Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mitybą ir dietas

  Ar jūs vartojate per daug maisto papildų?

  Pasikliauti saujomis maisto papildų gali atrodyti protinga, tačiau tai ne visada geriausias būdas gauti maistinių medžiagų. 

  Kalcio tabletės, baltymų ir kolageno milteliai, grybų ekstraktai, guminukai su obuolių actu ar ciberžole, melatoninas nakčiai - tai tik keletas papildų, kuriuos dabar visi vartojame, ir jų sąrašas vis ilgėja. Nors yra papildų beveik visiems mitybos poreikiams patenkinti, per dieną galite greitai išgerti visą saują vitaminų. Taigi, kiek papildų yra per daug? 

  Štai ką sako ekspertai apie vitaminų ir mineralų gavimą iš maisto ir maisto papildų.

   

  Papildai yra patogūs, tačiau jų naudą gali būti sunku nustatyti

  Nesunku suprasti, kodėl visi vartojame maisto papildus - bandydami į dienos maistą įtraukti visas reikalingas maistines medžiagas gali būti tiesiog varginantys (ir tiesiog sudėtingas) procesas. Papildų vartojimas - patogus būdas stebėti, kiek maistinių medžiagų gaunate.

  "Lengviau išgerti tabletę, nei skirti laiko nuostabaus, gero skonio maisto gaminimui. Žmonės ieško lengvų sprendimų", - aiškina naujosios Mayo klinikos dietos daktaras Donaldas D. Hensrudas, medicinos mokslų daktaras.

  Tačiau dažnai maisto papildai per daug žada ir per mažai duoda. 

  Įprasta, kad papildai skamba geriau, nei yra iš tikrųjų. Pavyzdžiui, ciberžolės papildai. Ciberžolė yra vertinama kaip stiprus maisto papildas, nes ji gali kovoti su uždegimu naudingais kurkuminoidais. Tačiau veiksmingumas priklauso nuo kurkuminoidų kiekio, norint gauti naudos sveikatai, reikia nuo 500 iki 2 000 mg kurkuminoidų. O tipiškas maisto papildas gali labai skirtis pagal tai, kiek iš tikrųjų gaunate. Populiariuose produktuose yra nuo 47,5 mg iki 475 mg kurkuminoidų vienoje porcijoje.

  Be to, Džono Hopkinso universiteto mokslininkai apžvalgoje teigia, kad papildų, ypač multivitaminų, vartojimas gali neduoti jokios apčiuopiamos naudos sveikatai. Asmenys, kurie 12 metų vartojo multivitaminus, nepastebėjo jokio poveikio ar ligų rizikos sumažėjimo, palyginti su tais, kurie jų nevartojo. Be to, tyrėjai nurodė, kad svarbesnis vitaminų ir mineralų šaltinis yra subalansuota mityba.

   

  Ar jūs vartojate per daug maisto papildų?

   

  Beveik visada geriausia maistines medžiagas gauti su maistu

  Nors maisto papildai atrodo puikus sprendimas, ypač jei tikitės išvengti ligų ar pagerinti savijautą, dažnai geriau rinktis natūralius maisto produktus. 

  "Kalbant apie prevencinę mediciną, bandymą sustiprinti imuninę sistemą, padėti organizmui optimaliai funkcionuoti - leiskite organizmui susitvarkyti su tuo, kas vyksta", - siūlo Los Andžele įsikūrusios "Pause Studio" gydytojas medicinos mokslų daktaras Charlesas Tabone. Jis teigia, kad net ir sergant geriau stengtis vitaminų ir mineralų gauti su maistu, nei visiškai pasikliauti maisto papildais.

  Ir štai dar viena svarbi informacija, kurią reikia turėti omenyje: Vartojant maisto papildą, maistinės medžiagos, kurias gaunate su maistu, nėra 1:1 pakaitalas. 

  "Žmonės daro prielaidą, kad tai, ką jie gauna tabletėse, yra lygiaverčiai, bet nemanau, kad yra bendrų duomenų. Maiste yra daug, labai daug skirtingų maistinių medžiagų, kurios pasižymi naudingomis savybėmis. [Paprastai mes vartojame maisto papildą tik dėl vienos konkrečios maistinės medžiagos", - aiškina daktaras Hensrudas. "Motina gamta yra gana protinga ir duoda mums maisto produktų, kuriuose yra visų mums reikalingų maistinių medžiagų."

   

  Kai kurie papildai gali būti naudingi

  Daugumai žmonių maisto papildų vartojimas tablečių, guminukų ir miltelių pavidalu nėra toks veiksmingas, kaip natūralus maistinių medžiagų gavimas. Tačiau, jei trūksta pagrindinių maistinių medžiagų, kurių organizmui reikia optimaliai funkcionuoti, jie gali praversti. 

  "Yra išimčių, - sako daktaras Hensrudas. "Pavyzdžiui, vitaminas D. Daugelio žmonių vitamino D kiekis yra mažas. O 15 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių trūksta vitamino B12. Taigi, šie du papildai yra savotiškos išimtys papildų rinkoje."

   

  Užduokite sau šiuos klausimus, jei labai pasikliaujate maisto papildais:

  Ar jūsų kasdienėje mityboje netrūksta pagrindinių maistinių medžiagų?

  Jei maitinatės subalansuotai ir didžiąją dalį maistingųjų medžiagų gaunate iš maisto, jums greičiausiai nereikia daugybės papildų. Tačiau jei to nedarote arba laikotės mitybos metodų, kurie gali iškreipti maistinių medžiagų suvartojimą, galite apsvarstyti galimybę papildyti maistą. 

  Pavyzdžiui, daktaras Tabone pabrėžia, kad veganizmas yra vienas iš mitybos būdų, dėl kurio gali šiek tiek trūkti maistinių medžiagų: "Sunku būti sveiku veganu. Mėsoje yra daug labai geros maistinės vertės medžiagų, todėl turite valgyti daug ankštinių augalų ir grūdų, kad galėtumėte gauti pagrindinių maistinių medžiagų."

   

  Kiek tiksliai vitamino ar mineralo gaunate iš vartojamų papildų?

  Jei ketinate pradėti vartoti maisto papildą, prieš pirkdami patikrinkite etiketę. Turėtumėte tiksliai žinoti, kiek vitaminų, mineralų ar kitų maistinių medžiagų gaunate kiekvienoje porcijoje. Nežinote, kiek jums reikia? Paklauskite gydytojo, kad žinotumėte, koks gali būti naudingas intervalas jūsų poreikiams.

   

  Ar gydytojas rekomendavo papildus?

  Jei gydytojas pastebėjo, kad jums trūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų, jis greičiausiai rekomendavo padidinti jų kiekį maisto papildu. Nesate tikri, ar papildai jums tinka? Tiesiog paklauskite! Jūsų medicinos specialistas gali patarti, kaip maitintis pagal jūsų unikalius poreikius.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  vartojate

  maisto

  papildų