Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  1 iš 5 insultą patyrusių žmonių suserga demencija

  Naujajame tyrime nustatyta, kad demencijos rizika pirmaisiais metais po insulto yra beveik 3 kartus didesnė. 

  Ištikus insultui, nutrūksta kraujo tekėjimas į smegenis, todėl ląstelės žūsta arba yra pažeidžiamos, o tai daugeliu atvejų gali sukelti demenciją. Praėjusiais metais Amerikos širdies asociacija ir Amerikos insulto asociacija paskelbė mokslinį pranešimą, kuriame mokslininkai apskaičiavo, kad daugiau nei pusė persirgusiųjų insultą per kitus metus patiria atminties ir mąstymo sutrikimų, o per penkerius metus net vienam iš trijų buvo diagnozuota demencija.

  Preliminarūs tyrimai, kurie kitą savaitę bus pristatyti tarptautinėje insulto konferencijoje Finikse, taip pat patvirtina įrodymus, kad insultas labai padidina demencijos riziką.

  Tyrimo, kuriame dalyvavo apie 180 000 insultą patyrusių žmonių, metu nustatyta, kad tikimybė susirgti demencija yra 80 proc. didesnė insultą patyrusiems žmonėms, palyginti su bendra populiacijos grupe. Rizika išliko tokia didelė net ir atsižvelgus į kitus sveikatos veiksnius, tokius kaip aukštas kraujospūdis, diabetas ir padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

  "Mūsų rezultatai patvirtina, kad po insulto demencijos rizika yra labai didelė, - sako pagrindinis tyrimo autorius gydytojas Raedas Joundi, McMasterio universiteto Hamiltone (Ontarijo valstija, Kanada) docentas. "Tyrimas rodo, kad demencija yra dažna komplikacija po insulto ir kad turime rasti būdų, kaip sumažinti demencijos riziką šioje populiacijoje."


  Demencijos rizika labiausiai padidėja pradžioje po insulto, bet išlieka daugelį metų
  Dr. Joundi ir jo komanda nustatė, kad tikimybė susirgti demencija yra didžiausia pirmaisiais metais po insulto - rizika padidėja beveik tris kartus.

  "Demenciją ankstyvuoju laikotarpiu po insulto gali lemti tiesioginis smegenų pažeidimas "strateginėse" vietose, darant įtaką pažinimo funkcijoms, - teigia Dr. Joundi.

  Tačiau analizėje pažymėta, kad tikimybė susirgti demencija po insulto palaipsniui mažėja, o praėjus penkeriems metams po insulto rizika padidėja 1,5 karto.

  Tyrimo rezultatai rodo, kad netrukus po insulto išgyvenusieji turėtų būti stebimi, ar nesumažėjo jų pažintinės funkcijos, o praėjus keleriems metams po insulto - toliau tikrinami, ar nesumažėjo jų pažintinės funkcijos.

   

  Demencijos rizika


  Kaip širdies priepuolis ir insulto tipas veikia rezultatus
  Remdamiesi daugiau nei 15 milijonų Kanados Ontarijo provincijos gyventojų sveikatos duomenų bazėmis, tyrėjai nustatė 180 940 žmonių, kuriems Amerikos insulto asociacija (American Stroke Association) nustatė išeminį insultą (sukeltą krešulio) arba intracerebrinį kraujavimą (kraujavimą smegenyse). Vidutinis dalyvių amžius buvo 69 metai, 55 proc. jų buvo vyrai.

  Tada komanda palygino rezultatus su dviem kontrolinėmis grupėmis - bendros populiacijos žmonėmis, kurie nebuvo patyrę infarkto ar insulto, ir tais, kurie buvo patyrę infarktą, bet ne insultą.

  Vidutiniškai per penkerius su puse metų stebėjimo laikotarpį demencija pasireiškė beveik kas penktam insultą išgyvenusiam žmogui.

  Tačiau tik insultą patyrusių žmonių rizika susirgti demencija buvo maždaug tokia pati, kaip ir visos populiacijos.

  Dr. Victoras W. Hendersonas, Stanfordo universiteto (Kalifornija) Alzheimerio ligos tyrimų centro direktorius, teigia, kad šis rezultatas atitinka jo atliktus tyrimus, kurie parodė, kad Alzheimerio ligos ir kitų demencijų rizika nėra didesnė pacientams, patyrusiems širdies smūgį.

  "Širdies infarktą patyrę žmonės turi kraujagyslių rizikos veiksnių, tačiau jie nebūtinai paveikia smegenis taip, kad sukeltų demenciją", - sako daktaras Hendersonas.

  Naujausiame tyrime taip pat pabrėžta, kad intracerebrinis kraujavimas, arba kraujavimas į smegenis, dar labiau padidina demencijos riziką. Tokio tipo insultą patyrusių asmenų demencijos tikimybė buvo maždaug 150 proc. didesnė, palyginti su bendra populiacija.

  Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad amiloido plokštelių kaupimasis kraujagyslėse, kuris siejamas su Alzheimerio liga, greičiausiai didina šio tipo insulto riziką. "Intracerebrinis kraujavimas nėra toks dažnas išeminis insultas, tačiau jis dažnai būna daug rimtesnis ir žalingesnis, - teigia Hendersonas. 

  Be to, naujoji analizė pabrėžė, kad pasikartojantys insultai dar labiau padidina demencijos riziką - tačiau demencijos diagnozė buvo dažnesnė nei dar vienas insultas.

  "Tai buvo netikėta ir reiškia, kad turime atkreipti dėmesį į demenciją kaip į trumpalaikę ir ilgalaikę insulto komplikaciją", - tegia autorius Dr. Joundi.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  insultą

  patyrusių

  žmonių

  suserga

  demencija