Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Šikšnosparniai gali būti senėjimo prevencijos paslaptis

  Šikšnosparniai padeda kovoti su kenkėjais, apdulkina augalus ir platina sėklas mūsų ekosistemoje. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad šikšnosparniai gali būti raktas į tolesnį uždegimo ir senatvinių ligų gydymą.

  Duke-NUS medicinos mokyklos mokslininkų išvados atskleidžia, kad šikšnosparnio baltymas gali būti naujas atsakas kovojant su uždegiminėmis ir su senatve susijusiomis ligomis.

  Nepaisant to, kad šikšnosparniai yra tokie maži žinduoliai, jie gyvena palyginti ilgai. Jungtinių Valstijų vidaus reikalų departamentas pažymi, kad dauguma šikšnosparnių nesilaiko principo, kad kuo mažesnis gyvūnas, tuo trumpesnė jo gyvenimo trukmė. Laisvėje šikšnosparniai gyvena mažiau nei 20 metų, tačiau šešios žinomos šikšnosparnių rūšys gyvena ilgiau nei 30 metų.

  Šikšnosparniai gali būti įvairių virusų, pavyzdžiui, SARS-CoV-2 ar Ebolos viruso, šeimininkais ir jiems pasireiškia nedaug ligos požymių. Taip yra todėl, kad šikšnosparnių baltymas ASC2 sugeba slopinti inflamazomas, kurios padeda organizmo imuniniam atsakui į infekciją ar sužeidimą.

  Žmonių ir šikšnosparnių imuninės sistemos skiriasi. Kai baltasis kraujo kūnelis aptinka žmogaus virusą, jis įjungia savo inflamazomą, kuri praneša kitoms imuninės sistemos dalims. Kita vertus, šikšnosparnio baltoji kraujo ląstelė, aptikusi virusą, išlaisvina baltymą ASC2, kad suvaldytų imuninę sistemą ir neleistų suaktyvėti inflamazomai.

  ASC2 baltymą gamina ne tik šikšnosparniai. Žmonės gamina silpnesnę ASC2 versiją, kuri nesugeba išlaikyti inflamazomos kontrolės. Padidėjęs inflamazomų aktyvavimas gali sukelti lėtinį uždegimą ir įvairias su amžiumi susijusias ligas, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą, širdies ir kraujagyslių ligas ir artritą.

  Duke-NUS Medical School pranešime viena iš pirmųjų autorių Vivian Chen aiškina, kaip komandai pavyko atskleisti ASC2 baltymo naudą atliekant tyrimus su pelėmis.

  "Šikšnosparnio baltymo ekspresija genetiškai modifikuotose pelėse nuslopino uždegimą ir sumažino įvairių dirgiklių, įskaitant virusus, sukeliamų ligų sunkumą", - pažymi Chen.

  Mokslininkai šikšnosparnio ASC2 baltyme atpažino keturias aminorūgštis, dėl kurių jo baltymo versija yra daug veiksmingesnė nei esanti žmonėse. Tai padės kurti vaistus, kurie galėtų stimuliuoti šikšnosparnių ASC2 baltymo atsaką žmonėms.

  "Remdamiesi šiuo darbu pateikėme patentus ir ieškome komercinių partnerysčių vaistų atradimo srityje. Tikimės sukurti naujos klasės priešuždegiminių vaistų, skirtų inflamazomų sukeliamoms žmogaus ligoms gydyti."

  - Vyresnysis autorius ir Duke-NUS kylančių infekcinių ligų programos profesorius Wang Lin-Fa

   

  Didėjantis gyventojų senėjimas

  Reikalingi nauji gydymo būdai, kurie padėtų kovoti su visuotiniu gyventojų senėjimu. PSO duomenimis, nuo 2015 m. iki 2050 m. senstanti pasaulio populiacija padvigubės nuo 12 % iki 22 %. JAV gyventojų surašymo biuras prognozuoja, kad 2030 m. kūdikių bumo karta sudarys 21 % Amerikos gyventojų.

  Dėl pasaulio gyventojų skaičiaus augimo Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja 2020-uosius paskelbė JT sveiko senėjimo dešimtmečiu. Pasigirdo raginimų senėjimą priskirti prie ligų, tačiau šiuo metu JAV Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) šiems raginimams nepritaria.

  Sveikos gyvensenos sprendimų priėmimas gali padėti užtikrinti sėkmingą senėjimą. CDC pateikia patarimų, kaip padėti žmonėms jaustis jaunesniems senstant.

   

  Šaltiniai:

  Cell. Bat ASC2 suppresses inflammasomes and ameliorates inflammatory diseases
  U.S. Department of the Interior. 13 Awesome Facts About Bats
  WHO. Ageing and health
  CDC. 6 Tips for Healthy Aging

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  būti

  senėjimo

  prevencijos

  paslaptis