iki 65 metų amžiaus, įtraukti į Švedijos gyventojų archyvo (SPAR) duomenų bazę. Dalyviai užpildė 36,0 komponentų trumpą sveikatos tyrimą (SF-36), skirtą QoL vertinimui, ir klausimyną apie tabako vartojimą, susijusį su tabako vartojimo forma, trukme ir dažnumu.

  SF-36 pateikė duomenis apie suvokiamą sveikatos būklę 8.0 srityse: fizinio vaidmens, fizinio funkcionavimo, kūno skausmo, gyvybingumo, emocinio vaidmens, socialinio funkcionavimo, psichikos sveikatos ir bendros sveikatos.

  Šių sričių balai buvo sujungti, kad būtų gauti išsamesni psichikos komponento suvestiniai ir fizinio komponento suvestiniai balai.

  Siekiant apskaičiuoti šansų santykį (ŠS), buvo atliktas daugialypės logistinės regresijos modeliavimas. Kaip riba buvo naudojama su sveikata susijusios suvoktos QoL mediana, nustatyta pagal amžių atitinkantiems Švedijos asmenims.

  Cigarečių rūkaliai tabako suvartojimą apibūdino cigarečių pakelių metais, o tabaką rūkantys asmenys - tabakinių cigarečių dėžutės metais. Atitinkamos vertės buvo padaugintos iš 10,0 metų, kad būtų įvertintas dešimtmečio tabako suvartojimas tarp suaugusių Švedijos gyventojų.

   

  Rezultatai ir aptarimas

  Iš pradžių atsitiktine tvarka buvo atrinkta 3 000 vyrų ir moterų, kuriems buvo išsiųsti kvietimai dalyvauti tyrime. 43,0 % (1 279) iš jų, įskaitant atitinkamai 605 ir 674 vyrus ir moteris, kurių vidutinis amžius buvo 44 metai, dalyvavo analizėje. Tarp tyrimo dalyvių 45 % anksčiau buvo vartoję tabako.

  Tabako rūkymas buvo susijęs su prastesniu fiziniu funkcionavimu, socialiniu funkcionavimu, gyvybingumu, bendra sveikata, psichikos sveikata ir komponentų, susijusių su psichine ir fizine gerove, suvestiniais balais.

  Tabako rūkymas buvo susijęs su žemesniais fizinės būklės komponentų suvestinės ir gyvybingumo balais bei aukštesniais kūno skausmo balais. Didėjantis amžius buvo susijęs su žemesniais fizinio funkcionavimo, gyvybingumo, bendros sveikatos, psichikos sveikatos ir komponentų suvestinių balais.

  Moterų gyvybingumo ir fizinio funkcionavimo rodikliai buvo žemesni nei vyrų. Moterų, palyginti su vyrais, fizinio funkcionavimo, kūno skausmo, bendrosios sveikatos ir gyvybingumo OR vertės buvo atitinkamai 0,58, 0,77, 0,85 ir 0,64. Atitinkamos reikšmės, kai amžius padidėja 10,0 metų, buvo atitinkamai 0,70, 0,92, 0,91 ir 1,1.

  Tabako rūkalų vartojimas buvo susijęs su blogesne gyvenimo kokybe keliais aspektais, nors ir mažesniu mastu nei tabako vartojimas. Atliekant analizę nebuvo atsižvelgta į tokius kintamuosius, kaip profesija, išsilavinimo lygis ir užimtumo statusas.

  Tokie kintamieji gali būti susiję su prastesne gyvenimo kokybe, todėl galėjo iškreipti rezultatus. Tačiau visi asmenys savo su sveikata susijusią QoL vertino panašiai kaip Švedijos gyventojai, o tai rodo, kad atrankos šališkumo nėra.

  Tabako vartotojai gali jausti kūno skausmą, nes nikotinas mažina kraujotaką į stuburą. QoL balai tarp moterų gali būti žemesni nei tarp vyrų dėl daugelio priežasčių.

  Ovuliacija, menstruacijos ir endometriozė gali sukelti įvairaus laipsnio moterų reprodukcinių organų, pavyzdžiui, gimdos ir kiaušidžių, skausmą.

  Be to, menopauzė galėtų paaiškinti kūno skausmo ir miego sunkumų, kurie turi įtakos gyvybingumui, skirtumus tarp lyčių.

  Be to, dauguma vyresnio amžiaus žmonių slaugytojų yra moterys, o vyresnio amžiaus žmonių slauga dažnai siejama su prastesne fizine savijauta. Pranešama, kad moterys yra labiau linkusios patirti fizinį ir seksualinį smurtą, kuris gali neigiamai paveikti jų psichinę sveikatą, gyvybingumą ir fizinį funkcionavimą.

   

  Išvada

  Apskritai tyrimo rezultatai parodė, kad tabako rūkymas buvo susijęs su blogesniu sveikatos suvokimu ir prastesniais su sveikata susijusios kokybės rodikliais, o tai atitinka ankstesnių tyrimų rezultatus.

  Naujas pastebėjimas buvo tas, kad tabako rūkymas buvo susijęs su žemesniais gyvybingumo ir kūno skausmo sričių QoL balais. Išvados parodė, kad tabako vartojimas kelia susirūpinimą dėl sveikatos ir daro poveikį vartotojams.

   

  Šaltinis: Wachsmann, S. et al. (2023) "Tobacco impact on quality of life, a cross-sectional study of smokers, snuff-users and non-users of tobacco", BMC Public Health, 23(1). doi: 10.1186/s12889-023-15844-z. https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-023-15844-z

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  tabako

  vartojimas

  gyvenimo

  kokybę