Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Kaip teisingai ištraukti erkę? Kokie yra pirmieji žingsniai po erkės įkandimo

  Pavasaris ir vasara yra puikus laikas leisti laiką gamtoje, bet tai taip pat yra metas, kai padidėja galimybė susidurti su erkėmis. Erkės gali būti ne tik nemalonios, bet ir pernešėjos įvairių ligų, todėl svarbu mokėti jas saugiai ištraukti. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip teisingai ištraukti erkę, kad išvengtumėte infekcijų ir galimų komplikacijų.

   

  Gali siurbti kraują net 15 dienų

  Erkės sudaro didžiąją dalį voragyvių gyvūnų grupės. Erkių mitybai reikia daug daugiau kraujo nei kitiems parazitams. Jei įsisiurbusi erkė lieka nepastebėta, ji gali siurbti kraują net 15 dienų. Žinoma, kad Lietuvoje labiausiai paplitusi erkių rūšis - kietosios erkės, kurių galima rasti beveik visuose parkuose ir miškuose. Įkandusios jos prisitvirtina prie odos ir maitinasi šeimininko krauju. Jos gali pernešti bakterijas ir virusus, tokius kaip Laimo liga arba Erkinio encefalito virusas, kurie gali sukelti įvairias ligas žmonėms.

   

  Kaip teisingai ištraukti erkę? Kokie yra pirmieji žingsniai po erkės įkandimo

   

  Kaip teisingai ištraukti erkę?

  1. Prieš ištraukdami erkę, dezinfekuokite žnyplės ar prietaiso galą alkoholiu ar dezinfekciniu skysčiu. Taip sumažinsite infekcijos riziką.

  2. Norint saugiai pašalinti erkę, geriausia naudoti smulkų pincetą. Sugriebkite erkę už jos galvos kuo arčiau žmogaus odos, tvirtai, paimkite erkę žnyplėmis arba specialiu erkės ištraukimo prietaisu. Stenkitės nespausti ir nesukti erkės kūno, kad erkės skrandžio turinys neišsilietų į įsisiurbimo vietą, kas galėtų sukelti infekciją. Lėtai traukite į viršų.

  3. Pašalinę erkę, kruopščiai nuvalykite įkandimo vietą ir rankas alkoholiu arba muilu ir vandeniu.
  4. Kalendoriuje pasižymėkite datą, kada įsisiurbė erkė.

  5. Po erkės ištraukimo stebėkite savo odą. Jei pastebite odos paraudimą, patinimą ar kitus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

  6. Gyvos erkės atsikratykite: įdėkite ją į alkoholį, tuomet į sandarų maišelį ir (arba) konteinerį, apvyniokite lipnia juosta arba nuleiskite ją į tualetą.

  Nedidelė pašalintos erkės vadinamosios burnos dalis gali likti žaizdoje. Jei taip atsitinka, pašalinkite burnos dalis pincetu. Jei nepavyksta lengvai ištraukti burnos pincetu, palikite ją ramybėje ir leiskite odai užgyti.

   

  Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

  Jeigu įtariate, kad jums pasireiškia erkinio encefalito ar Laimo ligos simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, net jeigu ir nepastebėjote, kad jums buvo įsisiurbusi erkė.

  Jei įsisiurbimo vieta nepradėtų gyti po kelių dienų ar jūs susirgtumėte vieno mėnesio bėgyje po erkės įsisiurbimo, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

  Jei įtariama arba patvirtinta kažkuri su erkėmis susijusi ligų, jums tikriausiai bus paskirtas dviejų-trijų savaičių trukmės antibiotikų kursas. Jie padeda pasveikti nuo erkinio encefalito ar nuo Laimo ligos, kad būtų sunaikintos ligą platinančios bakterijos. Atminkite, kad svarbu baigti kursą, net jei simptomai išnyksta.

   

  Laimo ligą sukelia bakterija, o erkinį encefalitą – virusas.

  Laimo ligą sukelianti bakterija yra Borrelia burgdorferi. Šią ligą platina juodoji erkė (dar žinoma kaip elninė erkė arba Ixodes scapularis) ir vakarinė juodoji erkė (Ixodes pacificus). Šią ligą dažniausiai perneša mažos jaunos erkės, vadinamos nimfomis, vėsesniais metų mėnesiais. Paprastai šios erkės turi būti prikibusios prie žmogaus 36-48 valandas, kad Laimo ligos bakterijos galėtų išplisti.

  Erkinio encefalito virusas priklauso Flaviviridae šeimai ir jį platina Ixodidae šeimos kietosios erkės. Erkinio encefalito virusas turi tris potipius: Europos, Sibiro ir Tolimųjų Rytų. Erkinis encefalitas žmonėms dažniausiai perduodamas kaimo teritorijose, miškingose vietovėse. Keliautojams į endeminius regionus didžiausia rizika kyla balandžio-lapkričio mėnesiais.

   

  Kaip atpažinti erkės įkandimą?

  Europoje maždaug trims iš penkių žmonių, kuriems įkando erkė, pasireiškia bėrimas.

  Dažniausiai erkės bėrimas atsiranda įkandimo vietoje

   

  Dažniausiai erkės bėrimas atsiranda įkandimo vietoje. Jis gana savotiškas ir atrodo kaip buliaus akis – aplink artimiausią sritį yra raudonas apskritimas, po to – švarios odos apskritimas ir dar vienas paraudimo ratas. Šios besikeičiančios stadijos gali atsirasti palaipsniui. Tačiau kartais visa tai susilieja į vieną didelį bėrimą su tamsesniu centriniu apskritimu. Bėrimo kraštai gali būti šiek tiek pakilę.

  Dauguma bėrimų atsiranda per pirmąsias keturias savaites, tačiau gali atsirasti bet kada nuo trijų dienų iki trijų mėnesių po įkandimo.

   

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  teisingai

  ištraukti

  erkę

  pirmieji

  žingsniai

  erkės

  įkandimo