Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai ir naujienos apie sveikatą

  Skausmingos mėnesinės: iššūkiai ir patarimai, gydyti ar tylėti?

  Moterų sveikata yra unikali ir keista - mėnesinės yra vienas iš pagrindinių jos aspektų. Tačiau, nors mėnesinės gali būti natūralus moteriškos biologijos pasireiškimas, daugelis moterų patiria skausmingas mėnesines, kurios gali pridėti nepatogumo ir trukdyti kasdieniam gyvenimui.

   

  Vienoms moterims mėnesinės praeina nepastebimai, o kitos kenčia baisius skausmus, išgeria krūvas nuskausminamųjų… Skausmingos mėnesinės – reprodukcinio amžiaus moterų skundas, kuris girdimas gana dažnai, bet gydomas tikrai ne visuomet. Daugybė tyrimų rodo, kad skausmingos mėnesinės arba dismenorėja labai trikdo normalią gyvenimo kokybę, tačiau ne visos moterys linkusios apie tai kalbėti. Ar jausti mėnesinių skausmą – normalu ir kaip išvengti šių moteriškų negalavimų?

   

  Pirminė ir antrinė dismenorėja

   

  Kas yra pirminė ir antrinė dismenorėja?

  Skausmas mėnesinių metu vadinamas dismenorėja. Šis pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių: „dys“ reiškia sunkus, skausmingas, „meno“ – mėnuo, o „rrhea“ – tekėjimas. Tai cikliškai pasikartojantis skausmas apatinėje pilvo dalyje, galintis plisti į nugarą ar šlaunis. Jis paprastai prasideda prieš pat mėnesines ir palaipsniui rimsta mėnesinių metu.

  Pats mėnesinių skausmas pagal savo išsivystymo priežastį skirstomas į: 

  pirminę dismenorėją (kai nėra jokios gimdos ar dubens organų patologijos)

  antrinę dismenorėją (kai stebima kokia nors gimdos ar dubens organų patologija). Dažniau pasitaiko pirminės dismenorėjos tipas.

  Pirminė dismenorėja arba menstruacijų skausmas yra viena dažniausių sveikatos problemų tarp vaisingo amžiaus moterų. Jo metu moteris jaučia tvinkčiojantį, spazminį, mėšlungiško pobūdžio pilvo apačios skausmą, kuris ryškiausiai pasireiškia prieš pat mėnesines ar pirmosiomis jų paromis. Be to, moterys skundžiasi ir kitais varginančiais simptomais, pavyzdžiui, šleikštuliu, pykinimu, vėmimu, pakitusiu apetitu, pilvo pūtimu, viduriavimu. Taip pat gali pasireikšti migreninio pobūdžio galvos skausmas, įvairūs raumenų skausmai, nuovargis, silpnumas, nuotaikų kaita ir t.t. Tokie simptomai mažina moters darbingumą, kenkia jos miegui, išderina darbo ir poilsio režimą, trikdo socialinį gyvenimą. Skausmingos mėnesinės daro neigiamą įtaką moters fizinei ir emocinei gerovei.

  Antrinė dismenorėja kelia riziką ir moters gyvybei, nes skausmo priežastis gali būti susijusi su onkologiniais susirgimais.

   

  Ar jausti mėnesinių skausmą – normalu?

  Manoma, kad skausmas mėnesinių metu vargina 40-70 proc. vaisingo amžiaus moterų ir net iki 90 proc. paauglių. 5-20 proc. moterų skausmas būna itin stiprus, sutrikdantis įprastą kasdienę veiklą.

  Apskaičiuota, kad dėl skausmingų mėnesinių 10-45 proc. moterų neįstengia dirbti, yra priverstos praleisti mėgstamas veiklas, riboti kitus užsiėmimus.

  Dažnai skausmas ir kiti nemalonūs simptomai tiesiog kenčiami, nes galvojama, kad tai visiškai normali mėnesinių ciklo dalis. Taip, lengvas maudimas yra normalu, nes lengvų susitraukinėjimų metu gimda pašalina tai, kas jai nereikalinga. Tačiau vidutinis ar net stiprus ir normalią veiklą apribojantis skausmas – nėra normalu. 

  Taigi mėnesinių skausmas, kenkiantis normaliai gyvenimo kokybei, turėtų būti gydomas. Negana to, kai kada dismenorėja praneša apie dubens organų patologijas, kurias taip pat būtina laiku diagnozuoti ir tinkamai gydyti. Kiekviena moteris turėtų labiau įsiklausyti į savo organizmą ir reaguoti laiku.

   

  Priežastys, kodėl mėnesinės gali būti skausmingos

  Paprastai menstruacijos būna susijusios su pilvo skausmais, dirglumo jausmu ir kitiems nepatogumams. Tačiau kai kurios moterys patiria ypatingai stiprų skausmą, prieš tai paminėta dismenorėja. Šios priežastys gali prisidėti prie skausmingų mėnesinių:

  Gimdos raumenų susitraukimai: Gimda susitraukia, kad išstumtų endometriumo sluoksnį, kuris per mėnesines atsisako nuo gimdos sienos. Stipresni gimdos susitraukimai gali sukelti didesnį skausmą.

  Hormoniniai pokyčiai: Hormonai, tokiu kaip prostaglandinai, gali prisidėti prie skausmingų mėnesinių. Prostaglandinai skatina gimdos susitraukimus.

  Endometriozė: Kai endometriumo audinys auga už gimdos sienos, tai gali sukelti stiprų pilvo skausmą ir kitus simptomus.

   

  Kaip gydoma dismenorėja?

  Pirmiausiai visuomet siūlomi nemedikamentiniai gydymo metodai, paremti gyvenimo būdo korekcija ir nerimo valdymu. Skausmus ir kitus nemalonius pojūčius patiriančioms moterims rekomenduojama vengti sunkaus maisto, kuriame daug riebalų, cukraus ir druskos ir žalingų įpročių. Rekomenduojama valgyti sveikiau (itin naudingas daug B grupės vitaminų turintis maistas, gerieji riebalai, vitaminas E), gerti pakankamai vandens, užsiimti lengva fizine veikla, pakankamai ilsėtis, išmėginti aromaterapiją, šilumos terapiją ir taškinius masažus. Labai svarbu valdyti stresą, nes padidėjęs nerimo lygis skausmą ir kitus nemalonius simptomus gali tik dar labiau sustiprinti.

  Kalbant apie medikamentinį gydymą pirmo pasirinkimo farmakoterapija yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.  Dolmen, kurio  veiklioji medžiaga yra deksketoprofenas, yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis  būtent vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei (NVNU). Dolmen vartojamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti ir yra tinkamas suaugusioms moterims. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

  Jei NVNU efektyvumas nepakankamas ir simptomai išlieka, be to, moteriai reikalinga ir apsauga nuo nėštumo, tuomet gali būti svarstoma hormoninė farmakoterapija. Chirurginio gydymo pirminės dismenorėjos atvejais prireikia retai, tačiau tai gali būti vienintelis pasirinkimas, kai moteriai diagnozuojama antrinė dismenorėja. Gydymo metodą parenka gydytojas ginekologas, prieš tai išsamiai įvertinęs moters būklę, klinikinius simptomus, vaistų vartojimo kontraindikacijas ir t.t.

   

  Kaip sumažinti mėnesinių skausmus

   

  Taigi trumpai, kaip sumažinti mėnesinių skausmus

  Nors negalime visiškai išvengti mėnesinių skausmų, yra keletas būdų, kaip sumažinti diskomfortą:

  Šiluma: Uždėkite šiltą vandens buteliuką ar šildytuvą ant skausmingo pilvo. Šiluma padeda atpalaiduoti gimdos raumenis ir sumažina skausmą.

  Analgetikai: Paprastai neigiamą įtampą gali sumažinti ibuprofenas ar kitas analgetikas. Tačiau prieš naudojimąsi bet kokiais vaistais rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

  Fizinis aktyvumas: Švelnus mankštinimasis gali padėti sumažinti mėnesinių skausmų intensyvumą.

  Mityba: Laikykitės sveikos ir subalansuotos dietos, kuri gali sumažinti uždegimą organizme. Daug žuvies, riešutų, daržovių ir vaisių, kurie turi antioksidantų, gali padėti sumažinti skausmą.

  Atsipalaidavimas: Stresą ir nerimą gali sustiprinti mėnesinės skausmos, todėl būtina skirti laiko atsipalaidavimui ir streso valdymui.

   

  Ar lytinis gyvenimas turi kažkokios įtakos mėnesinių skausmingumui?

  Taip, lytinis gyvenimas gali turėti įtakos moters mėnesinių skausmingumui. Ši įtaka gali būti įvairių veiksnių rezultatas, kurie apima:

  Seksualinė veikla: Dėl hormoninių pokyčių, vykstančių seksualinės veiklos metu, gali pasireikšti mažesni mėnesinių skausmai. Orgazmo metu išsiskiriantys endorfinai (laimes hormonai) gali sumažinti skausmo intensyvumą. Tačiau tai gali būti individualu, ir ne visos moterys patiria šį poveikį.

  Hormonų pokyčiai: Nėštumas ir gimdymas gali turėti įtakos mėnesinių skausmingumui. Po gimdymo daugelė moterų pastebi, kad jų mėnesinės tampa mažiau skausmingos arba net visai neskausmingos. Tai gali būti susiję su hormoniniais pokyčiais organizme.

  Kontraceptikai: Kai kurie kontraceptikai gali turėti įtakos mėnesinių skausmingumui. Hormoniniai kontraceptikai, tokie kaip gimdos spiralės arba tabletės, gali sumažinti skausmą, kontroliuodami hormonų lygį organizme.

  Seksualinės ligos: Jei moteris turi seksualinę infekciją, tokią kaip lytiniu būdu plintančią infekciją, tai gali padidinti mėnesinių skausmų intensyvumą. Tokios infekcijos gali sukelti uždegimą, kuris gali paveikti gimdos ir kiaušidžių sritį.

  Emocinis ir psichologinis faktoriai: Seksualinė veikla taip pat gali turėti psichologinį poveikį mėnesinių skausmingumui. Pavyzdžiui, seksualinės patirties stresas ar rūpesčiai gali padidinti skausmo pojūtį.

  Taigi pilnavertis lytinis gyvenimas – puikus antidepresantas, nes gaminasi „laimės hormonai“ endorfinai. Tačiau reikia nepamiršti ir galimų lytiniu keliu plintančių infekcijų, kurios gali būti naujų simptomų, skausmo priežastimi.

   

  Kada būtina konsultuotis su gydytoju

  Svarbu atkreipti dėmesį į mėnesinių skausmų intensyvumą ir trukmę. Jei pastebite šiuos simptomus, turėtumėte apsilankyti pas gydytoją:

  • Skausmas, kuris truks ilgiau nei tris dienas.
  • Skausmas, kuris nepageidaujamai didėja.
  • Skausmas, kuris neatleidžia kasdienių veiklų.
  • Papildomi simptomai, tokių kaip karščiavimas ar vėmimas.

  Išvada yra ta, kad mėnesinės gali būti skausmingos, bet yra būdų, kaip sumažinti šį nepatogumą. Svarbiausia yra rūpintis savo sveikata ir atidžiai klausytis savo kūno signalų. Sveikata visada turi būti prioritetu, ir konsultacija su gydytoju gali būti žingsnis į sveikesnį ir patogesnį gyvenimą.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  skausmingos

  mėnesinės

  iššūkiai

  patarimai

  gydyti

  tylėti