Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos -

  Antro tipo cukrinis diabetas (II tipo CD)

  Apie ligą
  Tai endokrininė liga, kuriai būdingas insulino sekrecijos sutrikimas ir/ar sumažėjęs organizmo reagavimas į insuliną (rezistentiškumas insulinui) bei sutrikusi angliavandenių, riebalų, baltymų apykaita. Manoma, genetinis polinkis ir nutukimas kartu sukelia hiperglikemiją (gliukozės konc. padidėjimą kraujyje) ir diabetą. II tipo CD dažniausiai suserga vyresni asmenys (>40 metų), turintys antsvorį. Nustatant diagnozę jau būna lėtinių CD komplikacijų.  
  Trumpai apie simptomus
  Simptomai pasireiškia palaipsniui, neretai pirma pastebima, kad sunkiai gyja žaizdos, jos pūliuoja. Vėliau pasireiškia gausus ir dažnas šlapinimasis, sausumas burnoje, troškulys, padidėjęs nuovargis, silpnumas, mieguistumas dienos metu, apetito padidėjimas. Ketoacidozė nebūdinga – acetono kvapo iš burnos nebūna.  
  Diagnostika
  Atliekamas gliukozės toleravimo mėginys: gliukozė vertinama veninėje plazmoje nevalgius ir/ar praėjus  2h po gliukozės tirpalo išgėrimo. Jei negėrus gliukozės konc ≥ 7,0 mmol/l, o išgėrus ≥ 11,1 mmol/l, cukrinio diabeto diagnozė neabejotina. Taip pat tiriama šlapimo gliukozė bei kraujyje esantis C-peptidas, glikuotas hemoglobinas (HbA1c).  
  Gydymas
  Labai svarbu sumažinti antsvorį 5-10kg, nes tokiu atveju sumažėja glikemija ir sumažėja rezistentiškumas insulinui, pagerėja jo išskyrimas, sumažėja gliukozės gamyba kepenyse. Rekomenduojamas fizinis krūvis. Skiriami medikamentai, palaikantys normalią gliukozės konc. kraujyje nevalgius (sulfonilkarbamido dariniai, biguanidai, tiazolidinedionai) ir po valgio (alfa – gliukozidazės inhibiitoriai, metiglinidai). Kai kasa visiškai nebegamina isnulino, skiriami jo analogai, kurie skirstomi į trumpo, vidutinio ir ilgo veikimo.

  Ligų paieškos žymos:

  antro

  cukrinis

  diabetas