Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Škotija pirmoji uždraudė aplinkai kenksmingus anestetikus

  Škotija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri uždraudė savo ligoninėse naudoti anestetiką desfluraną dėl jo keliamo pavojaus aplinkai. 

  NHS duomenys rodo, kad šios dujos, naudojamos žmonių sąmonės netekimui palaikyti operacijos metu, turi 2500 kartų didesnį globalinio atšilimo potencialą nei anglies dioksidas.

  Škotijoje jį naudojant nuo 2017 m., kai buvo pasiektas maksimalus jo naudojimo lygis, išmetamųjų teršalų kiekis sumažėtų tiek, kiek per metus sunaudojama elektros energijos 1700 namų.

  Jungtinės Karalystės taip pat ligoninėse naudojimą jau sumažino.

  Per pastaruosius kelerius metus daugiau nei 40 Jungtinės Karalystės ligoninių ir kelios Velso ligoninės nustojo jį naudoti.

  Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) 

  Nuo 2024 m. NHS Jungtinėje Karalystėje įves panašų draudimą, kuriuo, kaip ir Škotijoje, bus draudžiama jį naudoti tik išskirtinėmis aplinkybėmis.

  Remiantis NHS atlikta desflurano naudojimo 2020 m. analize, uždraudus jį naudoti visose Jungtinės Karalystės NHS ligoninėse, sumažėtų kenksmingų išmetamųjų teršalų kiekis, prilygstantis kiekiui, kurį kasmet išmeta 11 000 namų.

  Tikėtina, kad kitos šalys, įskaitant daugelį Europos šalių, per kelerius ateinančius metus imsis panašių veiksmų.

  Dr. Kennethas Barkeris, gydytojas anesteziologas ir Škotijos nacionalinės "žaliųjų" teatrų programos klinikinis vadovas, teigė, kad buvo sukrėstas, kai sužinojo, jog anestezijos vaistas, kurį daugiau nei dešimtmetį naudojo daugeliui didelių ir įprastų operacijų, yra toks kenksmingas aplinkai.

  "2017 m. supratau, kad dėl desflurano kiekio, kurį naudojome per įprastą anesteziologo darbo dieną, išmetama tiek teršalų, kiek aš tą dieną nuvažiuočiau 670 mylių", - sakė jis.

  "Nusprendžiau iš karto jo nebenaudoti ir daugelis kolegų anesteziologų prisijungė prie šio sprendimo.

  "Kai susiduri su tokiu akivaizdžiu dalyku, kaip šis, ir jo reikšme aplinkai, labai džiaugiuosi, kad pasiekėme šį etapą."

  Škotijos sveikatos ir socialinės rūpybos sekretorius Humza Yousafas sakė: "Tokios programos, kaip ši, yra labai svarbios mums siekiant pereiti prie sveikatos priežiūros paslaugų, kurių poveikis būtų nulinis, kartu užtikrinant, kad pacientų sauga ir toliau būtų kiekvieno klinikinio sprendimo pagrindas."

   

  Tuo tarpu. Karališkojo anesteziologų koledžo viceprezidentas daktaras Helgi Johannssonas BBC sakė: "Vis daugiau anesteziologų visoje Jungtinėje Karalystėje suprato, kokią žalą aplinkai gali padaryti šios dujos, ir nusprendė jų nebenaudoti, ir aš tuo didžiuojuosi."

  Tačiau jis įspėja, kad tai tik pradžia ir tik "lašas NHS anglies dvideginio pėdsako jūroje".

  Jis paaiškino: "NHS yra tikrai daug anglies dioksido išskirianti pramonės šaka. Turime sutelkti dėmesį į visus kitus svarbius dalykus, kurie taip pat gali turėti įtakos, pavyzdžiui, spręsti senų ligoninių pastatų, kuriuos sunku šildyti, problemas ir mažinti pacientų kelionių skaičių."

  Iš viso anestezijos dujos sudaro apie 2-5 % NHS anglies dioksido pėdsako, be to, stengiamasi spręsti kitų medicininių dujų, pavyzdžiui, azoto oksido, problemą.

  Jungtinės karalystės NHS strategijoje "grynojo nulio" numatyta ieškoti ekologiškesnių šildymo ir apšvietimo sistemų, ekologiškesnių transporto priemonių ir nagrinėti, kokį poveikį aplinkai daro vaistų ir įrangos tiekimas NHS.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  škotija

  pirmoji

  uždraudė

  aplinkai

  kenksmingus

  anestetikus