Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Ar turėtumėte nuleisti vandenį su pakeltu ar nuleistu unitazo dangčiu? Mokslininkai turi naujų įžvalgų

  Uždarius unitazo dangtį galima sustabdyti tik kai kurias mikrobų rūšis, todėl, nepaisant nieko, reguliarus valymas ir dezinfekavimas turi būti jūsų kasdienybės dalis.

  Remiantis sausio 24 d. žurnale "American Journal of Infection Control" paskelbtais naujo tyrimo rezultatais, unitazo dangčio uždarymas prieš nuleidžiant vandenį nesumažina viruso dalelių plitimo. Tyrėjai nustatė, kad vienintelis veiksmingas būdas sumažinti virusų dalelių kiekį yra unitazo, unitazo vandens ir šalia esančių paviršių dezinfekavimas.

  Ar tai reiškia, kad prieš nuleidžiant vandenį uždaryti dangtį yra laiko švaistymas? Nebūtinai. Nors tai nesumažino virusų plitimo, dangčio uždarymas gali užkirsti kelią bakterijų plitimui, sako vyriausiasis autorius, Arizonos universiteto Tuksone virusologijos profesorius daktaras Čarlzas P. Gerba (Charles P. Gerba).

  Kas atsitinka, kai nuleidžiate vandenį
  Kai nuleidžiate vandenį tualete, į orą greitai išmetami milijonai plika akimi nematomų aerozolinių dalelių. Šis "unitazo pliūpsnis" gali iškelti šias daleles penkių ar daugiau metrų aukštyn ir tolyn nuo unitazo. Autorių teigimu, jei užkrečiamosios bakterijos patenka į unitazą, nes jūs sergate, nuleidžiant vandenį jos gali pasklisti ant grindų, sienų, kriauklių ir kitų netoliese esančių vonios kambario paviršių.

   

  Kas atsitinka, kai nuleidžiate vandenį


  Tyrėjai nustatė, kad dangčio uždarymas prieš nuleidžiant vandenį nesumažino virusinių ligų sukėlėjų plitimo
  Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad uždarius unitazo dangtį sumažėja bakterijų plitimas, tačiau neaišku, ar tas pats pasakytina apie virusinius patogenus, kurie paprastai būna daug mažesni nei jų bakteriniai atitikmenys.

  Tyrėjai išanalizavo virusinių dalelių plitimą, sukeltą nuleidžiant vandenį atidarytu ir uždarytu unitazo dangčiu, kad nustatytų, ar rezultatai skiriasi. Jie naudojo žmogui nekenksmingą virusą kaip pavojingesnių virusų pakaitalą ir pasėjo į unitazus skirtingas jo dozes, nuleido vandenį, o tada surinko mėginius iš unitazo vandens, taip pat iš pačio unitazo, grindų ir sienų paviršių.

  Atskirai analizuojant unitazo valymo dezinfekavimo priemonių veiksmingumą, mėginiai buvo imami iš unitazo šepetėlio ir jo padėklo. Tyrime dalyvavo ir buitiniai, ir viešieji tualetai, tačiau klozeto dangčio uždarymo poveikį buvo galima tirti tik buitiniuose tualetuose, nes viešieji tualetai paprastai neturi dangčių.

  Atlikdami eksperimentus su buitiniu tualetu, tyrėjai nenustatė statistinio skirtumo tarp virusų, surinktų nuo unitazo paviršių ar grindų, kiekio, nepriklausomai nuo to, ar unitazas buvo nuleistu, ar pakeltu dangčiu. Abiem atvejais aplinkinių sienų užterštumas virusais buvo minimalus, o labiausiai užterštas paviršius buvo unitazo sėdimoji dalis. Jie pažymėjo, kad panašus užterštumo modelis buvo ir viešajame tualete.

  Įdomu tai, kad uždarius tualeto dangtį gali pasikeisti aerozolio srauto kryptis. Plaunant unitazą uždarytu dangčiu, grindų paviršiai priešais tualetą ir į kairę nuo jo buvo labiau užteršti, o grindų paviršiai į dešinę nuo unitazo buvo mažiau užteršti, palyginti su plaunant unitazą atviru dangčiu.


  Kodėl virusų dalelės ištrūksta uždarius unitazo dangtį
  Kodėl virusų dalelės vis dar ištrūksta iš unitazo dangčio, o bakterijų dalelės - ne? "Bakterijos yra daug didesnės už virusus ir paprastai būna susijusios su didesniais lašeliais, kurie ne taip ilgai išlieka ore ir nenukeliauja taip toli. Iš esmės virusai aerozoliu išsiskiria lengviau nei bakterijos", - sako Sietlo UW medicinos instituto mokslininkas ir profesorius Ferricas Fangas, kuris tyrime nedalyvavo.

  Mokslininkai taip pat tyrė unitazo valymo su dezinfekavimo priemone ir be jos poveikį. Valant tik šepetėliu, liko nemažai užterštumo, tačiau valant unitazą dezinfekcine priemone ir šepetėliu gerokai sumažėjo klozete rastų virusų kiekis.

  Dezinfekcinės priemonės į unitazą prieš nuleidžiant vandenį arba dezinfekcinių priemonių dozatorių naudojimas unitazo bake buvo veiksmingi būdai sumažinti užterštumą, atsirandantį nuleidžiant vandenį. Remiantis išvadomis, dezinfekavimo priemonė ir šepetys virusinį užterštumą tualete sumažino daugiau nei 99,99 proc. ir ant šepečio - 97,64 proc.


  Štai kaip dažnai turėtumėte valyti tualetą
  Pasak autorių, šias išvadas taip pat galima panaudoti siekiant sumažinti nemalonių mikrobų plitimą namuose. "Nustatėme, kad norint apriboti virusinių dalelių plitimą geriausia tualetą valyti ir dezinfekuoti du kartus per savaitę", - teigia jis.

  Tačiau jei kas nors iš namiškių serga, ypač gastroenteritu (paprastai vadinamu skrandžio gripu), valyti ir dezinfekuoti vieną ar du kartus per dieną yra gera idėja, sako daktaras Čarlzas P. Gerba. "Taip pat rekomenduojame naudoti dezinfekcines servetėles unitazo sėdimai detalei ir nuleidimo rankenėlei, nes šie paviršiai užteršiami nuleidus vandenį", - priduria jis.


  Kaip dažnai žmonės suserga dėl tualetų plovimo sukeliamų ligų sukėlėjų?
  Dr. Fangas teigia, kad sunku pasakyti, kaip dažnai žmonės suserga dėl tualeto vandens nuleidimo patogenų. "Buvo keletas virusinio gastroenterito protrūkių, susijusių su lėktuvais ar laivais, kai naudojimasis tualetu buvo rizikos užsikrėsti veiksnys. Be to, 2003 m. Honkongo daugiabučių komplekse SARS atvejų grupė buvo siejama su tualeto aerozoliais, kurie per ventiliacijos sistemą pateko į kitus butus", - sako jis.

  Vis dar neaišku, ar tualeto aerozoliai viešuosiuose tualetuose yra svarbus COVID-19 plitimo kelias, sako Fangas. Modeliavimas parodė, kad tualeto aerozoliai gali pernešti virusus, kurie neseniai išsiskyrė su žmogaus išmatomis, įskaitant SARS-CoV-2, norovirusą ir gripą.

   

  Ekspertų patarimai, kaip sumažinti riziką, kurią kelia unitazo mikrobai
  Virusus, sukeliančius viduriavimą, reikia nuryti, o ne įkvėpti, sako Fangas. "Plaunant tualetą šie virusai gali pasklisti ant vonios kambario paviršių, kur jie gali patekti ant rankų ir patekti į burną. To galima išvengti dezinfekuojant vonios kambario aplinkos paviršius ir kruopščiai plaunant rankas su muilu ir vandeniu po naudojimosi tualetu", - teigia jis.

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  turėtumėte

  nuleisti

  vandenį

  pakeltu

  nuleistu

  unitazo

  dangčiu

  mokslininkai

  naujų

  įžvalgų