Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Straipsniai, moksliniai tyrimai, naujienos apie mediciną

  Naujas ultragarso pleistras ankstyvojo bandymo metu nustatė mažyčius krūties pakitimus

  Mokslininkai sukūrė dėvimą ultragarsinį pleistrą, kuris ilgainiui gali leisti moterims stebėti save dėl ankstyvųjų krūties vėžio požymių patogiai įsitaisius namuose. Liepos 28 d. žurnale "Science Advances" paskelbtas pasiekimas yra naujausias platesnio masto mokslinių tyrimų, kuriais siekiama, kad dėvimas ultragarsas taptų realybe, rezultatas.

  Tikimasi, kad vieną dieną tokia nešiojamoji technologija padės diagnozuoti ir stebėti įvairias ligas ir sužalojimus - taip, kad ji būtų prieinamesnė ir pigesnė nei tradiciniai skeneriai, esantys medicinos įstaigose.

  JAV Nacionalinis sveikatos institutas, kuris finansuoja dalį šių tyrimų, teigia, kad nešiojamasis ultragarsas gali "iš esmės pakeisti sveikatos priežiūrą".

   

  Naujas ultragarso pleistras ankstyvojo bandymo metu nustatė mažyčius krūties pakitimus

   

  Ultragarsas padeda aptikti vėžį

  Šiuo metu kai kurioms moterims krūties ultragarsas padeda aptikti vėžį. Jei, pavyzdžiui, atrankinės mamografijos metu aptinkama įtartinų radinių, ultragarsu galima nustatyti, ar tai navikas, ar cista. Be atrankinės mamografijos, ultragarsas taip pat gali būti naudojamas, kai moters krūties audinys yra ypač tankus (dėl to radiologams mamogramoje sunkiau pastebėti naviką).

  Tačiau tam reikia, kad moterys kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą, o pats ultragarsinis tyrimas "priklauso nuo operatoriaus", paaiškino vyresnysis tyrėjas Cananas Dagdevirenas, Masačusetso technologijos instituto (MIT) docentas.

   

  Tradicinis krūtų ultragarsinis tyrimas ir naujo prototipas

  Atlikdamas tradicinį krūtų ultragarsinį tyrimą, sveikatos priežiūros specialistas rankinę lazdelę, vadinamą keitikliu, padengia geliu ir judina ją per krūtų odą ir aplink ją. Taigi, vieno ir kito ultragarso kokybė iš dalies priklauso nuo operatoriaus patirties ir žinių.

  Teoriškai dėvimas ultragarso prietaisas galėtų būti ir patogesnis, ir patikimesnis.

  Tačiau krūtys kelia ypatingą konstrukcijos iššūkį: jos yra išlenktos. Kiti kuriami dėvimi ultragarso prietaisai paprastai yra maži - net pašto ženklo dydžio - ir skirti naudoti vieną kartą per kelias dienas.

  Manoma, kad toks metodas gali būti perspektyvus, kai žmonės, eidami per dieną, vaizduoja širdį, arterijas, plaučius ar kitus organus ir audinius.

   

  Padės užfiksuoti krūties vėžį ankstyviausiose stadijose

  Tačiau Dagdeviren domina kitoks panaudojimas: Ar dėvimas ultragarsas, naudojamas ilgą laiką, gali padėti užfiksuoti krūties vėžį ankstyviausiose stadijose, ypač moterims, kurioms gresia didelė rizika?

  Krūties vėžio patikra jau yra įprasta moterims nuo 40-ies metų, tačiau ji atliekama tik periodiškai. Dagdeviren sakė, kad dėl to lieka "intervalinio vėžio" - krūties vėžio, kuris išsivysto po įprastos atrankinės mamografijos - problema.

  "Taigi pagalvojome, kodėl nesukūrus plastiško, lankstaus ultragarso prietaiso, kurį būtų galima dėvėti ant liemenėlės?" Dagdeviren sakė.

  Jos komanda tai ir padarė. Jį Dagdeviren apibūdina kaip korio formos pleistrą su 15 šešiakampių sekcijų. Dėl to jis yra pakankamai lankstus, kad prisitaikytų prie krūties ir būtų uždėtas ant liemenėlės, taip pat jam suteikiama struktūra: Ultragarso vaizdus fiksuoja mažytis seklys, kuris juda aplink pleistrą nustatytu keliu išilgai šešiakampių. Sekiklis gali suktis 360 laipsnių kampu, todėl vaizdai gaunami įvairiais kampais.

  Tyrėjai iš pradžių išbandė pleistrą su 71 metų moterimi, kurios krūties audiniuose buvo cistų. Jie nustatė, kad prietaisas gali aptikti net 3 milimetrų dydžio cistas, o tai rodo, kad jis gali padėti aptikti ankstyvus auglius.

   

  "Tai labai įspūdingas tyrimas, - sakė Kalifornijos universiteto San Diege tyrėjas Sheng Xu, kurio laboratorijoje jau kelerius metus kuriamas nešiojamas ultragarsas.

  "Liemenėlėje esantis sekimo įtaisas galėtų padėti standartizuoti ultragarsinio vaizdavimo procedūrą ir sumažinti priklausomybę nuo operatoriaus, kuri vargina įprastinį ultragarsą", - sakė Xu.

  Tačiau dar reikia daug nuveikti. Dagdeviren sakė, kad jos komanda turės ištirti bent 1 000 moterų, kad JAV Maisto ir vaistų administracija patvirtintų pleistrą.

   

  Atliekant pirminius bandymus, pleistras kabeliu buvo prijungtas prie standartinio kompiuterio, kuriame buvo rodomi ultragarso vaizdai. Akivaizdu, kad tai netiks naudoti namuose, sakė Dagdevirenas. Todėl tyrėjai nori susieti pleistrą su į išmanųjį telefoną panašiu įrenginiu; duomenys būtų siunčiami debesijos būdu sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.

  Xu ir jo komanda neseniai pranešė sukūrę visiškai belaidį ultragarsinį pleistrą - tokį, kuris gali stebėti kaklo miego arteriją, matuoti kraujospūdį, arterijos standumą ir tai, kaip gerai širdis pumpuoja kraują į smegenis.

  Dagdeviren sakė, kad krūtų ultragarsinį pleistrą potencialiai galėtų naudoti moterys, turinčios didelę krūties vėžio riziką dėl tokių veiksnių kaip didelė šeimos istorija. Ji taip pat įsivaizduoja, kad tai būtų galimybė moterims, gyvenančioms mažesnes pajamas gaunančiose šalyse, kuriose įprastinių medicininių vaizdų gavimo galimybės yra ribotos.

  "Dirbame tam, kad ši technologija taptų įperkama", - sakė Dagdeviren. "Man tai labai svarbu."

  Ji ir jos darbo kolega yra su ultragarso pleistru susijusio patento išradėjai.

   

  Šaltiniai:

  1. Canan Dagdeviren, PhD, associate professor, media arts and sciences, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Mass.
  2. Sheng Xu, PhD, associate professor, nano-engineering, Jacobs School of Engineering, University of California San Diego
  3. Science Advances, July 28, 2023, online

   

  Sekite mus Facebook'e:

  Straipsnių paieškos žymos:

  ultragarso

  pleistras

  ankstyvojo

  mažyčius

  krūties

  pakitimus