Sveikata, sveika mityba ir gyvensena
Paieškos rezultatai:

  Adblock reklamos blokavimas

  Prašome, išjungti reklamos blokavimą savo naršyklėje ir perkrauti šį puslapį.

  Perkrauti puslapį
  Nervų sistemos ligos -

  Išsėtinė sklerozė

  Apie ligą
  Tai demielinizuojanti uždegiminė centrinės nervų sistemos liga, pasireiškianti nuolat progresuojančiais ar recidyvuojančiais (atsinaujinančiais) neurologiniais disfunkcijos
  Trumpai apie simptomus
  s, kurie anksčiau ar vėliau sukelia invalidumą. Tai ne infekcinis susirgimas, bet virusinė infekcija – vienas iš rizikos veiksnių. Yra nustatytas išsėtinei sklerozei išsivystyti genetinis polinkis (genų aleliai, padidinantys riziką). Didžiausias sergamumas šalto klimato zonoje (dažnai Skandinavijoje), rečiau serga juodaodžiai, geltonodžiai dar rečiau. Pastebėta, kad juodaodžiams persikėlus į šalto klimato zoną, jų sergamumas ten padidėjo.   Simptomai Simptomai įvairūs. Tai jutimų ir judesių sutrikimai, mąstymo ir nuotaikos sutrikimai. Liga kurį laiką gali „slėptis“, būti besimptomė. Kada pažeidžiamos nugaros smegenys – kojų silpnumas, dalinis paralyžius, tirpimai, dilgčiojimai ar tiesiog jutimas, kad kažkas negerai, šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai. Būdingas akių pažeidimas – sutrinka regėjimas, akiduobės skausmai. Pacientai atžymi, kad kartais dingsta rega, bet atsistato. Jei tai įvyksta pirmą kartą, juos tai labai išgąsdina. Pažeidus kitas smegenų dalis – sutrinka kalba, pusiausvyra, atsiranda galvos  svaigimas, dvejinimasis ir kt.  
  Diagnostika
  Smegenų magnetinis rezonanso tyrimas, nugaros smegenų skysčio paėmimas (atliekama lumbalinė punkcija) ir tyrimas bei kiti tyrimai kaip, sukeltų potencialų tyrimas, norint įvertinti pažeidimo laipsnį.  
  Gydymas
  Skirstomas į imuninius procesus veikiantį ir simptominį. Pirmu atveju skiriami kortikosteroidai; imunosupresantai kaip azatioprinas, ciklofosfamidas, metotreksatas; ligos eigą modifikuojantis gydymas beta interferonu. Paūmėjimų metu pacientams, kuriems kortikosteroidai neefektyvūs, gerai veikia plazmaferezė (pašalinama paciento pakenkta kraujo skystoji dalis). Simptominiam gydymui taikomi įvairūs medikamentai, atsižvelgiant į nusiskundimus. Pvz., nuovargiui malšinti skiriama amantadino, raumenų sąstingiui – raumenis atpalaiduojantys vaistai, šlapinimosi sutrikimui – anticholinerginiai, antidiureziniai vaistai ir t.t. Jutimo sutrikimai praeina pabuvus šaltoje aplinkoje ar išsimaudžius šaltame vandenyje. 

  Ligų paieškos žymos:

  išsėtinė

  sklerozė