Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Kraujotakos sistemos ligos -

  Pilvo aortos aneurizma

  Apie ligą
  Arterijos aneurizma – kai kraujagyslės spindis tam tikroje ribotoje jos dalyje tampa 1,5 karto didesnis nei normalus. Tikrosios aneurizmos atveju šis išsiplėtimas turi visus kraujagyslės sienelės sluoksnius. Aorta – stambiausia organizmo arterija. Skiriama kylančiosios aortos dalies aneurizma, aortos lanko aneurizma, nusileidžiančiosios aortos dalies (krūtinės aortos aneurizma ir pilvo aortos aneurizma). Pilvo aortos aneurizma gali būti iki inkstų arterijos atsišakojimo ir po juo (dažniausiai pasitaiko). Pilvo aortos aneurizma – tai šios arterijos sienos susilpnėjimas ir išsiplėtimas pilvinėje jos dalyje. Nustatyta, jog pilvo aortos aneurizma pasitaiko 2 % populiacijos. Su amžiumi sergamumas didėja.   Ligos priežastis Ligos priežastis – elastinio ir raumeninio sluoksnio aortos sienelės pakenkimas, kurį sąlygoja įvairūs susirgimai: Marfano sindromas – įgimtas susirgimas, paveikiantis jungiamąjį audinį, sąlygojantis jo silpnumą. Sergant yra potenciali aortos išsiplėtimo rizika.Kiti jungiamojo audinio susirgimai (Ehlers-Danlos sindromas).Trauminis aortos pažeidimas (nukritus iš aukščio ar susitrenkus krūtinę ar pilvą autoįvykio metu).Kiti aortos susirgimai (pvz. aortos disekacija – kraujo susitvenkimas tarp kraujagyslės sienelės sluoksnių).Arteriitas (kraujagyslės uždegimas). Dažnai aortos sienelę pažeidžia ir jos plėtimąsi nulemia aterosklerozė.   Rizikos faktoriai Didesnę riziką susirgti pilvo aortos aneurizma turi vyresnio amžiaus žmonės, rūkantieji (tikimybė didėja kartu su rūkymo stažu ir surūkytų cigarečių kiekiu), turintys padidintą kraujo spaudimą, padidėjusią cholesterolio koncentraciją, taip pat tie, kurių šeimoje yra ar buvo asmenų, turėjusių šią patologiją.  
  Trumpai apie simptomus
  Dažnai aorta plečiasi pamažu, nesukeldama jokių simptomų. Kai kurios didėja greitai ir turi didelę plyšimo riziką. Kadangi aorta yra stambiausia kraujagyslė, joje yra didžiausias kraujo spaudimas, tai jai trūkus atsiranda didelė nukraujavimo tikimybė. Kartais žmonės jaučia šiuos simptomus: Krūtinės skausmas (maudžiantis, pastovus)Nugaros skausmasPulsacijos jausmas pilveKartais ligoniai patys užčiuopia darinį pilveSpaudimo į gretimus organus simptomatika (klinika priklauso nuo spaudžiamo organo). Šie simptomai nėra specifiniai, būdingi daugeliui kitų ligų.  
  Diagnostika
  Didžioji dalis krūtinės aortos aneurizmų yra nustatoma atsitiktinai, fizinio ištyrimo metu, atliekant pilvo ultragarsinį tyrimą dėl kitų priežasčių. Paprastai ultragarsu nustatomas ir aneurizmos spindis. Diagnozei patvirtinti dažnai gali būti atliekama kompiuterinė tomograma ar magnetinio rezonanso tyrimas  
  Gydymas
  Jei krūtinės aortos aneurizma aptikta atsitiktinai, jos spindis nėra labai didelis, ji yra stebima, apsilankant pas gydytoją kartą per metus. Svarbu koreguoti gyvenimo būdą, mesti rūkyti, sureguliuoti kraujo spaudimą. Operacinis gydymas paskiriamas tuomet, kai aneurizma yra didelė ar yra klinikinių simptomų. Gali būti atliekama endoskopinė ar operacija atveriant krūtinės ląstą. Pažeista dalis išpjaunama, sveiki galai susiuvami ar įsiuvamas kraujagyslės protezas.

  Ligų paieškos žymos:

  pilvo

  aortos

  aneurizma