Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Žolelių ekstraktai psichikos sveikatai: Ar jie saugūs nėščiosioms?

  Neseniai žurnale "Nature" paskelbtame straipsnyje mokslininkai įvertino jonažolės, valerijono, apynių, levandų ir Kalifornijos aguonų poveikį T ląstelėms.

  Pagrindinė informacija

  Nepsichozinėmis psichikos ligomis (NMD), įskaitant depresiją, nerimą, disociacinius ir adaptacijos sutrikimus, somatoforminius sutrikimus ir reakcijas į trauminį stresą, Jungtinėse Amerikos Valstijose serga apie 15 % nėščiųjų. 

  Įprastinis gydymas, antidepresantai, selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), tokie kaip paroksetinas, ir benzodiazepinai, skirti NMD, gali sutrikdyti subtilią imunologinę vaisiaus tolerancijos ir motinos bei vaiko apsaugos pusiausvyrą. Taigi T ląstelių aktyvumo pokyčiai reikalingi sėkmingam nėštumui.

  Dėl galimo teratogeninio poveikio baimės beveik 86 % nėščiųjų nesikreipia dėl NMDs gydymo, kuris gali turėti mirtinų pasekmių ir motinai, ir negimusiam vaikui. Negydomos NMD didina savaiminio priešlaikinio gimdymo, persileidimų, preeklampsijos, mažo naujagimių svorio, taip pat padidėja pogimdyminės depresijos rizika.

  Augaliniai vaistai yra saugi alternatyva įprastiniams vaistams, turintiems daug šalutinių poveikių. Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo apie 10 000 moterų iš 23 šalių, parodė, kad 28 proc. nėščiųjų (vartojo augalinius vaistus NMD. Panašiai, Šveicarijoje atlikto tyrimo duomenimis, apie 90 % nėščiųjų moterų vartojo augalinius preparatus, iš jų 53,6 % šių preparatų vartojo lengviems NMD gydyti.

  Nėštumo metu kraujyje padaugėja reguliacinių T ląstelių (Tregs), o estrogenai padidina transkripcijos faktoriaus šakutės galvos dėžutės P3 (FoxP) kiekį. Nėštumo metu pakinta ir kitos imuninės sistemos funkcijos, kad būtų užtikrintas aukštas pradinis įgimtųjų imuninių ląstelių lygis, skatinantis uždegiminį atsaką ir mažinantis adaptyviojo imuninio atsako reguliavimą.

  Apie tyrimą

  Šiame tyrime mokslininkai iš sveikų donorų gavo periferinio kraujo mononuklearinių ląstelių (PBMC). Tada PBMC buvo apdoroti ekstraktais ir grynaisiais junginiais, kurių koncentracija buvo atitinkamai 0,03-100 µg/ml ir 0,01-30 µM.

  Po 72 valandų inkubacijos apoptozinių ląstelių dalis buvo apskaičiuota srauto citometriniu metodu. Ląstelių gyvybingumui įvertinti taip pat naudotas spektrometrinis tyrimas.

  Ekstraktų genotoksinis potencialas buvo nustatytas naudojant vienos ląstelės deoksiribonukleorūgšties (DNR) gelinę elektroforezę, kurios metu paviršiaus ir viduląstelinės biomolekulės buvo matuojamos multifluorescenciniu skydeliu.

  Rezultatai

  Šiame tyrime buvo vertinamas jonažolės, apynių, valerijonų, levandų ir Kalifornijos aguonų bei jų junginių protopino, hiperforino ir hipericino, valerijono rūgšties, valtrato ir linaloolio saugumas. Taip pat buvo nustatytas šių medžiagų poveikis pirminių žmogaus limfocitų gyvybingumui ir funkcijai.

  Nė vienas iš vertintų augalinių ekstraktų, esant fiziologinei jų koncentracijai, neturėjo ryškaus poveikio T ląstelių gyvybingumui ar funkcijai in vitro, taip pat nesukėlė apoptozės ar genotoksiškumo. 

  Ankstesniuose tyrimuose aprašytas priešuždegiminis jonažolės poveikis. Šiame tyrime 30 µg/ml jonažolės ir valerijono pasižymėjo ryškiu slopinamuoju poveikiu T ląstelių proliferacijai. Taip pat pastebėta preliminarių įrodymų, kad valerijonai gali veikti imunomoduliaciniu būdu, ypač adaptyviąją imuninę sistemą. Svarbu tai, kad šiame tyrime nenustatyta jokio imunologinio levandų poveikio.

  Valereno rūgštis, protopinas ir linalolis neturėjo jokio ryškaus poveikio T ląstelių funkcijoms, įskaitant jų gyvybingumą, proliferaciją, sukeltą apoptozę ar genotoksiškumą. Palyginimui, hiperforinas, hipericinas ir valtratas sukėlė apoptozę, taip pat slopino ląstelių gyvybingumą ir dalijimąsi, kai jų koncentracija buvo 3,0 µM. 

  Funkciniu lygmeniu visi augaliniai junginiai pasižymėjo skirtingu poveikiu. Pavyzdžiui, hiperforinas ir hipericinas skatino interferono gama (IFN-γ) gamybą, tačiau slopino T-helperinių ir citotoksinių T-ląstelių citokinų gamybą.

  Ir atvirkščiai, valtratas mažino T-helperinių ląstelių aktyvacijos žymenų raišką, bet ne citotoksinių T ląstelių aktyvacijos žymenų raišką. Stimuliuojantis poveikis pasireiškė visiems kitiems įvertintiems žymenims.

  Išvados

  Augalinių preparatų naudojimas NMD gydymui apibrėžtiems žmogaus imuninių ląstelių pogrupiams in vitro nesukėlė jokios potencialios grėsmės trapiai imunologinei pusiausvyrai nėštumo metu. Nepaisant šio preparato naudojimo, nėščios moterys greičiausiai galėjo toleruoti alogeninį vaisių ir tinkamai apsisaugoti nuo NMD. 

  Siekiant galutinai įvertinti saugumą, išlieka neatidėliotinas poreikis atlikti tolesnius tyrimus, kad būtų patvirtintas augalinių medžiagų ir jų metabolitų poveikis adaptyviajai imuninei sistemai, ypač T ląstelėms, nes buvo pranešta apie stipresnį poveikį.

   

   

  Šaltiniai:

  Winker, M., Chauveau, A., Smieško, M. et al. (2023). Immunological evaluation of herbal extracts commonly used for treatment of mental diseases during pregnancy.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  žolelių

  ekstraktai

  psichikos

  sveikatai

  saugūs

  nėščiosioms