Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Psichikos ir elgesio sutrikimai -

  Nervinė anoreksija

  Apie ligą
  Tai psichinė liga, kurios metu yra valingai mažinamas kūno svoris. Ji labiausiai paplitusi Šiaurės Europos šalyse, tai dažniausiai jaunų moterų liga, bet pasitaiko ir vyrams. Amžiaus pikas – 12-17 m. paauglės. Mirštamumas per 10 sirgimo metų – 6,8% dėl infekcijų, žarnyno nekrozės, sepsio ir kitų komplikacijų. Ligos etiologijai, manoma, svarbią vietą užima genetinis polinkis, asmenybės bruožai (sąžiningumas, pareigingumas, paklusnumas, kompleksuotumas, geras mokymasis), santykiai šeimoje, auklėjimas bei kiti stresoriai, kaip motinos praradimas, tėvų skyrybos, nemaloni pirma seksualinė patirtis (todėl stengiamasi išlaikyti vaikišką išvaizdą ir slėpti moteriškumą).  
  Trumpai apie simptomus
  Būdingas elgesys, mažinantis kūno svorį, tai: priemonių, mažinančių apetitą, vartojimas, sukeliamas vėmimas ar vidurių valymas, diuretikų (skysčius varančius vaistų) vartojimas, didelis fizinis krūvis. Taip pat išmokstama paslėpti nuo šeimos narių nevalgymą, atiduodant maistą naminiams gyvūnams, išmetant į klozetą ir pan. Moka skaniai gaminti, tačiau pačios nevalgo. Dažnai sveriasi, apžiūri save prieš veidrodį, laiko save stora, nors tokia nėra, KMI būna net 15% mažesnis nuo normalios ribos. Mergaitėms išnyksta mėnesinių ciklas. Taip pat išsausėja oda,  ima šerpetoti, dažnai būna vidurių užkietėjimas. Vėlesnėse stadijose dėl baltymų stokos gali pasireikšti tinimai, širdies pakitęs plakimo dažnis.  
  Diagnostika
  Nervinė anoreksija diagnozuojama, kai kūno masės indeksas (KMI) mažesnis nei 17,5, yra ryški baimė sustorėti, naudojamos priemonės, mažinančios kūno svorį, užsiimama intensyviu, alinančiu sportu, dingsta mėnesinės ilgiau kaip 3 mėn.  
  Gydymas
  Hospitalizacija būtina, kad būtų išvesta iš išsekimo būklės, ar nepasiektų jos. Skiriama adekvati mityba, specifinė terapija medikamentais (antidepresantais ir kt.), psichoterapija.

  Ligų paieškos žymos:

  nervinė

  anoreksija